Facebook Google+ Twitter

Czy Polacy piszą kryminały?

Tak - polscy poeci, prozaicy, publicyści, twórcy fantasy i dziennikarze potrafią napisać kryminał. Przynajmniej taki krótki... Dowodem na to jest zbiór opowiadań "Trupy polskie".

Wpisując słowo "kryminał" w wyszukiwarkę książek jednego ze sklepów internetowych otrzymujemy szereg pozycji, z których większość stanowią dzieła autorów zagranicznych. Fakt - kryminał jest gatunkiem, na który decyduje się niewielu polskich pisarzy (za to wielu scenarzystów - stąd zatrzęsienie polskich seriali o policjantach, złodziejach i mafii). Owszem - szeroką ścieżką pośród kryminalnych meandrów kroczy od lat mistrzyni gatunku – Joanna Chmielewska. I to właśnie jej opowiadanie "Zapalniczka", rozwinięciem której jest niedawno wydana książka pisarki o tym samym tytule, otwiera niepowtarzalny zbiór opowiadań "Trupy polskie. Kryminał, thriller, sensacja opowiadania".

Okładka książki "Trupy polskie", Joanny ChmielewskiejPrzytaczając słowa wydawcy: "Trupy polskie" to zbiór współczesnych opowiadań". To opowiadania kryminalne - w szerokim znaczeniu tego słowa. Wydawcy, zapraszając do projektu autorów reprezentujących najróżniejsze gatunki literackie, nie narzucili im żadnych reguł dla mających powstać opowiadań. Powiedzieli: "napiszcie opowiadanie kryminalne albo thriller, albo sensację". Każdy z autorów podszedł do zadania indywidualnie. Powstała książka jedyna w swoim rodzaju - bo i każde z opowiadań jest jedyne w swoim rodzaju.
Na okładce książki, obok nazwiska Chmielewska, widnieją w porządku alfabetycznym: Bereś, Bratkowski, Dukaj, Górski, Grin, Grupiński, Harny, Pilipiuk, Prus, Shuty, Świetlicki, Ziemiański i Ziemkiewicz. Są więc przedstawiciele poezji, fantastyki, publicystyki, ale także sensacji czy właśnie kryminału.

Obok "Zapalniczki" Chmielewskiej także opowiadanie "Kotek" Marcina Świetlickiego znalazło kontynuację w dłuższej formie literackiej. W zeszłym roku ukazała się jego powieść "Dwanaście", w której poznajemy dalsze losy przedstawionego w "Kotku" mistrza. Marek Harny w "Teczce Glizdy, czyli pułapka na pismaka" opowiada losy Pismaka - który jest bohaterem jego... "Pismaka". Sławomir Shuty zawarł w zbiorze "Drogę przez las" - opowiadanie makabryczne - ale podszyte oceną społeczeństwa. "Wypasacz" Andrzeja Ziemiańskiego dowodzi, że należy dokładnie sprawdzić, jak bardzo kocha Cię mężczyzna zanim się z nim rozstaniesz. "Zabije mnie w czwartek" Macieja Piotra Prusa przewrotnie nakazuje ufać swoim instynktom.

Moim zdecydowanym faworytem jest historia opisana przez Piotra Bratkowskiego w "Smeczu na Majorce". Nie tylko ze względu na wykształconą przez lata na korcie sympatię do tenisa ziemnego. Przede wszystkim ze względu na stworzoną parę bohaterów - 12-letniego wielbiciela kryminałów (takich bardziej strasznych - Agatha Christie go usypia) i jego matki, która w opowiadaniu pełni rolę narratora. Mają spędzić upojne wakacje na Majorce. Jak łatwo się domyślić - nie będzie to takie proste. Opowiadanie urzeka prostotą i szybkością, z jaką się je czyta. Niewątpliwym atutem jest nagły - choć przecież wiemy, że na stronie kończy się druk - i niebanalny koniec.

Książkę dopełniają krótkie notki o autorach w niej publikujących, indeks trupów, sporządzony przez Pawła Dunina-Wąsowicza i posłowie Andrzeja Stasiuka. Pisze w nim m.in.: "Ekscytacja lekturą nigdy nie powinna się kończyć. Zbrodniarz powinien wciąż umykać i powiększać swoje zbrodnie do takich rozmiarów, gdzie kara przekracza naszą wyobraźnię". "Trupy polskie" ukazały się w roku 2005. Na grzbiecie widnieje zachęcająca jedynka, sugerująca dopiero początek serii. Pozostaje czekać na kolejne tomy ucieczek zbrodniarzy i ekscytacji lekturą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przykładem kryminału niech będzie zapowiedziana przez wydawnictwo FOX Publishing moja "Śmierć na śniegu".

Zapraszam na stronę wydawnictwa: http://foxpublishing.eu/zapowiedzi.

Pozdrawiam, Konrad Staszewski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja piszę... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.