Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Palestyna będzie wolnym krajem? W Łodzi zaprezentowano film "Żelazny mur"

Karolina Kunda-Kuwieckij
Karolina Kunda-Kuwieckij
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi
23 kwietnia odbył się w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi pokaz filmu "Żelazny mur" i dyskusja na temat historii izraelskiego osadnictwa w kontekście obecnej sytuacji Palestyńczyków i ich dążeń do wyzwolenia się spod okupacji izraelskiej.

Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi zorganizowała 23 kwietnia pokaz filmu Żelazny mur, w reżyserii Mohammeda Alatara z 2006 r. Pokaz połączono z
rozmową z Przemysławem Wielgoszem, redaktorem naczelnym polskiej edycji Le Monde Diplomatique oraz aktywistami z ramienia Polskiej Kampanii Solidarności z Palestyną, Karoliną Kunda-Kuwieckij i Dominikiem Mierzejewskim na temat historii syjonizmu i bieżącej sytuacji w Gazie i na Zachodnim Brzegu.

W opublikowanym w 1923 roku artykule zatytułowanym „Żelazny mur”, Władimir Żabotyński, wiodący intelektualista prawicowego skrzydła ruchu syjonistycznego, napisał: „Syjonistyczna kolonizacja musi albo ustać, albo być kontynuowana bez względu na zamieszkującą te tereny ludność. Oznacza to, że jej kontynuacja i rozwój są możliwe jedynie pod ochroną siły niezależnej od miejscowej ludności — za żelaznym murem, którego ta ludność nie będzie w stanie naruszyć.”

Ta deklaracja stała się oficjalną, chociaż rzadko głoszoną publicznie strategią ruchu syjonistycznego i państwa Izrael. Osiedla żydowskie od samego początku stanowiły syjonistyczny przyczółek w Palestynie. Film dokumentalny Żelazny mur rzuca światło na ten proces, przedstawiając jego historyczny przebieg, stopniową ekspansję osiedli oraz jej wpływ na proces pokojowy. Reżyser próbuje także dokonać analizy izraelskiej polityki faktów dokonanych, w ramach której na Zachodnim Brzegu powstaje prawdziwy mur separacyjny, trwale oddzielający nie tylko izraelskie osiedla od ludności palestyńskiej, ale także separujący samych Palestyńczyków od ich bliskich, przyjaciół, ziem uprawnych czy miejsc pracy.

Pokaz filmu "Żelazny mur" uzupełniła rozmowa z gośćmi. Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatique opowiedział
o historycznym tle syjonizmu, jego źródłach i odłamach. Aktywiści Kampanii Solidarności z Palestyną opowiedzieli o rosnących w siłę strajkach głodowych palestyńskich więźniów politycznych, dyskryminacji i ostrych restrykcjach spotykających aktywistów z całego świata działających na rzecz pokoju w Palestynie. Jeden z przybyłych na spotkanie Palestyńczyków, członek Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków polskich, opowiedział ze swojej perspektywy, jak wygląda sytuacja państwowości w Palestynie i jak szalenie ważny jest dialog między Palestyńczykami i Izraelczykami.

Jednocześnie wyraził swój ogromny niepokój o własny kraj i jego przyszłość twierdząc, że konflikt izraelsko-palestyński przypomina szekspirowski dramat, a Palestyna stoi w obliczu zagrożenia egzystencjalnym pytaniem: Być czy nie być? Palestyńczyk zakończył swoje przemówienie dzieląc się ze zgromadzonymi przeświadczeniem, że Palestyna stanie się w końcu wolnym krajem. Podobnym akcentem kończy się film Żelazny mur, kiedy Samaan Khoury, przedstawiciel Palestyńskiego Forum na rzecz Pokoju i Demokracji oraz redaktor nieistniejącego już dziennika Al-Fajr mówi: „Pewnego dnia będziemy wolni. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto