Facebook Google+ Twitter

Czy ochronią siebie przed wyzyskiem?

Siedziby Citibanku w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu przez najbliższe dni oblegane będą przez pracowników ochrony. Protesty organizowane przez pikietujących mają zwrócić uwagę klientów Citibanku na poważne zaniedbania względem pracowników.

Plakat protestujących pracowników ochrony. Ochroniarze walczą o szacunek i godne wynagrodzenie. / Fot. Sylwia SiwekOd 6 do 10 października pod siedzibami Citibanku w Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu odbywać się będą pikiety NSZZ Solidarność. To kolejny protest przeciwko niskim wynagrodzeniom pracowników sektora ochrony osób i mienia.

Ochroniarze domagają się podwyższenia płac, ustawowego czasu pracy, dodatkowych szkoleń i umów o pracę. / Fot. Sylwia SiwekZ badań przeprowadzonych przez związek wynika, że głównym problemem pracowników ochrony są niskie zarobki. Prowadzą one do konieczności podejmowania dodatkowych dyżurów. To zaś sprawia, że przemęczeni ochroniarze, nie są w stanie pracować wydajnie. Czas ich pracy często przekracza nawet dwukrotnie ten dopuszczalny ustawowo.

Postulaty pracowników to podwojenie stawek - płace na poziomie 10 zł netto za godzinę w ochronie fizycznej i 14 zł za godzinę w patrolach interwencyjnych i konwojach.

 / Fot. Sylwia Siwek Pikietujący zachęcali przechodniów do wsparcia ich w walce o godne życie. / Fot. Sylwia Siwek- Na pracownikach ochraniających banki, m.in. tych pracujących w konwojach, spoczywa duża odpowiedzialność, co nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w systemie wynagrodzeń tych ludzi. Praktyki firm ochrony to współczesna forma wyzysku – a na to żadna firma czy instytucja nie powinna się godzić. Musimy też pamiętać, że źle opłacani pracownicy, pozbawieni praw pracowniczych, szkoleń, czy możliwości rozwoju to mniejsze bezpieczeństwo nie tylko depozytów bankowych, ale całego społeczeństwa - podkreśla Krzysztof Zgoda z NSZZ Solidarność.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • R L
  • 08.10.2008 22:34

Znam skuteczniejsze formy protestu, na przykład zwolnienie się - w końcu nikt nikogo do pracy w ochronie nie zmusza ( smutne, ale prawdziwe ). Poza tym protestujący źle celują - jestem klientem citi handlowego od kilkunastu lat a w oddziale byłem może kilka razy - w tym banku wszystko można załatwić przez telefon lub internet, zreszta w samym oddziale mniej można załatwić niż drogą elektroniczną. Dla poparcia pracowników ochrony mogę dodać, że moim zdaniem przy opłatach jakie stosuje citi (a nie należy on do najtańszych banków) wstydziłby się tyle płacić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Citybanku? Błąd w zajawce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.