Facebook Google+ Twitter

Czy naprawdę jesteśmy skazani na klęski?

Wobec potężnych żywiołów człowiek najczęściej jest bezsilny, może jednak podejmować pewne działania wyprzedzające i łagodzące ich skutki. Ważny jest także sposób postępowania w trakcie katastrofy oraz po jej zakończeniu.

Coraz częściej słyszymy o różnych żywiołach, które przynoszą ludziom dotkliwe straty. Gigantyczne pożary lasów zamieniają w zgliszcza wielkie obszary, przede wszystkim w Ameryce i Australii. Potężne huragany jak „Cyryl” czy „Lothar” spustoszyły olbrzymie połacie lasów w zachodniej i północnej Europie. Erupcja jednego wulkanu sparaliżowała ruch lotniczy na prawie całym kontynencie. Przemieszczająca się przez Polskę fala powodzi zatapia domy, pola, ale również tysiące hektarów lasów. Zmieniający się klimat powoduje, że różne anomalie pogodowe występują coraz częściej. Przy tym, nic nie wskazuje, żeby częstotliwość występowania tych zjawisk miała się zmniejszać.

Wobec potężnych żywiołów człowiek najczęściej jest bezsilny, może jednak podejmować pewne działania wyprzedzające i łagodzące ich skutki. Ważny jest także sposób postępowania w trakcie katastrofy oraz po jej zakończeniu. Właściwa koordynacja i organizacja akcji ratunkowej oraz odpowiednie przeprowadzenie procesu usuwania szkód mogą w znaczący sposób decydować o ostatecznym bilansie poniesionych strat. W przypadku lasu, jeden huragan, pożar, czy powódź może zniweczyć pracę kilku pokoleń leśników. Odrabianie strat trwa dziesiątki, a czasem nawet setki lat. Dodatkowo, zjawiska te mogą obejmować olbrzymie obszary, przez co akcje ratunkowe są trudne logistycznie i angażują znaczne środki, a straty bywają ogromne.

Aby wypracować właściwe procedury i schematy postępowania w odniesieniu do różnych klęsk żywiołowych, potrzebna jest współpraca naukowców i praktyków, a w szczególności osób, które już brały udział w tego typu działaniach. Konieczne jest współdziałanie specjalistów z różnych dziedzin, reprezentujących różne regiony kraju. Mimo że poszczególne zjawiska klęskowe mają zupełnie odmienne charaktery, jak np. pożary i powodzie, to jednak niektóre doświadczenia z prowadzenia akcji ratowniczej oraz usuwania szkód, czy sprzedaży drewna i zagospodarowania obszarów poklęskowych, mogą mieć charakter uniwersalny.

Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w dniach 16-18 czerwca 2010 r., organizuje ogólnopolską konferencję pt. "Klęski żywiołowe w lasach". Celem jej jest wymiana wiedzy, opinii i doświadczeń naukowców oraz praktyków zainteresowanych szeroko pojętym tematem klęsk żywiołowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawa konferencja. Może uda się poprawić nasza sytuację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.