Facebook Google+ Twitter

Czy nasze geny są apolityczne? To pytanie intryguje naukowców

Dlaczego jedni ludzie są lewicowi, a inni prawicowi? Dlaczego jeden jest liberałem, a inny konserwatystą? Dlaczego głosujemy na tego, a nie na innego polityka? Odpowiedzi na takie pytania poszukują ludzie nauki.

Te pytania wydają się banalnie proste i takie też wydają się być odpowiedzi. Jesteśmy lewicowi czy prawicowi, liberalni czy konserwatywni, bo to wynika z naszych przekonań, uznawanych wartości i programów politycznych prezentowanych przez polityków. Tak na ogół każdy z nas odpowiada. Nie – mówi naukowiec. Na preferencje polityczne każdego z nas największy wpływ być może mają nasze geny i mózg?

Nie można, oczywiście, mówić o genie liberalizmu lub konserwatyzmu - tłumaczy psycholog Dana R. Carney, adiunkt z Uniwersytet Columbia, ale nauka poszukuje elementu, który mógłby ujawnić związek pomiędzy genami a zachowaniami politycznymi. Jednym z takich ważnych elementów, na który wpływ mają geny, jest osobowość, a więc cechy charakteru konkretnej osoby.

Dana R. Carney, ze swoimi współpracownikami, w oparciu o badania doszła do wniosku, że można dostrzec statystycznie "istotną różnicę w charakterach, między liberałami a konserwatystami". Liberałowie to osoby, które tolerują stany rzeczy o dużym stopniu niepewności, niejasności i dopuszczają odcienie szarości zarówno w życiu, jak i w polityce. Natomiast konserwatyści są z natury stanowczy w wystawianiu ocen i wydawaniu sądów, to ludzie zdecydowani, którzy lubią "wyraźnie zarysowane i utrwalone hierarchie" – czytamy w serwisie fakty.interia.pl

Z tych też względów liberałowie są bardziej skłonni zaakceptować, np. związki osób tej samej płci czy imigrację, która ma wpływ na zmianę struktury społeczeństwa. Konserwatystom zaś trudniej pogodzić się z tego typu zmianami w tkance społecznej, ale znacznie chętniej niż liberałowie popierają polityków, którzy gwarantują stabilność, a nawet konflikty zbrojne służące ochronie status quo.

Nie da się jednak jednych i drugich wyraźnie zaszufladkować. Bo nasze cechy indywidualne charakteru również mają wpływ na poglądy polityczne. Zresztą niezwykle łatwo znaleźć jest kunktatorskich liberałów, jak i zuchwałych konserwatystów. W dodatku droga - od biologii do ideologii politycznej jest o wiele bardziej skomplikowana.

Zupełnie inaczej starają się patrzeć na biologiczne korzenie przekonań politycznych człowieka - politolodzy, genetycy i neuronaukowcy. W licznych eksperymentach amerykańscy uczeni, m.in. John Hibbing i Peter Hatemi badali, jak ludzie reagują na obrazy i sytuacje pozytywne, neutralne oraz pełne przemocy. Okazało się, że osoby gwałtowniej reagujące na obrazy negatywne, dłużej je analizowały. Były to osoby, które decyzjach politycznych są skłonne do popierania interwencji zbrojnych, szerokiego dostępu do broni palnej i kary śmierci. Sami siebie określali konserwatystami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.