Facebook Google+ Twitter

Czy papierowe gazety przeszły właśnie do lamusa?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-04-14 16:39

Czy papierowa gazeta przetrwa? Jeśli tak to w jakiej formie? Kto może przyczynić się do jej śmierci a kto ją uratować? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć uczestnicy spotkania, zorganizowanego przez Klub Debat - koło naukowe Uniwersytetu Warszawskiego.

Paweł Nowacki / Fot. RybickiDebata kończyła dwudniowe spotkania naukowe pod nazwą "Rewolucja informacyjna. Wizje społeczeństwa i mediów". O przyszłości papierowej prasy dyskutowali: Andrzej Skworz - założyciel i redaktor naczelny miesięcznika "Press", Tomasz Ganicz - prezes zarządu fundacji Wikimedia Polska, Paulina Górska - redaktor prowadząca Życia Warszawy Online, Marcin Hołota - twórca i redaktor naczelny sparing.pl, Aleksander Winciorek - specjalista z zakresu nowych mediów i reklamy oraz Paweł Nowacki - redaktor naczelny Wiadomości24.pl.

dr Marek Troszyński, Andrzej Skworz / Fot. RybickiSpotkanie odbyło się w budynku Kolegium Artes Liberales. Jego przebieg moderował dr Marek Troszyński.

Paneliści rozmawiali o kondycji papierowej prasy codziennej, wskazując jej wady i zalety w obliczu rozwijających się mediów elektronicznych. Oczywiście, nie udało się uzyskać jasnej odpowiedzi na postawione w tytule pytanie. Doszło do kilku utarczek słownych, zwłaszcza między Pawłem Nowackim a Andrzejem Skworzem, ale miały one raczej na celu rozruszanie nielicznie zgromadzonych słuchaczy. Nie sposób opisać całej dyskusji, ponieważ rozlała się na kilka wątków. Poniżej krótka kompilacja ciekawszych wypowiedzi panelistów.

Tomasz Ganicz, Aleksander Winciorek / Fot. RybickiPaweł Nowacki o kondycji mediów papierowych i przewadze internetu:
"Gazeta codzienna, w obecnej, papierowej formie jest "ciężko ranna". Nie ma pomysłu na swoją przyszłość. "Kąsa", przenosząc część swojej działalności do internetu. Papierowy format prasy będzie istniał jeszcze bardzo długo, natomiast dziennik musi zmienić swoją formułę. Internet bowiem zrobił jedną bardzo ważną rzecz: pozwolił otworzyć się na odbiorcę. Media głównego nurtu interesują się 10 - 12 tematami. Internauci chcą czegoś więcej. Chcą zabierać głos, pisać między innymi o tematach lokalnych. Rolą do odegrania dla dziennikarzy jest te głosy selekcjonować, wybrać i poprawić."

Andrzej Skworz o upadku gazet papierowych:
"Prasa do lamusa nie odeszła i nie odejdzie. Jeszcze wielu ludzi zarobi na ogłaszaniu jej końca. Tak naprawdę jest to stres dziennikarza i wydawcy. Dla mnie ważny jest problem zespołów dziennikarskich. Będą się one kurczyć i minimalizować. Popatrzmy na wielomilionową widownię Faktów. Ich potrzeby informacyjne obsługuje kilkanaście osób. W tę stronę pójdzie rozwój zespołu dziennikarskiego."

Paulina Górska, Marcin Hołota / Fot. RybickiMarcin Hołota o problemach prasy internetowej:
"Tytuł, który prowadzę, nie ma formy papierowej ze względu na wysoki ekonomiczny próg wejścia na rynek. Problemy jakie ja widzę to niewielki prestiż dziennikarza internetowego oraz deficyt treści. Strony opierają się głównie na depeszach agencyjnych, nie mając często materiałów własnych odpowiednio sprofilowanych".

Dr Marek Troszyński o swoich badaniach na temat elektronicznych mediów:
"Większość respondentów potwierdzała innowacyjność, szybkość i atrakcyjność nowych mediów. Natomiast spytani o możliwość pozostawienia jedynie wydań internetowych odpowiadali, że to świetny pomysł ale nie dla nich. Oczywiście, można przyjąć, że to myślenie charakterystyczne dla starszej części społeczeństwa i że młodzi ludzie posługują się inną logiką mediów. Nie zapominajmy jednak, że społeczeństwo się reprodukuje. Ci młodzi ludzie wejdą z czasem w swoje role społeczne i sięgną po tę papierową gazetę".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 16.04.2008 07:07

Tyle czasu debatować, żeby wyciągnąć tak nieprawdziwy wniosek? Gazety z papieru padają, jak muchi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnio w "Forum" czytałem ciekawy wywiad z Tylerem Brule, m.in. właśnie o przyszłości gazet. Utwierdził mnie w przekonaniu, że nie znikną - a już na pewno nie w najbliższym czasie. Papierowa gazeta nadal ma kilka istotnych zalet, których nie będzie mieć medium internetowe. Zresztą, jakby nie patrzeć, większość osób korzysta zarówno z jednego, jak i z drugiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.