Facebook Google+ Twitter

Czy Niemcy uratują strefę Euro?

Wyniki finansowe Niemiec nieoczekiwanie są lepsze niż zakładali analitycy w swoich najbardziej optymistycznych prognozach. Czy to wystarczy do uratowania eurostrefy przed recesją?

 / Fot. DanutzEurostrefa zanotowała zerowy wzrost w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Biorąc pod uwagę skurczenie się europejskiej gospodarki w ostatnim kwartale 2011 roku o 0,3 procenta, permanentny niepokój na rynkach związany z wyborami w Grecji oraz zmianą na fotelu prezydenckim w Wersalu można to uznać za bardzo dobrą wiadomość dla rynków.

Brak spadków strefa euro zawdzięcza wyłącznie pozytywnym niemieckiemu eksportowi, który zapewnił naszemu zachodniemu sąsiadowi 0,5 wzrost. W tym samym czasie gospodarka Francji zatrzymała, hiszpańska zanotowała spadki o 0,3 procenta, a włoska po raz trzeci już także znalazła się pod kreską - tym razem o 0,8 procenta - donosi Independent.co.uk.

James Ashley specjalista RBC ds. rynków kapitałowych słusznie zauważa, że eurostrefa jedzie na jednym cylindrze, a wszyscy dobrze wiemy, że to i nie zdrowo dla silnika, i niebezpiecznie.


Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Tak też oceniają w swoich komentarzach sytuację czytelnicy dziennika "Die Welt".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzegorz Wasiluk Dzisiaj 01:01
"Dobre wyniki niemieckiej gospodarki narodowej nie są znów taką wielką niespodzianką. Wynika to tak z niemieckiej pracoiwtości i zdolności do samoograniczania się, jak z technicznie niemal bezbłędnych posunięć finansowo-podatkowych obecnego ministra finansów u pani Merkel (o czym pisałem już na tych łamach)"

Jest to chwilowy jeszcze efekt ponownego zaprowadzenia w Niemczech pracy przymusowej za 1 Euro na godzinę i tym sposobem sztucznej (kreatywna księgowość) likwidacji bezrobocia. Pracownicy przymusowi dostają jako prezent od Państwa (na kartki) deputat darmowej żywności - resztki z regałów sklepowych, które były przeznaczone na śmieci, sa zbierane i rozdzielane przez sluzby komunalne. Ten niemiecki system cudownej gospodarki był już trenowany na niejednym europejskim społeczeństwie. Obecnie pracowników przymusowych wypracowując relatywny dobrobyt dla Polityków jest tylko kilka milionów, ale gdy wszyscy zostaną zmuszeni do pracy za 1 Euro na godzinę, skończą sie te niemieckie cuda panstwa opiekunczego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre wyniki niemieckiej gospodarki narodowej nie są znów taką wielką niespodzianką. Wynika to tak z niemieckiej pracoiwtości i zdolności do samoograniczania się, jak z technicznie niemal bezbłędnych posunięć finansowo-podatkowych obecnego ministra finansów u pani Merkel (o czym pisałem już na tych łamach), jak też (chyba nie w mniejszej mierze( z uprzywilejowanej pozycji, jaką niemieckiej solidności zapewnia strefa euro (brak kosztówy związanych z wymianą walut, a także możliwości ochrony rynków innych krajów tej strefy przez dperecjację własnej waluty (której już nie mają).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.