Facebook Google+ Twitter

Czy nasze muzea będą bardziej przyjazne dla zwiedzających

Czas ekspozycji w gablotach mija bezpowrotnie, statyczne wystawy nie przyciągają już zwiedzających.

Prelekcja / Fot. Bartłomiej KowalewskiZastanawiam się w jaki sposób muzea zapełnią się zwiedzającymi. Konkurencja jest olbrzymia, od galerii handlowych po parki linowo-jurajskie.

Odnoszę wrażenie, że jeśli prezentacja jest dynamiczna, zachęca do odwiedzania, jeśli statyczna, konwencjonalna - raczej nie. W Muzeum Narodowym w Kielcach obserwuję wycieczki szkolne najczęściej z tak zwanego rozdzielnika. Młodzież się nudzi przewodnik denerwuje i następuje szybka ewakuacja. Ale jak coś ich zainteresuje, trzeba się sporo napocić odpowiadając na mnóstwo, często abstrakcyjnych, pytań.

Orelekcja / Fot. Bartłomiej kowalewskiPrelekcja i multimedialna prezentacja niecodziennego znaleziska w górach Świętokrzyskich przyciągnęła tłumy. O najstarszym czworonogu naszego globu opowiadali odkrywcy bardzo ciekawie i dowcipnie, pytaniom nie było końca. Po zakończeniu pokazu kierownik pałacu oprowadziła wszystkich po pozostałych ekspozycjach muzeum. Połączenie sztuki z najwyższej półki i nowych nowatorskich prezentacji wyszło na dobre tej placówce.

Oby takich zdarzeń było więcej, życzę sobie i Państwu zapraszając do Kielc miasta naszpikowanego, ciekawymi obiektami nie tylko muzealnymi.


Link z odkrywcami
Prelekcja / Fot. Bartłomiej KowalewskiOd lewej autor artykułu Bartłomiej kowalewski, odkrywcy Piotr Szre , Grzegorz Niedźwiecki, Zbigniew Złonkiewicz. / Fot. Bartłomiej Kowalewski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Statyczne ekspozycje też przyciągają ludzi.
Myślę, że brakuje akcji w stylu Noc Muzeów, która nie tylko pozwala zwiedzać muzea za darmo, ale też reklamuje je (głośno zawsze w mediach o niej).
Cóż, że w Kielcach jest muzeum lat szkolnych Żeromskiego, skoro mało kto wie coś o samym Żeromskim, a o istnieniu muzeum dowiaduje się z nudnej wycieczki szkolnej do "rupieciarni"? Gdyby połączyć zwiedzanie muzeum z filmem o autorze- przyszło by więcej ludzi. A gdyby- jak to się modnie teraz mówi- zrobić performens, coś podobnego do rozdawania gazetek "powstańczych" 1 sierpnia? Ludzie zauważyli by wtedy muzeum jako takie (i weszli lub nie, ale tego się nie zmieni).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma Pan rację

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.03.2010 10:55

Jeśli muzea są własnością narodu to wstęp powinien być za darmo; zniesienie opłat za wstęp do nich to pierwszy krok do zwiększenia ilości osób odwiedzających muzea.

Historia i Konstytucja jest Pismem Świętym narodu więc pozbawianie narodu możliwości zapoznaia się z jednym i drugim jest niszczeniem tego narodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.