Facebook Google+ Twitter

Czy Pałac Arcybiskupi we Lwowie zostanie odbudowany?

Archidiecezja lwowska obchodzi w tym roku jubileusz 600-lecia. Na uroczystości jubileuszowe został zaproszony do Lwowa papież Benedykt XVI. Archidiecezja lwowska ma poważne problemy finansowe, wiążące się z odbudową Pałacu Arcybiskupiego.

W tym roku archidiecezja lwowska obchodzi jubileusz 600-lecia. W drugiej połowie XIV w. na Rusi Czerwonej i Wołyniu, znajdujących się w granicach państwa polskiego papież Grzegorz XI erygował metropolię katolicką, drugą po gnieźnieńskiej. Najpierw jej stolicą był Halicz, ale antypapież Jan XXIII przeniósł ją 28 sierpnia 1412 r., jak się okazało, na stałe do Lwowa.

Obecnie powierzchnia archidiecezji lwowskiej kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie liczy 271 parafii i 11 dekanatów. Obejmuje powierzchnię 68 tys. km kw. ze 154 tys. wiernych. Posługę kapłańską sprawuje 140 księży. W związku z jubileuszem 600-lecia archidiecezji lwowskiej Konferencja Episkopatu Ukrainy zaprosiła na uroczystości jubileuszowe do Lwowa papieża Benedykta XVI.
Archidiecezja lwowska ma poważne problemy z odbudową rezydencji arcybiskupów lwowskich obrządku łacińskiego we Lwowie. Bardzo zniszczony obiekt historyczny został zwrócony jej osiem lat temu. Wybudowany w połowie XIX w., staraniem abp. Franciszka Piszteka, według projektu architekta J. Salzmana, był w okresie komunizmu przez 60 lat eksploatowany przez państwowy instytut.

Z apelem o wsparcie starań lwowskiej kurii o pozyskanie środków na odbudowę tego zabytkowego obiektu zwrócił się na stronie internetowej archidiecezji lwowskiej arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Zaapelował o pomoc do wiernych Kościoła lwowskiego i jego przyjaciół w Polsce i na świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.