Facebook Google+ Twitter

Czy podatek kościelny zabije ducha w Kościele?

Od chwili katastrofy smoleńskiej, jak nigdy przedtem, ujawnił się podział na Polaków i nie-Polaków. Polak utożsamiany jest z katolikiem, a nie-katolik, z nie-Polakiem. Powstaje więc problem demograficzny, bo z listy obywateli naszego kraju, należałoby skreślić osoby niewierzące. Ilu nas zostanie?

Sonda

Co sądzisz o podatku kościelnym?

 / Fot. Abraham Sobkowski OFM/Public domainNikt nie wie, ilu jest katolików w Polsce. Problem z udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi ma nawet ks. prof. Witold Zdaniewicz, szef Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, który mówi, że nikt tego nie próbował zliczyć, „bo nie było takiego nakazu”. Dalej twierdzi, że jedynym źródłem wiedzy na ten temat mógłby być narodowy spis powszechny. Taki spis odbył się w ubiegłym roku. Wyniki wstępne, ogłoszone 28 grudnia 2011 r. mówią o 38,3 mln Polaków. Na temat wyznań, ani słowa.

Jak obiecywano, wyniki ostateczne ujrzały światło dzienne 31 marca 2012 r. Niestety, kwestii dotyczących wyznania, tu także nie ujawniono. Choć w badaniach socjologicznych nadal ponad 90 proc. Polaków określa się jako katolicy, to już zaledwie połowa z nich twierdzi, że kieruje się nauczaniem Kościoła. Pozostali wierzą po swojemu. Właśnie ci katolicy stanowią coraz większy problem statystyczny.

"Jeśli za ludzi wierzących uznać tych, których wiara znajduje bezpośrednie konsekwencje w życiu (i tak odbiera to również otoczenie), to według moich szacunków populacja wierzących w Polsce liczyłaby od 4 do 10 procent" - mówi dr Paweł Załęcki, socjolog religii. "Może warto wreszcie postawić sprawy jasno - czy człowiek, który nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, kim jest dla niego Jezus Chrystus, może być uznawany za katolika?” - czytamy w serwisie pomorska.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (41):

Sortuj komentarze:

chech
 • chech
 • 18.07.2012 10:27

Tak trzymać. Urząd skarbowy powinien pilnować wszystkich bez wyjątku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krystyna
 • Krystyna
 • 16.07.2012 16:49

Pani Beato (Beata Rudnicka Wczoraj 16:33 ),tak trzymaj .
właśnie tak dla wszystkich pętaków :Ciao bambino!

Komentarz został ukrytyrozwiń
tylkodoLemingow
 • tylkodoLemingow
 • 15.07.2012 18:12

Pani Beata Rudnicka przypomina mi Trybunę Ludu. Każdy może sprawdzić, że polemizuje z tekstem, który został usunięty (wczoraj, 17:52), tak jak niegdysiejsza Trybuna -- z tekstami opozycjonistów niedostępnymi dla Polaków. WSTYD. WSTYD. WSTYD.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podatek nie zabije ducha w polskim kościele, bo ten duch jest w tych co silnie wierzą i są gotowi do poświęceń "w imię Boga i kościoła". Mowa w artykule jest o finansach a nie wierze. A takie rzeczy, związane z RCC zawsze wzbudzają kontrowersje i dają pole, do wylewania "gorzkich żali" - choć bardziej zarzutów i obelg oraz próby dowartościowania siebie. Kościół się świetnie finansuje z pieniędzy jego "wiernych". Podany przykład z pogrzebem czy ślubem nie jest jedyny. Ksiądz "kasujący" 500 zł za pogrzeb i ok. 1,5 - 2 godziny "roboty" a człowiek, który aby zarobić te same pieniądze musi ciężko popracować 8 - 12h za 6 - 9 zł/h to jest różnica. Dużo zależy od duchownych. Przypadków jest wiele. Podatek taki jak w Niemczech nie rozwiązuje problemu, ponieważ dużo jest osób które wierzą, ale nie zgadzają się z zachowaniem księży, czy sytuacją w kościele. Bóg tak, "system" nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Polak na wyspach - to ty chyba w polskim kosciele w UK byles...ja bylem w kosciele anglikanskim na chrzcinach. bardzo mila atmosfera. kobieta-ksiadz, ludzie rozmawiaja, dzieci moge sie bawic i nikt na nie krzyczy. na koniec krotki i bez ogrodek bylo powiedziane, ze jakos trzeba oplacic rachunek za prad i ogrzewanie i jak ktos moze to przy wejsciu jest skarbonka (nikt nie chodzi z taca). wszystko odbylo sie kulturalnie i bez przepraszania, ze sie zyje. jestem ateista, ale pierwszy raz podobalo mi sie w kosciele.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tylkodoLemingow Dzisiaj 15:28
Nie pochlebiaj sobie, nie znasz mnie. Z pewnością dałabym sobie radę, ale najpierw musialabym zejść kilka poziomów niżej, niz ten, na ktorym jesteś Ty, a na pyskówki nie mam ochoty. Ciao bambino!

Komentarz został ukrytyrozwiń
tylkodoLemingow
 • tylkodoLemingow
 • 15.07.2012 15:28

OSUNĘLIŚCIE wpis z wczoraj z godz. 17:52, z którym NIE MOŻE DAĆ SOBIE RADY p. Beata Rudnicka. CZEKAM NA USUNIECIE wpisu z wczoraj z 22:22 i TEGO TUTAJ WPISU. Tak właśnie rodzi się TOTALITARYZM: kiedy garstka -- W WALCE O WŁADZĘ -- narzuca swoje dzikie obyczaje WIĘKSZOŚCI. Jesteście godni pogardy jak ten KOMSOMOŁ atakujący babcie pod KRZYŻEM. PO leci na łeb, na szyję a cała Polska się pyta: Lemingi, Pajace, Nieuki - rozumiemy, że nie udało się wam dziś jeszcze nasikać na znicze - ale czy obsikaliście już chociaż wasze grille?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Buba
 • Buba
 • 15.07.2012 09:31

W Anglii państwo nie daje na kościól, utrzymują się z datkow wiernych.We Francji też. Nawet w katolickich Włoszech jest podatek: 0,8% można przekazać od PIT-u ( tak jak u nas 1%).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polak na wyspach
 • Polak na wyspach
 • 15.07.2012 01:02

Byłem raz na mszy w kościele katolickim w jednych z miasteczek angielskich .
Tam to dopiero władza kościelna sobie życie ułożyła :
- msza w połowie prowadzona przez wiernych ( ksiądz w tym czasie odpoczywa spokojnie ze znużoną miną na swoim siedzisku)
- msza przygotowana pod kilka odmian chrześcijaństwa (inne zwyczaje spożywania opłatka/wina), dziwne śpiewy podczas mszy - w Polsce nie usłyszycie takich !

No, a ksiądz jak to ksiądz uśmiecha się na koniec mszy gdy jedna z owieczek przynosi mu boxa pełnego mamony - od tego momentu jakby innym człowiekiem się staje , doznaje olśnienia chyba, że wciąż mu wierzą pomimo tych wszystkich naukowców.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
 • ad Rem
 • 14.07.2012 23:33

@ tylkodoLemingów , takie tekst nie na temat [ propagandowe ] to nie ten portal . Można się wazelinić do Rydzyka . Obrażać internautów to nie bohaterstwo a siara.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.