Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3391 miejsce

Czy pastafarianizm trafi do Polski?

Do największych religii świata zalicza się islam oraz katolicyzm. Każda z tych religii ma grubo ponad miliard wyznawców. Jednak część z nich w trakcie ostatnich lat zmieniła wyznanie i zapisała się do Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.

Latający Potwór Spaghetti na obrazie „Stworzenia Adama” Michała Anioła. / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Touched_by_His_Noodly_Appendage.jpgW czerwcu 2005 roku, Bobby Henderson wystosował list otwarty do Rady Edukacji stanu Kansas (USA). Była to odpowiedź w debacie, o tym czy na lekcjach biologii należy poświęcać tyle samo czasu „teorii inteligentnego projektu” i teorii ewolucji. W swoim piśmie Henderson zażądał, aby taką sama ilość czasu poświęcić nauce o Latającym Potworze Spaghetti, jako stwórcy wszechświata.

Po tym wydarzeniu media zaczęły coraz częściej wspominać o Kościele Latającego Potwora Spaghetti (ang. Church of the Flying Spaghetti Monster - FSM). Deklarowanie wiary w Latającego Potwora Spaghetti zyskało popularność. Kościół FSM błyskawicznie stał się znany na całym świecie, a liczbę „wiernych” szacuje się na 10 milionów osób. Liczba ta cały czas szybko rośnie.

Nowa religia głosi przede wszystkim, że niewidzialny i niewykrywalny Latający Potwór Spaghetti stworzył świat, zaczynając od gór, drzew i karła, zaś wszystkie dowody na istnienie ewolucji zostały specjalnie podłożone przez niego. Dodatkowo globalne ocieplenie, huragany, trzęsienia ziemi i inne naturalne katastrofy są bezpośrednią konsekwencją spadku liczby piratów na morzach i oceanach. Na zakończenie warto tylko dodać, że pastafarianie wierzą w wulkan piwny znajdujący się w niebie.

Przeczytaj także: Śmiech kontra religia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

Piotr
  • Piotr
  • 30.05.2011 14:45

Powstała oficjalna Polska Strona Latającego Potwora Spaghetti: http://kosciol-spaghetti.pl/. Stronie patronuje sam Bobby Henderson

Komentarz został ukrytyrozwiń
Chochlik Sefren
  • Chochlik Sefren
  • 14.03.2011 14:43

Dowiedz się więcej o Jego Makaronowej Doskonałości na: http://makaronik.wordpress.com

Ramen,
chochlik

Komentarz został ukrytyrozwiń
Daniel Pszczółkowski
  • Daniel Pszczółkowski
  • 17.12.2010 22:18

na bank jestem pastafarianizem i wierze w wielki wulkan piwny w niebie razem z moim kolega K.Biedka i Dominikiem.W piwo to nasze paliwo o wielki spagetti stap na nas i zatop w wulkanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

"..Początkowo to miał być żart, ale obecnie są naprawdę ludzie, którzy w to wierzą. Wydają w USA książki na ten temat, budują miejsca swoich spotkań itp...."
Chyba się troszkę rozpędzileś, to jest żart i tylko żart. Nikt nie wierzy w istnienie FSM. Książki o których piszesz traktują zazwyczaj o ateizmie, kreacjonizmie, zjawiskach w popkulturze albo są (tak jak ksiązki Hendersona) nadal żartem i sposobem na wyciągnięcie trochę kasy. Popularność można tłumaczyć rosnącym w siłę ateizmem i chęcią jego zamanifestowania wśród mlodych ludzi. Podobnie sprawa się ma z nieistniejącym różowym jednorożcem i czajniczkiem Russela, to parodia religii zwracająca uwagę na głupotę wierzeń teistycznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Czy pastafarianizm trafi do Polski?" - gdy ten artykuł został opublikowany, to Latający Potwór Spaghetti już trafił do Polski, bo był już w pewnych kręgach bardzo dobrze znany. Poza tym, fakt, że ludzie wydają książki na ten temat i budują miejsca spotkań nie świadczy o tym, że nie jest to żartem. W ten sposób żart i parodia nabiera tylko rozmachu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) jestem agnostykiem i ciekawi mnie tylko jedna rzecz. A mianowicie taka dlaczego nikt mi nie wierzy gdy mówię że ja jestem Bogiem lub Jezusem... Każdy, zamiast paść na twarz przede mną, patrzy na mnie jak na czuba...;) A gdy powtórzę że "jam jest który jest,początkiem i końcem, alfą i omegą... " wtedy każdy chce dowodu... Na to ja odpowiadam - "Błogosławieni ci którzy nie wiedzieli, a uwierzyli"... He he he:) Oto cały paradoks wiary: dlaczego Wszechmogący nie uwierzy mi że mimo iżbym dopuścił się największych zbrodni i wogóle tego nie widać to w sercu jestem dobrym człowiekiem... Ale w Niego trzeba wierzyć bez najmniejszego dowodu jego istnienia bo nici z nagrody po śmierci:) Skoro Bóg wie wszystko to pewnie wie też co motywuje człowieka by w niego wierzył... Strach przed piekłem? A może wizja wiecznego wypasu w Królestwie Niebieskim? Hmm... W sumie nikt stamtąd nie wrócił i nie potwierdził ani nie rozwiał naszych obaw lub nadziei wiec lepiej nie ryzykować "popuszczania pasa" na ziemskim padole :):):) A w sumie osobiście wydaje mi się że ludzie łykający te wszystkie nowe religie są albo zacofanymi ciemniakami albo próbują być lanserami i być trendy:):):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

prócz Pastafarianizmu godnymi uwagi są również Dyskordianizm oraz kościół SubGeniuszu... ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Islam oraz Chrześcijaństwo, Katolicyzm to mniej więcej połowa tej "jednej trzeciej ludzkości";).
Artykuł krótki, a szkoda, bo ciekawy fenomen tego jest.
Jednak do religii sporo temu brakuje, a nazywanie ateistów lub antyteistów wyznawcami zakrawa na hipokryzję, raczej jest to żart z ich właśnie strony;).

Za wiki:
_FSM ma wiele zalet, których nie mają inne religie – takich jak wulkan piwny w niebie czy święto religijne w każdy piątek._
Katolicy mają w każdą niedzielę;).

Również filozoficznie nie jest to bogaty system wierzeń, prędzej religia Jedi z linkowanego artykułu;).

Wnioskując jeszcze, patrząc na komentarz Wskrisso: Jeśli ci ludzie faktycznie w to wierzą, to są jeszcze bardziej irracjonalni niż wszelkiej maści ateiści i wyznawcy wielkich religii tego świata(nie mówię nic o agnostykach);).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.08.2008 16:46

Słoneczko przygrzało i potwór z Loch Ness musiał wyjrzeć na świat.
Też jest zainteresowany, ile to ludzi w stanie po wybuchu piwnego wulkanu jeszcze w niego wierzy.
Tabloidyzacja postępuje w zastraszającym tempie i ma macki jak ten potwór ze spagetti.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widać są tacy co wierzą, że tamci wierzą :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.