Facebook Google+ Twitter

Czy Polki znają sekret młodości?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-01-02 21:25

Voda Naturalna prezentuje wyniki badań internautek dotyczących wiedzy o kolagenie

Wiedza o tym, że ilość kolagenu zmniejsza się z wiekiem jest powszechna wśród Polek. Ponad 75% badanych internautek uważa, że wpływa on na sprężystość skóry, odmładza i poprawia wygląd. Zdaniem blisko trzech czwartych pań poziom kolagenu można uzupełniać stosując kremy, a 42% wskazuje na suplementy diety. Tak prezentują się wyniki badania internautek przeprowadzone przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych (grupa GEMIUS) na zlecenie firmy Voda Naturalna, producenta Vody Collagen.

Badanie zrealizowane zostało na przełomie września i października 2013 roku w drodze emisji ankiet na stronach internetowych, na reprezentatywnej grupie 500 internautek w wieku 20-65 lat.
Z czym kojarzy się Polkom „kolagen”?
Słowo „kolagen” spontanicznie kojarzy się kobietom najczęściej ze skórą, twarzą, włosami lub po prostu z kosmetykami. Na taką konotację słynnego „eliksiru” młodości wskazała co czwarta z badanych kobiet w wieku 20-65 lat. Co dziesiąta z pań łączy pojęcie „kolagen” z elastycznością, jędrnością, sprężystością lub regeneracją. Prawie 90% ankietowanych potwierdziło, że ilość kolagenu zmniejsza się wraz z wiekiem. – „Poziom kolagenu w skórze ulega stopniowej degradacji, ponieważ fibroblasty, czyli komórki znajdujące się w skórze właściwej, stopniowo zmniejszają zdolność do jego produkcji” – tłumaczy dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych i właścicielka kliniki VIVA-DERM.

W kontekście zaprezentowanych badanym funkcji kolagenu, prawie trzy czwarte kobiet jest zdania, że wpływa on na sprężystość skóry oraz odmładza i poprawia jej wygląd. Ponadto, 40% internautek uważa, że substancja ta oddziałuje na poziom nawilżenia skóry, a prawie co czwarta sądzi, że kolagen wspomaga proces gojenia ran i regeneracji skóry. Nieco mniej niż jedna piąta kobiet sądzi, że kolagen pomaga zwalczać cellulit. Rzeczywiście dotychczas zidentyfikowano co najmniej 19 odmian kolagenu, występujących na przykład w skórze, kościach, ścięgnach, rogówce czy sercu, a dla młodego wyglądu najistotniejsze są proteiny kolagenowe typu I oraz III.
Właściwości kolagenu
Białko kolagenowe jest najczęściej wskazywaną przez kobiety substancją zawartą w kosmetykach, mającą właściwości wygładzające i odmładzające. Na tę proteinę wskazało więcej niż trzy czwarte badanych (78%). Przekonanie to upowszechnia się wraz z wiekiem. Wygładzające i odmładzające działanie mają zdaniem kobiet także takie składniki, jak kwas hialuronowy (61% badanych), a także witaminy A i E (odpowiednio 55% i 48%) oraz aloes i retinol (30%). Witaminie C, która nie tylko dodaje energii, ale także gwarantuje trwałość i stabilizację struktur białka kolagenowego, funkcję wygładzającą i odmładzającą przypisuje co czwarta z ankietowanych.
Ponad jedna trzecia internautek przypisuje kolagenowi właściwości związane z przyspieszaniem gojenia ran, a więcej wskazań uzyskał tylko aloes (62% badanych). – „Rzeczywiście kuracja kolagenowa rekomendowana jest m.in. w celu przyspieszenia regeneracji skóry po zabiegach chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej” – mówi Katarzyna Szysz, dietetyk i doradca klienta w firmie Voda Naturalna, producenta pierwszej w Polsce wody z kolagenem.
Kolagen jako składnik kosmetyków i suplementów diety
Spośród różnych składników kosmetyków kobiety, które przywiązują wagę do ich składu, najczęściej sięgają po preparaty zawierające witaminę E – ponad połowa badanych. Bardzo istotna jest także zawartość kolagenu, którego poszukuje w kremach czy balsamach co druga kobieta. Proteina ta jest szczególnie ważnym składnikiem zdaniem kobiet w wieku 35-65 lat. Nieco mniej badanych kobiet zwraca uwagę na zawartość olejków roślinnych, witaminy A, kwasu hialuronowego czy olejku arganowego.
Wśród 29% internautek, które dbają o urodę stosując suplementy diety lub preparaty poprawiające kondycję skóry, najpopularniejsze są te zawierające witaminę E oraz multiwitaminowe. Wskazała na nie ponad połowa badanych. Często stosowane są także specyfiki ze skrzypu polnego oraz zawierające witaminę C. Same preparaty oparte na kolagenie są stosowane przez około jedną czwartą kobiet zażywających suplementy diety. Należy pamiętać, że witamina C jest niezbędna w procesie biosyntezy kolagenu, dlatego zawsze powinna stanowić składnik preparatów i nutrikosmetyków opartych na tej proteinie.
Kolagen odgrywa różne role w poszczególnych warstwach skóry. W skórze właściwej tworzy strukturalne ‘rusztowanie’ podtrzymujące jej zewnętrzne warstwy, zapewniające gładkość, elastyczność i przeciwdziałając powstawaniu zmarszczek. Z kolei w obrębie naskórka odpowiada za prawidłowe nawilżenie i jędrność skóry. „Kolagen stosowany w formie żelu czy dodawany do kremów lub balsamów, wpływa na nawilżenie skóry. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku poprawa dotyczy tylko naskórka. Jeśli chcemy dotrzeć do funkcji kolagenu jako podpory skóry, konieczna jest jego suplementacja ‘od środka’” – wyjaśnia dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska.
Jak można uzupełnić kolagen w organizmie?
Zdecydowana większość kobiet jest przekonana o skuteczności uzupełniania kolagenu w organizmie „od zewnątrz”. Zdaniem 70% badanych kobiet poziom tego białka w skórze można zwiększyć stosując kremy, a jedna trzecia wskazuje na balsamy do ciała i maseczki. Biorąc pod uwagę dwie podstawowe funkcje kolagenu – odmładzającą w obszarze skóry właściwej i nawilżającą w naskórku – zaskakująca jest mniejsza popularność suplementacji „od środka” w porównaniu do stosowania kosmetyków. Tylko niespełna połowa kobiet (47%) upatruje źródła kolagenu „dla urody” w odpowiednim odżywianiu, a 42% – w suplementach diety.
Opinie na temat skuteczności sposobów uzupełniania kolagenu w skórze: „zewnętrznego” (kremy, balsamy) i „od środka” (suplementy diety) są silnie spolaryzowane. Według 28% kobiet skuteczniejsze są suplementy diety, a 26% stawia na preparaty kosmetyczne. – „Świadomość znaczenia białka kolagenowego dla organizmu, a zwłaszcza dla skóry, jest dość duża wśród Polek. Z badania internautek, przeprowadzonego na zlecenie firmy Voda Naturalna, można wnioskować jednak, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób warto suplementować tę proteinę, aby spełniała oczekiwane funkcje w skórze” – podsumowuje Katarzyna Szysz, dietetyk z Vody Naturalnej.
Około połowa badanych internautek uważa, że dla zachowania zdrowej skóry większe znaczenie ma dieta niż kosmetyki. Jednocześnie zaledwie co piąta respondentka woli stosować suplementy diety niż kosmetyki. – „Dla tych z pań, które chcą troszczyć się o skórę ‘od środka’, ale nie przepadają za suplementami diety, alternatywą jest Voda Collagen, czyli innowacyjna woda źródlana z dodatkiem kolagenu, wzbogacona o witaminę C i orzeźwiający smak granatu” – dodaje Katarzyna Szysz.
Jak działa Voda Collagen?
Voda Collagen stanowi unikalny duet czystej wody źródlanej i cennych cząsteczek kolagenu, wzbogacony o witaminę C oraz subtelny smak granatu. Umożliwia spowolnienie procesu powstawania zmarszczek i zmniejszenie ich głębokości o 35%, przyczynia się do wzrostu stężenia prokolagenu w skórze o 60%, poprawia jej elastyczność o 15%, umożliwia zwiększenie jej nawilżenia i zmniejszenie podrażnień, a także przyspieszenie procesów regeneracyjnych skóry. Skuteczność kolagenu zawartego w Vodzie Collagen została potwierdzona w badaniach klinicznych przeprowadzonych przez Collagen Research Institute w Niemczech. W każdej butelce Vody Collagen rozpuszczone jest 2,5 g kolagenu, czyli jego sugerowana dobowa dawka. Znaczna poprawa kondycji skóry jest widoczna już po 4 tygodniach codziennej kuracji. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu wskazane jest jej przedłużenie o kolejne 8–12 tygodni.
Więcej informacji: www.vodacollagen.pl; www.facebook.com/VodaCollagen
(Hello PR )

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.