Facebook Google+ Twitter

Czy PiS odbierze mamom świadczenie?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-10-25 20:55

Od czasu wprowadzenia becikowego przyrost naturalny wzrasta. Tymczasem rząd w przyszłorocznym budżecie nie znalazł pieniędzy dla świeżo upieczonych mam. Becikowe ma zostać zlikwidowane. LPR zapowiada walkę i grozi wyjściem z koalicji.

fot. Janusz Kubik/Express IlustrowanyNa czwartek LPR zaplanowała akcję w obronie becikowego. Roman Giertych, lider Ligi, otrzymał od minister finansów Zyty Gilowskiej list, że rząd nie będzie już finansował tego świadczenia. W grudniu ubiegłego roku Sejm, m.in. głosami PiS zdecydował, że każda matka nowonarodzonego dziecka otrzyma becikowe w wysokości tysiąca złotych. Decyzja Gilowskiej oznacza, że świadczenie będzie wypłacane tylko do końca tego roku. – Jeśli pani minister doprowadzi do zniesienia becikowego, więcej nas w koalicji nie zobaczy. Zamierzamy walczyć nie tylko o jego utrzymanie, ale też podwyższenie. Działania resortu finansów są niezgodne z umową koalicyjną – mówi Piotr Ślusarczyk z LPR, który uczestniczył w koalicyjnych negocjacjach.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wykazują, że przyrost naturalny (różnica między liczbą urodzeń i zgonów) w Polsce przed wprowadzeniem becikowego wahał się na poziomie minus 5,4, a we wrześniu tego roku na poziomie powyżej plus 5. W tym okresie liczba urodzeń wzrosła o 8 tysięcy.

– Wzrost liczby urodzeń to przede wszystkim efekt wyżu demograficznego, ale wpływu becikowego nie możemy wykluczyć – mówi Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor departamentu analiz w resorcie pracy i polityki społecznej. – Teraz na pomoc państwa mogą liczyć tylko najbiedniejsze rodziny, spełniające kryteria pomocy społecznej – dodaje.

MK, OK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

PiS już odebrało mi rente to matkom odbiorą świadczenia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.