Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13001 miejsce

Czy państwo daje nam poczucie bezpieczeństwa?

W średniowieczu wybitny katolicki filozof św. Tomasz z Akwinu stwierdził, że charakterystyczną cechą państwa jest żyjąca w nim społeczność, która powinna być samowystarczalna i niezależna w działaniu. Organy władzy w państwie chroniły obywateli oraz były gwarantem spokoju i bezpieczeństwa. W zamian za to społeczeństwo przestrzegało przepisów prawa.

Piękna teoria, lecz tylko teoria. Od dłuższego czasu zastanawiam się, co w naszym kraju działa prawidłowo. Gdzie nie spojrzeć nieprawidłowości, drobne i większe oszustwa, zaniedbania, zaniechania, brak kompetencji, nepotyzm. Wygląda na to, że jesteśmy narodem nieudaczników rządzonych przez nieudaczników.

Większość Polaków żyje z dnia na dzień, coraz ciężej o pracę, a więc i o pieniądze potrzebne na realizację codziennych, podstawowych potrzeb. Słowo „luksus” już wkrótce będzie oznaczało wyłącznie zdolność do opłacenia comiesięcznych rachunków za wodę, gaz, prąd, mieszkanie. Żyjemy na kredyt, który coraz trudniej spłacić.

ZUS wyciska z nas ostatnie soki, nie proponując nic, albo prawie nic w zamian, kolej zadłużona, benzyna, gaz, prąd bardzo drogie, szpitale zadłużone, podatki wysokie, sądy niekompetentne, sportowcy beznadziejnie słabi, drogi w opłakanym stanie, duże aglomeracje zakorkowane, wszędzie kwitnie korupcja. Wymieniać można by tak do rana. Wszystko to nie byłoby może tak przerażające, gdyby była nadzieja na lepsze jutro, ale ta już umarła w duszach większości Polaków. Nie wierzę, że cokolwiek lub ktokolwiek wyprostuje to, co zostało przez lata zdeptane, zmiętoszone i spaprane. Naprawa błędów zawsze wymaga więcej czasu, niż ich popełnianie.

Anegdota z radiem Erewan, gdzie słuchacz zadał pytanie: „ czy jest wyjście z sytuacji bez wyjścia?” i odpowiedź „ w sprawach polskich, nie wypowiadamy się”
- jest po wielu latach bardzo aktualna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

 Tomek
  • Tomek
  • 30.08.2012 22:59

ZUS wyciska z nas soki nie proponując nic , to niesprawiedliwe .Kilka przykładów " skubania " ZUS...tysiące lewych L-4 , lewe renty , naciąganie na niepełnosprawność , czarny rynek , umowa płacowa z pracodawcą [ koszty do ZUS obniżone] , ciąża w obecnych czasach to " stan patologiczny " 8 mies L-4 , zasiłki dla bezrobotnych + płacenie na NFZ , itd itd ... przywileje mundurowych , [ ZUS opłaca państwo i 100% L-4 ] a skąd na to brać ? 10 milionów emerytów - temat rzeka .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Marku, wymieniłes podstawowe "plusy". Można dodac jeszcze np. cyfryzację ZUS-u, zniesienie wiz do USA, 2 mln emigrantów itp, itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piszesz Beatko: "Naprawdę, jest duży problem ze wskazaniem czegoś, co nam wyszło dobrze".

Oczywiście, że są takie obszary działalności państwa. Najlepiej wyszedł nam proceder po 1989 roku, który nazywany bywa przez niektórych prywatyzacją. Reprywatyzacja wobec KRK, to majstersztyk. Znacznie gorzej już ona wyszła w stosunku do wielu Polaków.
Majątek NASZ, czyli państwowy, zrobił się w większości nie nasz... Poza tymi co przechwycili jego część, inni z tej "prywatyzacji" nie dostali nic. Przepraszam, dostali większy dług publiczny do spłacenia...
Następnie, wzrosło nam zadłużenie i bezrobocie w porównaniu do okresu wcześniejszego. Pobudowano dziesiątki nowych obiektów sakralnych.

Taką wyliczankę można ciągnąć w nieskończoność... Trzeba tylko szeroko otworzyć oczy i uruchomić pamięć. W znacznie gorszej sytuacji są młodzi, bo musieliby trochę poszperać w danych i różnych innych materiałach źródłowych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam ! Dzisiaj 19:57

Nie, nie odnoszę się do żadnej epoki, wszyscy tęsknimy za normalnością, jakiej nigdy nie zaznaliśmy. I zapewne nie zaznamy, bo nie widzę żadnej siły na scenie politycznej, która mogłaby cokolwiek zmienić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 Dodam !
  • Dodam !
  • 30.08.2012 19:57

Odnoszę wrażenie ,że Pani Autorka tęskni za czasami słusznie minionymi , kiedy to państwo dzieliło wszystkim po równo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rzeczywiście, pisałam od serca. Wielu ludziom jest źle, na ulicach coraz więcej smutnych twarzy. Co z nami będzie? A ten od jedynki...no cóż miał prawo tak ocenić. Widać jakiś optymista.

Komentarz został ukrytyrozwiń
lekarz
  • lekarz
  • 30.08.2012 19:40

no własnie jakiś z wodą dał jedynkę

Komentarz został ukrytyrozwiń

widać, że od serca i szczerze pisany tekst, jest coś co nam wyszło dobrze, spora część ludzi ma zrobioną wodę z mózgu, wierzą w brednie które im gadające głowy wciskają

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.