Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16365 miejsce

Czy Polacy są kulturalni?

Wielu z nas na pewno zachowuje się odpowiednio, ale zdarzają się wyjątki. Wulgaryzmy, ziewanie na cały tramwaj i brak słowa przepraszam, to bolączka polskiego społeczeństwa.

Sonda

Czy polskie społeczeństwo jest kulturalne?

Czy polskie społeczeństwo jest kulturalne? / Fot. Mateusz WawrowskiOsoby starsze wymagają kultury od osób młodych, ale czy oni okazują tę kulturę innym? W moim odczuciu chyba nie wszyscy. Podam Państwu przykład, który bardzo często zdarza się w środkach komunikacji miejskiej.

Wracając tramwajem kilka dni temu ze szkoły do domu, rozmawiałem z kolegą stojąc przy pierwszych drzwiach wagonu, bo był tłok. Skład podjechał na przystanek, pewien starszy Pan szybko podniósł się z miejsca i grzecznie poprosił o przesunięcie się od drzwi, ponieważ chciał wysiąść z pojazdu. Gdy podszedł do drzwi, przesunąłem się do tyłu. Za mną było wtedy wolne miejsce.

W pewnej chwili, nie wiadomo skąd, koło mnie przeleciała jak huragan starsza Pani. Około 70 lat. Bez słowa przepraszam, wcisnęła się za mną na miejsce siedzące. Nawet tej Pani nie zauważyłem. Tylko poczułem, że wpadłem do przodu, a ta Pani sobie już siedziała i przecierała zaparowaną szybę.

Jadąc tramwajem można również usłyszeć niecenzuralne słowa ze strony pasażerów, ale kierujący pojazdem też na głos wypowiada nieprzyzwoite teksty, co drugie słowo to k****. Wielu pasażerów umie się odpowiednio i kulturalnie zachować w miejscach publicznych, ale zdarzają się wyjątki, np. wracając w piątek 21 grudnia tramwajem do domu, pijany mężczyzna na głos ziewał, słychać go było na końcu wagonu.

Czy to Polak, czy to Chińczyk, każdy powinien znać zasady savoir-vivre, chociaż podstawy dobrego zachowania.

Zwykłe "przepraszam" może zdziałać tak wiele. Proszę nie myśleć, że się wymądrzam, ale zostałem nauczony, żeby wykorzystywać w dobrej wierze trzy magiczne słowa: proszę, przepraszam i dziękuję. Zawsze gdy czegoś potrzebuje czy kogoś chcę przeprosić, po prostu ich używam, czy to w tramwaju czy po prostu w domu. Nie wstydzę się tego, te słowa "nie gryzą".

Powinniśmy okazywać sobie kulturę, to dotyczy wszystkich - młodszych i starszych osób.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Ci którzy w sądzie obok art.głosują na "NIE",są zakompleksieni,-więcej wiary w siebie i godności-zalecam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polacy to bardzo kulturalny Naród,tylko o tym nie wie.Było patriotycznie?.

11 miesięcy przebywałem we Francji i coś o tym wiem,o higienie osobistej nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według mnie, patriotyczna odpowiedz winna brzmieć : "tak, ale...."
Nie ma bowiem ideału, poza tym pojęcie "kulturalni" jest bardzo szerokie, wykraczające poza codzienny savoir-vivre. Kontrast jest widoczny w firmach, które trenują (tresują) swoich pracowników by byli zawsze schludni, uprzejmi w kontaktach z klientami. Ów wyuczony bon ton wcale nie gwarantuje, że dana osoba jest naprawdę kulturalna, szanująca innych, wrażliwa na sztukę i obcująca z nią na codzień.Poza tym, po zakończeniu dnia pracy potrafi zmienić sie o 180 stopni, odreagowując narzucone cugle.
Za granicą też nie jest lepiej.Prostackie i chamskie zachowania można też spotkac w wiekszości państw, uwazających sie za nowoczesne, co oczywiście nie powinno nas uspokajac ani usprawiedliwiać. +4 daję i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Odpowiem krótko. Jak chcą , to potrafią.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do artykułu super poprawnego nie można nic dodać, nic ująć. Ciekawa natomiast jest sonda zamieszczona przy tytule artykułu. Zastanawia mnie, po co układa się takie bzdetne pytania. Przecież w tak sformułowanych pytaniach jest miejsce na wskazanie niepoprawności "innych". Wynik wtedy będzie do przewidzenia. Zaproponuję jeszcze bardziej przewidywalny wynik. Można zapytać, czy jesteś nieuczciwy lub niekulturalny? Przy czym ten termin "kulturalny" rozumiem w znaczeniu takim, jakie wyłania się z treści artykułu, czyli grzecznym, przestrzegającym wszelkie szeroko pojęte normy społeczne.

Wtedy okaże się, że jesteśmy narodem bardzo uczciwym i bardzo kulturalnym. A więc obraz naszego społeczeństwa nie będzie aż tak przygnębiający... Na swój użytek zabawiałem się kiedyś w takie sondaże, ponieważ mam styczność z dużą ilością ludzi. Pytałem np. otyłych czy dużo jedzą? 99 procent odpowiedzi miałem negatywnych. Dlatego pozwoliłem sobie na taką ekstrapolację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Pani Elżbieto. Pierwszy raz jestem na czołówce w kategorii Moje Trzy Grosze:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wow , Panie Mateuszu
Jest Pan na czołówce [ pierwszy raz ? czy coś przegapiłam ]
Gratuluję .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ni e , nie są . [ przeważnie ]
Pan Panie Mateuszu opisał " scenkę rodzajową " w tramwaju
a ja opiszę jak to starsi ludzie zachowują się w kolejce do kasy .....stoją 3 osoby a ta trzecia robi awanturę ,że kasjerka się guzdrze i szuka kierownika . Tak się dzieje permanentnie a awanturują się starsi na emeryturze . [ gdzie się śpieszą ?]
Młodzi są grzeczni , sympatyczni . Nie spotkało mnie nic przykrego z ich strony .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję Pani Mariko za pozytywną opinię o moim artykule. Pozdrawiam serdecznie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Mariko ma Pani racje takich przypadków jest wiele. Ja ustępuje zawsze miejsca starszej osobie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.