Facebook Google+ Twitter

Czy Polacy mają zwyczaje żywieniowe?

Posiłek każdemu z nas kojarzy się z czymś innym. Jedni pamiętają smak i zapach pieczonego ciasta u babci, inni najmilsze chwile związane z jedzeniem utożsamiają z aromatycznym mięsem, pierogami czy domowym rosołkiem.

 / Fot. PAP/Mirosław TrembeckiCzy na przestrzeni lat coś się zmieniło w naszym podejściu do kuchni? Czy jemy teraz inaczej niż dekadę, dwie temu? Czy nadal na stołach króluje tradycyjna, swojska kuchnia, czy może idziemy z duchem czasu, postępem wiedzy na temat żywności i wprowadzamy lżejsze, zdrowsze elementy?

Gdzie widać zmiany czyli „lunch” zamiast obiadu

Tempo pracy wymusza na nas zmianę pór jedzenia posiłków. Coraz częściej osoby mieszkające w dużych miastach rezygnują z ciepłego obiadu w domu po przyjściu z pracy, na korzyść lunchu w środku dnia, który zjadają w okolicy biura. Czy to zmiana korzystna? - Tak, pod warunkiem, że po pracy nie dojadamy kolejnego obiadu, tylko decydujemy się na mniejszą przekąskę czy kolację -mówi Ewa Ceborska, specjalista ds. żywienia.

Obserwuje się również zmiany w naszej świadomości odnośnie produktów spożywczych - coraz więcej Polaków zwraca uwagę na informacje zawarte na opakowaniu. W ciągu trzech lat odsetek osób, które nie czytają etykiet zmalał o ok. 5 proc. Liczne kampanie społeczne oraz medialne sprawiły, że wiemy, co znaczą pojęcia takie jak kwasy omega 3 czy błonnik pokarmowy. Jesteśmy świadomi, że te związki wpływają korzystnie na nasze zdrowie.

Kluczowy posiłek pod lupą - obiad

Zmiany, które możemy zauważyć, koncentrują się wokół obiadu. Polki, które w dalszym ciągu wiodą prym w kuchni, zaczynają wprowadzać nowe sposoby przygotowania potraw. Obok nieustannie królującego kotleta, pojawiają się nowe sposoby przyrządzania mięsa. Wprowadzamy do swojej kuchni garnki do gotowania beztłuszczowego, sprzęty do gotowania na parze, grille elektryczne, dzięki czemu przygotowane dania, w tym także te mięsne, są łatwiejsze do strawienia, dają większe uczucie lekkości, nie są tak kaloryczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.