Facebook Google+ Twitter

Czy policja będzie mogła strzelać do kobiet w ciąży i dzieci?

Według założeń do projektu ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej przygotowanych w MSW, policja mogłaby strzelać do kobiet w ciąży i dzieci. Policjant nie musiałby oddawać strzału ostrzegawczego. Projekt poszerza też katalog środków przymusu oraz krąg służb uprawnionych do ich użycia. Czy grozi nam państwo policyjne?

Sonda

Czy policja powinna mieć prawo do strzelania do kobiet w ciąży i dzieci?

 / Fot. Piotr Drabik/wikimedia/CC-BY-2.0GNowy projekt ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej jest przygotowywany w MSW na skutek orzeczenia przez Trybunał Konstytucyjny, że dotychczas obowiązujące uregulowania były niekonstytucyjne. Rodzaj, warunki stosowania, przypadki i cele stosowania środków przymusu bezpośredniego muszą być bowiem uregulowane ustawowo, a nie w rozporządzeniach.

Istnieje oczywiście konieczność ustawowego uregulowania tej kwestii, ale to co proponuje MSW to istna rewolucja. MSW rozszerzenie uprawnień tłumaczy działaniem przestępców i terrorystów, którzy stosują coraz bardziej wyrafinowane metody. Gdy dojdzie do zagrożenia życia funkcjonariusza lub innej osoby, mógłby on użyć broni bez ostrzeżenia, również wobec kobiet w ciąży i dzieci.

MSW chce też poszerzyć katalog środków przymusu bezpośredniego np. o materiały wybuchowe, petardy, granaty dymne i hukowo-błyskowe. Więcej służb otrzymałoby również uprawnienia do ich stosowania, np. ABW mogłoby używać materiałów wybuchowych, paralizatorów czy pałek, Straż Ochrony Kolei kul gumowych i paralizatorów, Państwowa Straż Rybacka pałek i paralizatorów, Służba Leśna i straż parku mogłaby używać paralizatorów i kul gumowych.

Eksperci uważają, że zmiany te są zbyt daleko idące i że mogą ułatwiać zabijanie. Prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w komentarzu dla dziennika gazetaprawna.pl stwierdza: "Na razie w Polsce nie mamy przecież do czynienia z plagą bandytyzmu. Warszawa to nie Nowy Jork. Użycie broni palnej w państwie prawa powinno być wyjątkiem. A jeśli już zajdzie taka konieczność, oddanie strzału do obywatela musi być poprzedzone całą obowiązkową procedurą".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 13.07.2012 06:49

tak Mossad będzie tępił opozycję,brawo Herr tusk.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 11.07.2012 21:50

dzisiaj tusk i PO dają zielone światło dla zabójców kobiet w ciąży i dzieci.
mogą bez ostrzeżenia strzelać. wg własnego uznania.

a jutro?
jutro tusk da zielone światło do strzelania bez ostrzeżenia i pytania
dla prywatnych firm ochroniarskich , prywatnie ochraniających prywatne osoby.

wyobraźcie sobie, że ochroniarze mafioza (np z PO lub SB) będzie mógł strzelać bez ostrzeżenia do dowolnie spotkanej osoby gdy ta zbliży się na odległość strzału.

POpierajmy tuska i jego pomysły

Komentarz został ukrytyrozwiń
b.ojciec
 • b.ojciec
 • 11.07.2012 17:20

Pinochet Tusk ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
kot ciot
 • kot ciot
 • 11.07.2012 16:41

To Państwo w głuPOcie bije wszelkie rekordy,rządzą wykształciuchy czego można się sPOdziewać ? W innych dziedzinach już dawno wszystko leży -np: zdrowie ,transport,szkolnictwo......

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Nie zmienia to jednak faktu, że proponowane zmiany są głęboką ingerencją w konstytucyjne wolności i prawa obywatelskie i nie znajdują uzasadnienia w demokratycznym państwie prawa". Nie rozumiem. Czyż demokratyczne państwo prawa nie ma dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo obywateli? A skąd policjant ma wiedzieć, czy terrorystka nie pozoruje ciąży, by zagrozić życiu innych?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sezon ogórkowy czy powaga? Jeżeli powaga, to proponuję, aby na początek dać możliwość bezwarunkowego prawa użycia broni dla ludzi posiadających jakikolwiek immunitet, psychicznie chorym też... Jeżeli to się sprawdzi, po pewnym czasie dać takie uprawnienia wszystkim... i zlikwidować policję, jako niepotrzebną społecznie organizację...

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 11.07.2012 12:03

polska coraz bardziej zmierza w strone państwa policyjnego !!kto sie kogo boi?? chyba rządzący boją sie obywateli ze siegają po metody za czasów bieruta{ bo już nie pożniejszego PRL}

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swego czasu TVP Polonia ostro krytykowała działania moskiewskiej milicji przy odbijaniu zakładników w szkole z pomocą gazów obezwładniających. Gdy w Moskwie to przeciw, gdy w Polsce to... cacy cacy?? Co to za sprawiedliwość!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
gość
 • gość
 • 11.07.2012 11:28

COŚ wasza strona główna szaleje - co artykuł to Prepaid na dowód? Dość inwigilacji! czyżby jakiś haker od Terlikowskiego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.