Facebook Google+ Twitter

Czy politycy boją się obywateli?

Minister kultury Bogdan Zdrojewski, odpowiadając na pytanie, dlaczego Łódź nie została wybrana jako jedno z miast, które mogłoby dalej walczyć o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, powiedział wprost: „Łódź jest niestabilna politycznie”.

Wydaje mi się, że bynajmniej nie chodzi tu o politykę...

Mam nieodparte wrażenie, że użycie przez Ministra Kultury określenia „niestabilność polityczna” to obawa przed aktywnością obywateli, którzy zaczęli interesować się swoim miastem.

Nie dalej jak 4 lata temu w Łodzi powstała Grupa Pewnych Osób, która swoimi działaniami zwróciła uwagę zarówno mediów jak i polityków na sprawę bezmyślnego niszczenia miasta. Siłą mieszkańców powstały inicjatywy, które zwracały uwagę na pozornie błahe problemy miasta – brak miejsc do plakatowania, niszczenie fabryk, brudne wiaty przystankowe, zaniedbaną zieleń miejską. Takie zaangażowanie mieszkańców to ewenement na skalę Polski, o czym świadczą chociażby zaproszenia dla GPO do udziału w ogólnopolskich debatach i konferencjach o społeczeństwie obywatelskim.

Nie dalej jak 3 lata temu pojawił się pomysł, aby Łódź wystartowała w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. To siłą i zaangażowaniem mieszkańców odbyły się akcje, o których pisały media ogólnopolskie (Łódź jak magnes). Wożenie magnesu z logo „ŁESK2016” było znakiem wyróżniającym, a sam magnesik do tej pory jest pożądanym gadżetem na aucie lub lodówce. Wspólnymi siłami, wierząc w ideę ESK w Łodzi odbyło się wiele imprez, na których pojawiało się charakterystyczne logo. Imprez nie tylko kulturalnych, ale i sportowych, edukacyjnych czy informacyjnych. Łodzianie jadący zagranicę zawozili koszulki ŁESK2016 dla swoich znajomych w świecie. W ten sposób budowała się więź mieszkańców z ich miastem. Więź oparta nie na gadżetach, jak niektórzy twierdzą, ale więź oparta na tożsamości miasta.

Mieszkańcy Łodzi przestali się wstydzić, że mieszkają tutaj. Dzięki kampaniom ŁESK2016 i aktywności wielu organizacji pozarządowych przecięty mieszkaniec naszego miasta mógł dowiedzieć się, że tutaj odbywa się wiele imprez. Nie tylko Camerimage, o którego wyprowadzce z lubością informowały media ogólnopolskie, ale także: Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy, Międzynarodowy Festiwal Fotografii, Łódzkie Spotkania Baletowe, Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Kolory Polski”, Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt, Międzynarodowy Festiwal Designu... i wiele innych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.