Facebook Google+ Twitter

Czy Polakom można dogodzić?

Minęły już czasy, kiedy owocne zbiory zależały tylko od aury. Jeśli zbiorom papryki zaszkodził huraganowy wiatr, który zniszczył folię podpartą kilkoma krzywymi patykami, to czas najwyższy inaczej ją zabezpieczyć, a nie biadolić.

 / Fot. Beata RudnickaNie ma zimy, to jest fakt niezaprzeczalny. Czy to jest problem, a jeśli tak, to czyj?

Okazuje się, że tak. To jest problem. Choć drogi są czarne, niektóre samorządy płacą firmom, z którymi podpisały umowę na zimowe utrzymanie dróg. Za co? Za gotowość do prac. Pieniądze traci w ten sposób na przykład Wrocław, donosi portal radio90.

Jest zima - źle, nie ma zimy - też źle. Deszczowe lato, źle, i rolnicy straszą wysokimi cenami żywności. Mówiło się o suszy w Małopolsce, gdzie wysychały studnie. To też niedobrze. Narzeka się na zbyt obfite plony ziemniaków, na susze, na obfite deszcze, na huraganowe wiatry, na brak mrozu lub na jego nadmiar.

Nie twierdzę, że rolnik ma „klawe” życie, bo przecież nie jest cesarzem, który takie życie właśnie ma, ale ten wszechobecny model narzekania na wszystkich i wszystko jest już denerwujący.

W polskim rolnictwie zatrudnionych jest 14,8 proc. ogółu pracowników, mimo tego rolnictwo wytwarza niespełna 4 proc. PKB. I jak tu ma być dobrze. Nie zmienią tego nawet wyższe dopłaty z Unii, bo nie jest to kwestia głównie ich wysokości, ale racjonalności ich wykorzystania. W dokumencie GUS, ujawniającym wstępne wyniki powszechnego spisu rolnego, jaki miał miejsce w 2010 roku, udział gospodarstw najmniejszych w ogólnej liczbie gospodarstw o powierzchni powyżej 1 ha użytków rolnych, zmniejszył się z 58,6 proc. w 2002 r. do 56,0 proc. w 2010 r. Dla porównania, średnie zatrudnienie w tym sektorze gospodarki w Unii Europejskiej wynosi 4,5 proc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.