Facebook Google+ Twitter

Czy pałac Hardtów, turystyczna perła Wielkopolski, jeszcze zabłyśnie?

Odbudowa wąsowskiego pałacu, który w sobotę 19 lutego 2011 r. uległ poważnemu zniszczeniu w wyniku pożaru, może kosztować kilkanaście milionów złotych. Czy jeden z najlepiej odrestaurowanych zabytków w Wielkopolsce jeszcze kiedyś zabłyśnie?

Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0. / Fot. Michał "Cronwood" BabilasO wsi Wąsowo, położonej niedaleko Poznania, w powiecie nowotomyskim zrobiło się głośno w roku 2001, kiedy mieszczący się tam zespół pałacowo-parkowy złożony z neogotyckiego pałacu Hardtów, późnobarokowego pałacu Szczanieckich oraz pięćdziesięciohektarowego parku, założonego na początku XIX wieku, otrzymał w plebiscycie Gazety Poznańskiej tytuł Turystycznej Perły Wielkopolski 2001 w kategorii atrakcja turystyczna. Od kilku dni Wąsowo ponownie przykuwa uwagę, tym razem za sprawą tajemniczego pożaru, który w sobotę 19 lutego br. pochłonął znaczną część głównego obiektu, jakim jest Pałac Hardtów. Wstępnie szacuje się, że straty dotyczą 70 proc. obiektu, a koszty ewentualnej odbudowy oscylują wokół kilkunastu milionów złotych.

Spalony zabytek został wybudowany w latach 1870-1872 według projektu niemieckiego architekta Gustawa Erdmanna, dla berlińskiego bankiera Richarda von Hardta, który kilka lat wcześniej odkupił Wąsowo od zadłużonej rodziny Szczanieckich. Kolejnym właścicielem majątku został po zakończeniu II wojny światowej, na wniosek wojewody poznańskiego Skarb Państwa, a po częściowej parcelacji został przejęty przez Państwowe Nieruchomości Ziemskie i przekształcony w Państwowe Gospodarstwo Rolne. Budynek, w którym mieścił się przez lata ośrodek szkolenia rolniczego, został mocno zniszczony.

Wąsowo, pożar pałacu / Fot. PAP/Jakub KaczmarczykW roku 1994 ziemie wraz z zabudową odkupiła nieistniejąca dziś spółka ONYKS, zajmująca się dystrybucją olei opałowych i paliw płynnych. Trzy lata później do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu wpłynął wniosek o pozwolenie na przebudowę i remont zespołu pałacowo-parkowego z przeznaczeniem na cele hotelarsko-konferencyjne. Zezwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich zostało wydane dopiero w czerwcu 2000 roku, wówczas przystąpiono do niezwykle pracochłonnego i kosztownego remontu, który zakończył się w grudnia 2001 roku. Konieczna była wymiana instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej oraz centralnego ogrzewania, a także założenie linii telefonicznej i telewizyjnej. Pod nadzorem uprawnionego konserwatora prowadzone były skrupulatne prace renowacyjne obejmujące polichromię ścian, elementy sztukatorskie, boazerie, a także stolarkę zabytkową drzwi i okien.

Czytaj też: Wąsowo. Pałac Hardtów zniszczony doszczętnie w pożarze

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Cieszy nie tylko mnie.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm... zastanawiające ... dlaczego tak wiele zabytkowych obiektów pada pastwą ognia ...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miejmy nadzieję, że decyzja będzie pozytywna, iże pałac da się odbudować.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.