Facebook Google+ Twitter

Czy naszych rządzących interesuje los chorych pacjentów?

W dzielnicy Nowej Huty nie ma już gorączki w aptekach, co nie oznacza, ze pacjenci czują się bezpiecznie. Wiadomo już, ze nie będziemy mogli wykupić leków za 1 grosz.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pills_014.jpg&filetimestamp=20080726045658 / Fot. Bastet78, GNU 1.2Faktem jest także to, iż np. paski do glukometrów zostaną skreślone z listy. Mąż miał wczoraj problemy z wykupieniem leku, którego już w hurtowni nie ma. Osoby po przeszczepach, także są pozbawione refundacji. Chcesz chorować? Płać, płać, płać...

Dlaczego pacjenci chcą rezygnować z przeszczepów? Bo nie mają pieniędzy na leki. Bo nie mają gwarancji na to, że ich los po transplantacji się zmieni. Zdesperowanych pacjentów nikt nie pyta o zdanie, bo po co?

Większość chorych, to osoby na rentach, niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji, którym nie wystarcza na życie - muszą rezygnować z wielu innych potrzebnych rzeczy. Czy naszych rządzących interesuje los chorych? Nic, a nic...

Jak podaje serwis krakow.naszemiasto.pl, liczba osób chorych na cukrzycę jest kolosalna. Samych pasków używa ponad milion osób (!) Do tej pory dopłaty do insulin czy pasków kosztowały budżet NFZ bardzo wiele. Teraz pocierpią pacjenci.

Business Centre Club słusznie skieruje do rzecznika praw obywatelskich wniosek, by ten rozważył, czy ustawą refundacyjną powinien zająć się Trybunał Konstytucyjny.
Czy to nie zakrawa o kpinę?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Jeszcze tylko słówko do Pani Jadzi. Jeśli nic się nie zmieniło na gorsze, to po co to całe zamieszanie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Powiedziałabym tak, Beatko: Naszych rządzących interesuje głównie to - jak maksymalnie zaoszczędzić kasę kosztem ludzi chorych, starych i niedołężnych i biednych. Osoby, których dotknęło nieszczęście bycia chorymi i do tego biednymi - nie mają w tym kraju żadnych szans. Jest "dobrze", a będzie jeszcze "lepiej". Niestety.
A zatem życzmy sobie i naszym bliźnim przede wszystkim zdrowia." Podpisuję się pod tym, co powiedziała Pani Ewa. Dodam tylko zdziwienie i to wszystko dla ratowania - podobno - niemieckich banków, które nie mogą odzyskać pożyczek od upadłych gospodarek państw strefy Euro. Jak nie na wojny, to na banki musimy łożyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 01.01.2012 11:04

Oczywiście, im dłużej ludek żyje tym więcej go się wydoi to jest najciekawsze i tylko to interesuje rząd

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kuba Wolski
  • Kuba Wolski
  • 29.12.2011 19:32

Czy tu się dyskutuje art. "Na wariackich papierach" ,czy dyskusja dotyczy refundacji leków ?
Zdaje się ze to pierwsze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, p. Jadwigo, że w przeciwieństwie do wielu niekompetentnych dziennikarzy-lekarze mają o sprawie zupełnie inne zdanie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PAni Beato - najpierw ŻYCZĘ ZDROWIA; osobiście też nie należe do najzdrowszych i np. leki okulistyczne nigdy nie były i nie sa refundowane.A czeka mnie drugi przeszczep rogówki. To tyle o osobistch doznaniach.
Teraz linki:
http://zdrowie.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/372900,lista-lekow-refundowanych-wraca-lek-dla-pacjentow-po-przeszczepach.html
"dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna". Jutro minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ogłosi to podczas konferencji prasowej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że prawdopodobnie na liście znajdzie się też inny lek zabezpieczający pacjentów po transplantacji - Valcyte. Ostateczna decyzja zależy od dzisiejszych rozmów w resorcie zdrowia. Zmiany na liście mają też dotyczyć leków na cukrzycę....Z informacji, które uzyskaliśmy z ministerstwa, wojna toczyła się przede wszystkim o cenę leku. I jak usłyszeliśmy w ministerstwie, firma obniżkę zaproponowała dopiero po opublikowaniu list, podczas wczorajszych rozmów w resorcie."

http://www.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=b13571&ms=357&ml=pl&mi=360&mx=0&ma=376
Ministerstwo Zdrowia Transplantacje
"Świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu transplantologii są finansowane przez Ministra Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.

Minister Zdrowia finansuje świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu transplantologii będące tzw. świadczeniami wysokospecjalistycznymi. Należą do nich:
1) przeszczepienie wątroby,
2) przeszczepienie serca,
3) przeszczepienie płuca,
4) przeszczepienie serca i płuca,
5) przeszczepienie komórek wysp trzustkowych,
6) przeszczepienie komórek przytarczyc.

Szczegółowy wykaz świadczeń wysokospecjalistycznych ujęty jest w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji (Dz. U. Nr 139, poz. 1140).

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje:
1) przeszczepienie szpiku i komórek krwiotwórczych krwi obwodowej,
2) przeszczepienie nerki,
3) przeszczepienie trzustki,
4) przeszczepienie nerki i trzustki,
5) przeszczepienie rogówki.
Więcej na ten temat:
http://www.poltransplant.org.pl"

A tu lista "zycie po przeszczepie" czyli pełna leków refundowanych - tabela:

http://static.presspublica.pl/red/rp/doc/kraj/Lista%20leków%20refundowanych.xls

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/arlukowicz-decyzja-zostala-podjeta-nie-ugne-sie-pr,1,4984450,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co na to autorytety w dziedzinie transplantologii?

"Przewodniczący Krajowej Rady Transplantacyjnej prof. Piotr Kaliciński zwrócił się do ministra zdrowia ws. braku na nowej liście leków refundowanych leku Valcyte -chroniącego pacjentów po transplantacji przed groźną dla nich chorobą cytomegalowirusową.
Prof. Kaliciński, który jest kierownikiem kliniki chirurgii dziecięcej i transplantacji narządów Centrum Zdrowia Dziecka, jako "niezrozumiałe" określił niektóre zmiany na liście leków refundowanych, m.in. brak leku Valcyte.

We wtorek prof. Kaliciński podkreślił, że Valcyte "jest jedynym lekiem stosowanym u pacjentów po transplantacji w celu zapobiegania chorobie cytomegalowirusowej". Jak dodał, jest to bardzo popularny wirus, który uaktywnia się u pacjentów po przeszczepach, powodując zakażenie przeszczepionego narządu i zwiększa ryzyko odrzucenia przeszczepu; może też prowadzić do śmierci pacjenta. "

"Życie po przeszczepie" i wspaniała niespodzianka, dla nas, czyli pacjentów:" Prezent pod choinkę czyli nowa lista refundacji ":

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków refundowanych, która ma obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.
Obwieszczenie Ministra Zdrowia zawiera listę refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Mówiąc po polsku wykaz leków za które ministerstwo będzie płaciło ( częściowo lub w całości).

Przegladając listę leków upewnimy się że minister odpowiadając na obawy związane z leczeniem immunosupresyjnym po nowym roku wypowiedział urzędniczą formułę o bezpieczeństwie pacjentów. Zobacz czy bedziesz bezpieczny.

W wykazie zostaly ujęte leki generyczne i leki orginalne. Poza spisem są leki CellCept (tabletki) i Myfortic. Co oznacza,ze jeśli chcesz kontynuowac leczenie tymi lekami musisz zapłacić pełną odpłatność. Konsumenci Neoralu prawdopodobnie będą musieli rozpocząć przyjmowanie leku generycznego. Cena Neoralu w zależności od dawki zaczyna się od 45zł za opakowanie 50tabl. Podobna sutuacja czeka osoby leczone Advagrafem. Bezpieczni są Ci którzy przyjmują Rapamune lub Certican, nie ma zamiennika.

Tak więc wątpliwości i obawy, które były formułowane w piśmie do ministra zdrowia nabierają realnych kształtów. Część pacjentów, szczególnie ci ze skromnym portfelem będą musli rozpocząć leczenie generykami. Co oznacza gwałtowną zmianę w leczeniu. Pomimo zapewnień o biorównoważności i bezpieczeństwie leków. Pozostaje tylko trzymać fason i wierzyć, że zmiany nie spowodują krzywdy na zdrowiu !!!

wpisując poniższy link

http://static.presspublica.pl/red/rp/doc/kraj/Lista%20leków%20refundowanych.xls

dowiesz się czy jesteś bezpieczny i ile zapłacisz za swoje leczenie w 2012.

zestwienie przygotowane przez Rzeczpospolitą .

Moje obawy są w pełni uzasadnione, bo dotyczą mnie samej.

Zdrowia życzę:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jadwigo, choroba wariacka mi raczej nie grozi, bo mam do tego co się dzieje w służbie zdrowia i okolicach spory dystans. Być może, naszym rządzącym leży głęboko w sercu troska o ludzi chorych, biednych i starych, pozwolisz jednak że będę miała w tym względzie swoje zdanie. Wiem, że pani minister zaprosił do siebie pana Kaczyńskiego by zapewne go uświadomić szczegółowo. Szkoda tylko, że akcja uświadamiania obywateli RP - prowadzona aktualnie (i w pośpiechu) przez Ministerstwo Zdrowia odbywa się ciut, chyba jednak za późno. Świadczą i tym i kolejki pacjentów przed aptekami i zamieszanie z tym związane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ewo - nie daj sie zwariować!

Wsłuchiwałam sie uważnie w słowa ministra zdrowia podczas jego konferencji prasowej.
Wazne jej fragmenty sę juz tu:
http://www.tvn24.pl/-1,1729572,0,1,nie-ugne-sie-przed-nikim-zreformujemy-polski-rynek-lekowy,wiadomosc.html
..."Poinformował jednak, że resort zdecydował się umieścić na liście refundacyjnej m.in. paski cukrzycowe, leki stosowane po transplantacjach, przy leczeniu chorób nowotworowych, schizofrenii i astmy...."

W tej chwili na szczegółowe pytania dziennikarzy odpowiadają eksperci.

Na tyle, na ile rozumiem język polski, z wypowiedzi ministra wynikło, że:
negocjacje cenowe są swoista walką z warunkami stawianymi przez koncerny lekowe, komisja ekonomiczna chroniona jest przed lobbystami, wiele leków, które nie weszły na liste - nie było już uąywanych a niektóre zostały wycofane przez producentów, jeszcze inne (insuliny analogowe) podlegaja badaniom, bo stosowanie ich grozi rakiem trzuski(podano doniesienia naukowe najwyższych autorytetów), chemioterapia podlega dalszemu ciągowi w ramach rozpoczętych procedur, a zaoszczędzone pieniądze będą przeznaczane na leki po dalszych - naustajacych, negocjacjach z koncernami je produkującymi na ciąg dalszy listy refundowanych.

Ministrer zaprosił do siebie pana Kaczyńskiego, który okazuje się na tyle "znać" na transplatnologii, że publiczna dyskusja jest bezcelowa - do siebie na dyskusje szczegółową.

Ja - z całym szacunkiem dla Autorki powiem tylko, że jego treśc zawiera powielane metodą plepleple przez wszystkich strachy/komunały nie zawierające konkretów, bez wnikania w istotę sprawy.
Zmiany były zapowiadane od dawna i żaden (długi) szereg ministrów ich nie zrealizował. Kiedyś trzeba zacząć.'W związku z czym po dzisiejszej konferencji odniosłam wrażenie, że minister Arłukowicz wział przysłowiowego byka za rogi - kontynuując reforme rozpoczęta przez panią Kopacz.

I to błoby z marszu na tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiedziałabym tak, Beatko: Naszych rządzących interesuje głównie to - jak maksymalnie zaoszczędzić kasę kosztem ludzi chorych, starych i niedołężnych i biednych. Osoby, których dotknęło nieszczęście bycia chorymi i do tego biednymi - nie mają w tym kraju żadnych szans. Jest "dobrze", a będzie jeszcze "lepiej". Niestety.
A zatem życzmy sobie i naszym bliźnim przede wszystkim zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.