Facebook Google+ Twitter

Czy Polsce grozi epidemia świńskiej grypy?

Światowa Organizacja Zdrowia wprowadziła w środę 29 kwietnia 2009 r. piąty stopień zagrożenia świńską grypą. W Polsce rozpoczęły się przygotowania do odparcia ewentualnego ataku wirusa H1N1. Według rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jana Bondara, grypa dotrze również do Polski, ale istnieje nadzieja, że przypadki zachorowań uda się wyizolować.

Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej im. dr Józefa Psarskiego - oddział chorób płuc - izba przyjęć. Ostrołęka / Fot. PAP- Obecny 5. stopień, według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, oznacza, że w co najmniej dwóch krajach nastąpiła transmisja wirusa między ludźmi. Chodzi tutaj o tereny Ameryki Łacińskiej - tłumaczy rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bondar.

Szefowa WHO Margaret Chan, zaznaczyła, że konieczne jest natychmiastowe uruchomienie, we wszystkich krajach, planów działań przygotowanych na wypadek pandemii, czyli szóstego stopnia zagrożenia w skali WHO. Zaapelowała również do firm farmaceutycznych o maksymalną produkcję leków przeciwwirusowych, których obecnie jest zbyt mało. - Jeśli dojdzie do pandemii zagrożona będzie naprawdę cała ludzkość - ostrzegała Chan.

Komisja Europejska jest świadoma tego, że w Europie również będą ofiary śmiertelne wirusa. - Tak, ludzie będą umierać (na grypę - przyp.red.). To nie jest kwestia tego czy będą umierać, ale tego jak wiele będzie ofiar - tysiące czy dziesiątki tysięcy - powiedział agencji Reutera dyrektor generalny KE, Robert Madelin - Nie potrafimy określić skali tej pandemii. Ale Europa jest lepiej na to przygotowana niż kiedykolwiek – zapewnił.

Przypadki zachorowań lub podejrzenia wystąpienia śmiertelnego wirusa wykryto u osób w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Austrii, Norwegii, Portugalii oraz w Polsce. Zaatakowane zostały również Stany Zjednoczone, Ameryka Łacińska, Australia i Nowa Zelandia. Najwięcej zachorowań jest w Meksyku, gdzie ogłoszono epidemię świńskiej grypy. Tamtejszy minister zdrowia - Jose Angel Cordoba poinformował o kolejnych 17 osobach zarażonych wirusem, które zmarły od wtorku w Meksyku. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 176. Szacuje się, że ponad 2000 jest zakażonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Warto przeczytać np http://www.do.org.pl/pandemia-klamstwa/#comments i inne by mieć trzeźwe spojrzenie na sprawę

Komentarz został ukrytyrozwiń

łączna liczba ofiar śmiertelnych potwierdzonych przez WHO dzisiaj rano wynosiła 8

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.