Facebook Google+ Twitter

Czy "Pokłosie" Pasikowskiego jest antypolskie?

Coś ty ludziom uczynił, Pasikowski? Gorzki to chleb jest polskość.

 / Fot. Plakat filmu / Fot. W24"Czemu akurat Ty, durniu, koniecznie chcesz ludziom się narażać?". Wieś chciała go zlinczować. Nie, wcale nie Józefa Kalinę. Polska linczuje Pasikowskiego, który odgrzebuje stary żydowski cmentarz. Zapomnieli tylko, że on tego nie robi, aby wypominać. Nie robi tego, żeby osądzać. Mówią, że mi się w głowie pomieszało, ale nie mogłem inaczej. On to robi, bo tak trzeba.

Film o prawdzie i potrzebie dążenia do niej. Film o pamięci i o tym, że "należy rozdrapywać rany, by nie zarosły błoną podłości". Film, którego przesłanie bez wątku żydowskiego byłoby dokładnie takie samo. A nade wszystko film o współczesności i odpowiedzialności za naszych przodków. I owszem, antypolski. Zbyt czarno-biały obraz wsi kreuje wizję, w której wszyscy Polacy to dzikusy i zwyrodnialcy.

Skąd ten patriotyczny wrzask? Nie widziałem "Pokłosia" i nie mam zamiaru go oglądać - co absolutnie nie przeszkadza mi w jego ocenie - prawda, panie polityku? Bojkotuję! Mam płacić za to, że będą mnie oskarżać o antysemityzm i zabijanie Żydów? Całe szczęście, internauto, że nie musisz wydawać ani grosza, żeby odgadnąć przesłanie filmu. Nie wiem, więc się wypowiem. Przy okazji zostanę historykiem, filmowym recenzentem i generalnie, sumieniem narodu.

Tylko czy można wymagać od narodu, w którym na jednego mieszkańca przypada pół przeczytanej książki rocznie, żeby zainwestował w bilet zanim skomentuje film? Nie wspominając już o głębszej analizie dzieła. Swoją drogą, to nieszczęsne pół książki rocznie, jest z pewnością większym powodem do patriotycznego oburzenia.

Balon dumy Polaków już nieraz był przekłuwany artystyczną szpilką. Tak samo było z Fredrą, Gombrowiczem i Norwidem. Chociaż już ten ostatni stwierdził, że kto prawdę mówi, ten niepokój wszczyna. Ciekawe, czy poruszenie wywołane nowym filmem Pasikowskiego, opowiadającym historię płk. Ryszarda Kuklińskiego, dorówna "Pokłosiu". Oby. Nikt tak nie zapracował na rozgłos produkcji, jak zagorzali krytycy.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jest już XXI w Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy że się przejedli. Ale każdy ma prawo do osądu .Kto bez skazy jako pierwszy, rzuca kamieniem ?.A kto wyciąga rękę?.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.