Facebook Google+ Twitter

Czy polityków nie obchodzą niewidomi wyborcy?

Kolorowe, pełne filmów, zdjęć i prezentacji, ale nieprzystosowane do użytkowania przez osoby niewidzące i niedowidzące - to prawda o stronach internetowych polskich partii politycznych.

Oto jak wygląda strona www.samoobrona.org.pl po wyłączeniu w przeglądarce obsługi stylów. Same ukryte reklamy! / Fot. Dominik WarteckiAgencja Janmedia prowadziła badanie dostępności, szczególnie pod kątem osób niewidomych i niedowidzących, stron internetowych 6 najpopularniejszych w sondażach przedwyborczych polskich partii politycznych kandydujących w najbliższych wyborach parlamentarnych.

Badanie objęło strony następujących ugrupowań: PO, PiS, LPR, PSL, Samoobrona i LiD. Sprawdzano jak partie podchodzą do spraw dostępności informacji dla wszystkich potencjalnych wyborców oraz czy istnieje wśród polskich polityków świadomość potrzeby dostosowania stron do ogólnie obowiązujących standardów dostępności, które określone są na stronie www.w3c.org

Badanie prowadzone było w dwóch etapach. Najpierw strony zostały poddane analizie eksperta ds. accessibility („dostępności), a następnie przeprowadzono testy z użytkownikami. W testach brały udział 3 osoby (dwie niewidome i jedna niedowidząca), poruszające się po stronach za pomocą dźwiękowych czytników ekranu. Miały one za zadanie wykonać ściśle określone zadania, polegające między innymi na odnalezieniu programu partii, skorzystanie z formularza kontaktowego lub wyszukiwarki na stronie. W sumie trzech użytkowników wykonało 54 zadania, z czego 14 zakończyło się całkowitym niepowodzeniem. Najwięcej problemów, osobom testującym poruszanie się po stronach www, sprawiały braki opisów elementów graficznych (zdjęcia, elementy Flash, itp.) oraz złe oznakowanie elementów aktywnych (takie jak linki). Problemy te występowały na wszystkich badanych stronach.

- Strona internetowa żadnej z partii, bądź ugrupowania z poddanych badaniu nie jest w pełni wykonana zgodnie z zasadami WAI (zasady określające „dostępność”). Błędy jakie ujawniło badanie wynikają głównie z niedopatrzenia osób odpowiedzialnych za budowę serwisów www. Często są one także winą osób odpowiedzialnych za ich administrację lub edycję - komentuje badanie Tomasz Karwatka z agencji Janmedia. - Ze znaczną częścią tych utrudnień użytkownicy radzili sobie podczas badania, jednak wymagało to dodatkowego czasu i determinacji. Niektóre jednak problemy uniemożliwiły wykonanie podstawowych czynności testowych - dodaje Karwatka.

Zaskakująca strona Samoobrony

Największym zaskoczeniem dla badających był serwis internetowy Samoobrony RP (www.samoobrona.org.pl). Podczas testów z osobami niewidomymi, używającymi czytników ekranowych, tzw. screenreaderów okazało się, że strona główna tej partii pokryta jest ukrytymi reklamami firmy produkującej drzwi i okna.

- Sposób wykonania reklam, wykorzystanie znaczników H1 przy ich braku w pozostałych elementach strony, odciąga uwagę osób korzystających ze screenreadera od zasadniczej treści i może powodować poczucie zagubienia - mówi Tomasz Kępski, specjalista ds. dostępności Janmedia. - Aby zobaczyć teksty reklam na stronie Samoobrony wystarczy w przeglądarce internetowej wyłączyć tzw. obsługę stylów. Widok jest naprawdę zaskakujący - dodaje. Warto podkreślić, że stosowanie taki praktyk i ukrywanie reklam na stronie, tzw. „black SEO” jest nie tylko nieetyczne, ale zabronione przez Google.

Dostępność (z ang. accessibility) to zbiór standardów opisujących metody i wytyczne tworzenia serwisów WWW w sposób umożliwiający wygodny dostęp jak najszerszemu gronu odbiorców, także osobom niewidomym i niedowidzącym, które do przeglądania stron internetowych używają specjalnych programów (np. czytników głosowych, czy tzw. lup - powiększających czcionkę).

Zobacz film dokumentujący badanie:
http://video.google.pl/videoplay?docid=-2635066027792345764&hl=pl

Pobierz podsumowanie badania:
http://www.janmedia.pl/upload/wysiwyg/pdf/16_10_2007_podsumowanie_partie_badanie_Janmedia2.pdf

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+ Dobry pomysł. Ciekawe jak pod tym względem wyglądają serwisy różnych urzędów państwowych i samorządów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetna inicjatywa. A niektóre partie powinny się zastanowić, kogo zatrudniają w sztabach wyborczych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witajcie!
Trochę rozdmuchaliśmy z Janmedia raport w sieci. I mamy pierwsze wyniki! PO zamknęła starą stronę www.po.org.pl i przekierowuje już tylko na nową. A Samoobrona usunęła parszywie ukryte reklamy!

Supeeer!

pozdrawiam
Dominik

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.