Facebook Google+ Twitter

Czy NASA odwoła niektóre misje?

Propozycja budżetu na rok podatkowy 2013 przedstawiona przez prezydenta Baracka Obamę przewiduje zmniejszenie finansowania misji marsjańskich o 226 milionów dolarów.

Zaproponowano również uszczuplenie całkowitego budżetu NASA o 59 milionów dolarów, co stanowi obcięcie nakładów o 0,3 proc. w porównaniu z rokiem podatkowym 2012.

Jako uzasadnienie tych cięć podano niedawny start pojazdu Mars Science Laboratory, który transportuje na Marsa najbardziej zaawansowane urządzenie badawcze - łazik Curiosity.

Nie przewidziano zmniejszenia nakładów na projekt budowy Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba, który ma być 100 razy bardziej czuły od Teleskopu Hubble’a, jednak administracja Obamy naciska na NASA, aby całkowity koszt tego przedsięwzięcia zamknął się w kwocie 8 mld dolarów- czyli o 800 mln dolarów mniej niż zaplanowała agencja.

Przyjęcie takich zapisów budżetu przez Kongres spowoduje odwołanie zaplanowanych na lata 2016-2018 misji łazika marsjańskiego. Jak podaje kopalniawiedzy.pl, Charles Bolden, administrator NASA, powiedział: "To oznacza, że nie będziemy prowadzili dalszych prac nad misjami ExoMars, przewidzianymi na rok 2016 i 2018, które planowaliśmy wspólnie z ESA".

Według pierwszego dyrektora NASA ds. programu marsjańskiego, G.Scotta Hobbarda, profesora Stanford University, przedstawione cięcia finansowe, dotyczące programu podboju Marsa doprowadzą do odwołania jednego z najbardziej udanych programów NASA ostatniego dziesięciolecia i z naukowego punktu widzenia będą prawdziwą tragedią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.