Facebook Google+ Twitter

Czy NPD zniknie z niemieckiej sceny politycznej?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-27 19:05

Ostatnie wypadki w Mügeln, gdzie sympatycy ruchu neonazistowskiego zaatakowali kilkunastu obywateli indyjskich, skłaniają ku refleksji. Część polityków niemieckich wyciąga z tej sytuacji jednoznaczne wnioski: NPD musi zostać zdelegalizowana

W roku 2003 demokratyczne ugrupowania polityczne w Niemczech podjęły pierwszą próbę delegalizacji nacjonalistycznej NPD. Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe wydał jednak wyrok przychylny dla neonazistów. W uzasadnieniu orzeczenia sędziowie Trybunału powołali się na, niezgodną z prawem, infiltrację NPD przez agentów niemieckiego kontrwywiadu - kilkunastu tzw. V-Mann (tajnych wywiadowców) wstąpiło w szeregi NPD, aby nabytą w ten sposób wiedzę o mechanizmach jej działania, wykorzystać w celu likwidacji partii.

Do momentu zjednoczenia Niemiec w październiku 1990 r., NPD nie odgrywała większej roli na niemieckiej arenie politycznej. Dopiero nasilające się z powodu bezrobocia we wschodniej części Niemiec niezadowolenie, doprowadziło do znacznego wzrostu liczby jej członków i zainteresowania mediów. Kim są glosujący na neonazistów? To przede wszystkim ludzie młodzi, słabo wykształceni, bezrobotni i z niewielkimi perspektywami. Demagogia uprawiana przez politykierów z NPD trafia w tej grupie społecznej na podatny grunt.

Demonstracja NPD; tekst na transparencie: 8 maja, zwyciezeni i okupowani. My nie swietujemy / Fot. wikipedia.de, GNU Free LicensePo ostatnich wypadkach w Muegeln, niewielkim miasteczku w Saksonii (była NRD), w którym około pięćdziesięciu niemieckich radykałów ciężko pobiło ośmiu obywateli indyjskich, wzrasta zarówno oburzenie Berlina, jak i społeczeństwa niemieckiego. Szef SPD, Kurt Beck powiedział niemieckiemu “Tagesspiegel“: - SPD widzi tę sprawę jasno. Prawdziwa demokracja musi się taką okazać i z całą surowością prawa wystąpić przeciwko brunatnym fanatykom. W październiku, podczas zjazdu socjaldemokratów, Beck zamierza włączyć sprawę NPD do porządku obrad. Również w berlińskim senacie, gdzie, odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne miasta Ehrhart Koerting (SPD), w wywiadzie dla stołecznego radia wyraził nadzieję “sukcesu w postępowaniu sadowym“ przeciwko neonazistom, wzrasta obawa przed wystąpieniami sympatyków NPD.

Poparcie dla polityków SPD płynie z Brukseli. Deputowany Franco Frattini oświadczył niemieckiemu “Bild am Sonntag“ – Jeśli w Niemczech dojdzie do zakazu NPD, Europa z pewnością temu przyklaśnie.

W przeciwieństwie do swojej partnerki w rządzącej koalicji, chrześcijańscy demokraci (CDU), nie widzą sensu w kolejnym postępowaniu prawnym przeciwko NPD. Do przeciwników wszczęcia procesu nalezą m.in kanclerz Angela Merkel, minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble oraz przewodniczący siostrzanej CSU Edmund Stoiber. Swój punkt widzenia CDU tłumaczy obawą przed "kolejną kompromitacją demokracji“ przed Trybunałem Konstytucyjnym

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Oczywisty plusik :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.08.2007 11:30

:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.08.2007 10:45

... Bede sledzil na goraco przebieg tej sprawy... i pomyslec, ze moje sympatie do SPD byly raczej niewielkie... :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mogę.. (+)

A swoją drogą czas najwyższy zrobić z tym bydłem porządek. Ale biorąc pod uwagę postawę "chrześcijańskich demokratów" i Federalnego Trybunału Konstytucyjnego..

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.08.2007 10:27

hehe... Moge sie pochwalic? "Der Spiegel" pisze o tym dopiero w dzisiejszym wydaniu... Czy ktos poklepie mnie po ramieniu? :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Informacja niePaPkowa. Oby takich więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry tekst. (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.