Facebook Google+ Twitter

Czy policja potrafi się przyznać do patologii w swych szeregach?

Co jakiś czas opinią publiczną wstrząsają informacje, że polscy policjanci w wyniku popełnionej pomyłki a to kogoś zastrzelili, postrzelili, zatrzymali i przy okazji poturbowali. Pomyłki mogą się im przydarzać, ale nie łamanie prawa.

 / Fot. .To co się ostatnio przydarzyło dwojgu mieszkańcom Katowic powinno być ostatnim gwizdkiem alarmowym, że w polskiej policji dzieje się źle, a nawet bardzo źle. Nie tak dawno temu poznańscy policjanci "pomyłkowo" zastrzelili młodego człowieka, a z jego kolegi uczynili dozgonnego kalekę. Policjanci w Łodzi, w wyniku pomyłki, zastrzelili dwójkę łódzkich studentów ponieważ pomylono amunicję gumową z ostrą. To dwa najgłośniejsze przypadki
ostatnich lat, z niewiarygodnie mnogiej liczby wydarzeń.

 / Fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), CC3.0Tak mnogiej, że jeżą się włosy na głowie. Pisze o tym prasa, pokazuje telewizja, mówi się w radiowych rozgłośniach, krążą po Polsce przekazywane z ust do ust mrożące krew w żyłach relacje osób, które się z nimi zetknęły. I tylko w policji (i w MSW) panuje błogi raczej spokój, aczkolwiek podszyty pewnym (udawanym?) zdenerwowaniem, pomieszanym z zażenowaniem, wynikającym zdaje się z konieczności publicznego tłumaczenia się i przepraszania.

Policja ustami swoich rzeczników przeprasza owych poturbowanych za oczywistą pomyłkę i głosi, że będzie ona przedmiotem wnikliwych analiz, a sprawcy zaistniałych błędów zostaną ukarani. No i oczywiście, poturbowani otrzymają wszelką pomoc i odszkodowanie oraz zadośćuczynienie. A przecież nie o to w tym wszystko chodzi. Pomyłki w policyjnej robocie mogą się przytrafić, ale powinny być ewidentnymi przypadkami. Wyjątkami. W rzeczywistości ich wielość i powtarzalność świadczą, że przysłowiowa nauka idzie w las, a oczywiste błędy w działaniu nie mają żadnego przełożenia na
proces kształcenia policyjnych kadr.

Wydarzenie katowickie wskazuje, że w policji (tak jak w każdej praktycznie dziedzinie polskiej rzeczywistości) panuje totalny bałagan, lekceważenie dla obowiązującego prawa, procedur i zasad postępowania. Brak poszanowania jest efektem słabości państwa, jego organów wykonawczych, przeżartych bieżącymi grami politycznymi, rugującymi wszelki profesjonalizm i ustalony od lat porządek. To, że antyterroryści podczas swych akcji działają brutalnie, to nic nowego. Tak działają każde antyterrorystyczne formacje na świecie, ponieważ brutalność działania ma swoje psychologiczne podłoże i uwarunkowania. Atakowany przez funkcjonariuszy AT przestępca musi zostać przez nich stłamszony, aby pozbawić go nie tylko możliwości, ale i chęci zastosowania obrony. I stąd te brutalne i ordynarne okrzyki (które tak bulwersują postronnych i mało zorientowanych), siła fizyczna i używanie różnego rodzaju "gadżetów" w postaci granatów hukowych, dymnych czy łzawiących. Przestępca musi być w sposób najbardziej skuteczny, a wiec błyskawiczny, obezwładniony, aby uniemożliwić mu podjecie obrony, a już szczególnie przy ewentualnym użyciu broni palnej.

To jedna strona medalu. Ale jest jeszcze inna, ta najważniejsza, czyli bezwzględny, bo ustawowy, obowiązek przestrzegania prawa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Obywatel
  • Obywatel
  • 25.03.2012 18:44

Panie Januszu Bartkiewicz.To nie jest fair play ,co Pan wyprawiasz!Pousuwałeś moje wpisy odnoszące się właśnie do Pana artykułu .Zawsze pisałem i pisze , zarówno do Pana , jak i każdego nie ujmując mu szacunku.W przeciwieństwie do Pana .Nawet Pan nie stosuje wobec mnie kindersztuby ( nie wykluczam ,że Pan jej po prostu niema), obraźliwie Pan pisał do mnie .Z bezsilności ,że Pana obnażylem -usunąłeś Pan wszystkie moje wpisy .Teraz domagasz się usunięcia moich wpisów , bo niby zaniżam poziom dyskusji.Skąd u pana tyle wyższości do innych i to do adwersarzy.
Panie Januszu Bartkiewicz , skoro umieściłeś swój artykuł na tym portalu,to nie znaczy ,że mam Pana chwalić .Napisałem w czym się z Panem nie zgadzam i co Pan napisał w wyrżnie krzywdzący sposób o poprzednim Pana pracodawcy :POLICJI.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Apel do Redaktora - Administratora, aby wpisy sygnowane nickiem "obywatel" usunął, albowiem zaniżają one poziom dyskusji tu prowadzonych i ośmieszają sam portal. Wypowiedzi podpisane nickiem "obywatel" nie odnoszą się do merytorycznej tyreści artykułu i zawierają wątki osobiste, obrażające niekiedy autora komentowanego tekstu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@obywatel: panie obywatel, daj pan sobie spokój i przestań wypisywać te nieporadne brednie, które świadczą nie tylko o znajomości zasad przyjętych na portalu Wiadomości24 (teksty tu zamieszczane mogą być wykorzystywane przez inne portale, a nawet prasę papierową, bez zgody autora, bo tak jest w regulaminie, który każdy ZAREJESTROWANY na tym portalu potwierdza), ale też i o braku wiedzy ogólnej. To taki eufemizm (zajrzyj pan do Wikipedii to zobaczysz co to jest). Nie mam zamiaru prowadzić z panem jakiejkolwiek dyskusji więc bądź pan łaskaw i swoje banialuki zachowaj dla siebie i swojej rodziny. Ok?

Komentarz został ukrytyrozwiń
obywatel
  • obywatel
  • 25.03.2012 14:13

Panie Januszu Bartkiewicz..To nie jest fair play !Usuwasz moje wpisy , które były i są polemicznymi.Nigdzie nie napisałem wobec Pana obraźliwie a tym bardziej nie pomawiam!niech to Pan wreszcie zrozumie i nie robi z siebie gwiazdę , która świeci odblaskiem odbitym od INSTYTUCJI : POLUCJI Mijasz się z prawdą ,że nie publikujesz na innych portalach i innych dla Pana ważnych źródłach przekazu .Na , któryś z Pana wpisów (mam to skopiowane )zaprzeczasz publikowania swojego tekstu na portalu np. NSZZ POLICJANTÓW .Stwierdziłeś ,ze POLICJA BEZ PANA WIEDZY TO NA SWOIMI PORTALU ZAMIEŚCIŁA (www.nszzp.pl/index.php?...wciskanie-emerytalnego-kitu...) –czyli ,ze skradła Pański tekst!To już jest oskarżanie policji o złodziejstwo albo Pan jesteś wrednym pomawiającym człowiekiem ,niestety byłym policjantem z kryminalnej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obywatel
  • Obywatel
  • 25.03.2012 13:57

Oj nie ładnie !Usuwasz takie wpisy.To co jak demaskujące fakty to Pan z kryminalnej, byle kryminalnej usuwa prawdę .Przechwalasz się ,że byleś naczelnikiem w kryminalnej iże rozwiązywałeś takie sprawy kryminalne , o których mi się nie śni.TYLKO JAKIE ROZWIĄZAŁEŚ a nie rozwiązywałeś Panie Januszu Bartkiewicz.
To już było
Oj nie ładnie !Usuwasz takie wpisy.

Obywatel11:10 (24.03.12 r) ,Obywatel 20:32 (24.03.12 r.)
Panie Januszu Bartkiewicz,kończ Waść wstydu oszczędź .Bardzo ławo jest Pana naprowadzić na właściwy trop.Brniesz Pan w swoim uporze ,coraz bardziej i bardziej okazujesz się bezradny .Próbujesz adwersarza zdyskredytować i zlekceważyć .Dobrze ,że jesteś Pan już na zasłużonej emeryturze .Jesteś Pan :groteskowy , żałosny , sfrustrowanym byłym( na szczęście dla wszystkich) szef kryminalnej Po kilku moich uwagach już ; jesteś obrażony i obrażasz .Ech !!!!!!!.

Komentarz został ukrytyrozwiń
obywate
  • obywate
  • 25.03.2012 13:51

Oj nie ładnie !Usuwasz takie wpisy.To co jak demaskujące fakty to Pan z kryminalnej, byłej kryminalnej usuwa prawdę .Przechwalasz się ,że byleś naczelnikiem w kryminalnej i że rozwiązywałeś takie sprawy kryminalne , o których mi się nie śni.TYLKO JAKIE ROZWIĄZAŁEŚ anie rozwiązywałeś Panie Januszu Bartkiewicz.
To już było
Oj nie ładnie !Usuwasz takie wpisy.
obywatel Dzisiaj 20:27 (24.03 12 r.) ,obywatel Dzisiaj 08:47 (24.03 12 r.)
Janusz Bartkiewicz .DOBRZE ,ŻE NIE JESTEŚ JUŻ milicjantem a może byleś policjantem!Czym ty człowieku się popisujesz?
Napisałeś tak :
"W przypadku konieczności wejścia do mieszkania muszą być wcześniej rozważone różne jego warianty. Przede wszystkim taki, że policjanci
ogłaszają danej osobie, że stoją przed drzwiami jej mieszkania i żądają wpuszczenia do środka. W przypadku odmowy może nastąpić tzw. wejście siłowe, to jest poprzez wyważenie (wywalenie) drzwi i gwałtowne wtargnięcie do lokalu. Dowódca grupy winien wezwać wszystkich obecnych w nim do podporządkowania się poleceniom policjantów, a przede wszystkim odrzucenia wszelkich narzędzi niebezpiecznych, zwłaszcza broni palnej. Dopiero po bezskutecznym wezwaniu policjanci mogą (zgodnie z przepisami) zastosować przymus fizyczny, czyli użyć przemocy i doprowadzić do skucia kajdankami lub prowadnicami."
Przez takie procedury i przez takich , którzy wprowadzali takie bzdurne procedury zginęli w 2003 roku POLICJANCI !
Była tak zorganizowana akcja przez takich jak Pan fachowców .Tak sądzę po Pana bzdurnych wypowiedziach w tym artykule .Przypomnę Panu ; wszystkim mądrym , zdroworozsądkowym policjantom i zwykłym obywatelom , którzy liczą na pomoc FACHOWCÓW Z POLICJI .
BYŁ TAKI FAKT !
[ Strzelanina w Magdalence – akcja policyjna w Magdalence (województwo mazowieckie), w wyniku której zginęło dwóch antyterrorystów i dwóch napastników, a osiemnastu policjantów zostało rannych. Akcja została przeprowadzona w nocy z 5 marca na 6 marca 2003. Jej celem było zatrzymanie zaliczanych do najgroźniejszych przestępców w Polsce - Roberta Cieślaka i Białorusina Igora Pikusa, członków tzw. gangu "Mutantów" z podwarszawskiego Piastowa. ]
Panie Bartkiewicz może niech Pan pisze o czyś innym , na czy Pan się zna , a o POLICJI NIECH NIE PISZE .Ośmieszasz się Pan . Chwalisz się Pan (emerytowany milicjant-policjant ) przepracowanym prawie ćwierćwieczem w organach MSW .Jesteś już emerytem i niech już tak pozostanie

Komentarz został ukrytyrozwiń
Obywatel
  • Obywatel
  • 25.03.2012 13:47

Oj nie ładnie !Usuwasz takie wpisy.To co jak demaskujące fakty to Pan z kryminalnej, byłej kryminalnej usuwa prawdę .Przechwalasz się ,ze byleś naczelnikiem w kryminalnej iże rozwiązywałeś takie sprawy kryminalne , o których mi się nie śni.TYLKO JAKIE ROZWIĄZAŁEŚ a nie rozwiązywałeś Panie Januszu Bartkiewicz.
To już było
Obywatel Dzisiaj 20:22 (24.03 12 r.) , Obywatel 17:56 (24.03.12r .) Obywatel 15 :47 (24.03 12 r.)


Obywatel 15 :47
Panie Janusz Bartkiewicz. DOBRZE ,ŻE NIE JESTEŚ JUŻ milicjantem a może byleś policjantem!Czym ty człowieku się popisujesz?Chwalisz się ,że byleś szefem ???Rasowy milicjant a w Pana wypadku przemianowany na policjanta tym faktem się nie chwali .
ZAMORDOWANO PAŃSKIEGO SZEFA GENERAŁA PAPAŁA i co???Kicha!Nawet nie potrafiliście złapać winnych .To powinien być priorytet dla każdego policjanta a tym bardziej z kryminalnej .Skończ Pan wstydu oszczędź !Ciesz się Pan ze swej emerytury,inni dalej muszą i chcą pracować .Zajmujesz się w tym artykule duperelami niczym wymieniony agent "Tomek " _teraz dumnie się puszy faktem bycia posłem z ramienia PiS .Skrót tej partii politycznej tak należy odczytać :Pomawiający i Szkalujący .
Realia są takie ,że w policji byli takiego pokroju ludzie jak agent "Tomek " w CBA (Tomasz Kaczmarek), Mariusz Kamiński były szef CBA albo były szef CBŚ Bogdan Świeczkowski i co?Stali się politykami i przynoszą wstyd normalnym policjantom i całemu środowisku MSW !!!!!
To z takimi policjantami pana identyfikować .Jeśli nie , to pisz Pan konkrety i nie pisz pan w stylu Pomawiających i Szkalujących .Nie musi Pan ze mną polemizować , bo po co.wystarczy jak się Pan zmityguje i zacznie pisać w stylu rasowego policjanta anie jak taki "Tomek"
===================
Panie Janusz Bartkiewicz..dlaczego zaprzeczasz faktom oczywistym .napisałeś tak: Ja w żadnym policyjnym piśmie nie pisuję.
Co to jest za portal dla Pana :NSZZ POLICJANTÓW .Tu pisujesz na pewno.Łatwo cię zdemaskować , Panie były szefie kryminalnej .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Juliusz Bortkiewicz - mówiąc szczerze trochę się rozczarowałem. Tekst przeczytało ponad 500 osób, a tylko dwie podzieliły się swoją opinią. Chociaż mówiąc o dwóch opiniach popełniam wielkie nadużycie, używając tego określenia do bełkotu obywatela. Pocieszające jest to, że takich typów jest coraz mniej (tak mi się wydaje, ale może jestem zbyt optymistyczne usposobiony). Brak reakcji świadczy o tym, czemu wielokrotnie dawałem wyraz, a mianowicie, że ludzie popadli w powszechny prawie ogólnospołeczny marazm, że nad takimi przypadkami przechodzą do porządku dziennego. Sprawy są nagłaśniane przez media tylko dlatego, że mogą bulwersować, a o to mediom chodzi, bo podnosi sprzedaż.
Co do nazwiska, to wyczytałem (zajmują się genealogią mojej rodziny), że Bortkiewicz i Bartkiewicz to jeden pień i chyba gdzieś w XVII albo XVIII w.nawet do XIX w. nazwiska te (nawet w księgach wieczystych) zapisywano zamiennie np. Bartkiewicz vel Bortkiewicz. Protoplaści nasi pochodzą najprawdopodobniej z Litwy i być może wywodzą się od Tatarów służących Koronie. Tak więc pozdrawiam dalekiego kuzyna :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sądząc po zjadliwych komentarzach artykuł spełnił swoją rolę. Kogoś tam zabolało. I bardzo dobrze. Krytyczne oceny muszą boleć. Trzeba trafu, że napisałem też na powyższy temat kilka słów. Tyle, że Pan zrobił to od strony fachowej, ja napisałem tak ogółnoludzko i nawet humorystycznie. Trafem też nazywam pewną zbieżnośc nazwisk autorów, pomijam już fakt, że wielokrotnie ludzie zniekształcali moje nazwisko do Pańskiego. Może coś jest na rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W dniu dzisiejszym media podały, że RPO zainteresował się tym problemem i objął swym postępowaniem uznając, że mnogość podobnych przypadków narusza podstawowe interesy obywateli. Chodzi przede wszystkim o brak właściwego rozpoznania operacyjnego i procesowego, a także używanie przemocy w stosunku do osób już zatrzymanych. A więc postępowanie RPO obejmie zagadnienia, które w moim tekście poruszyłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.