Facebook Google+ Twitter

Czy Polsce grozi kryzys finansowy?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-08-04 14:27

Analitycy finansowi są zgodni w opinii, że obecny światowy kryzys został spowodowany lekkomyślną polityką i pazernością zarządów największych banków i instytucji finansowych USA.

Czy w Polsce istnieje realne niebezpieczeństwo kryzysu finansowego? - Analitycy finansowi są zgodni w opinii, że obecny światowy kryzys został spowodowany lekkomyślną polityką i pazernością zarządów największych banków i instytucji finansowych USA - taką opinię wyraził w pracy "Przymus odpowiedzialności" prof. Leszek Balcerowicz.

Przejdę na nasze podwórko. Rynek finansowy w Polsce jest młody i niezbyt mocny. Przez to jest stosunkowo płytki, co oznacza duże ryzyko wahań giełdowych i cen walut.

Polityka banków działających w Polsce zmieniła się po ostatnich sygnałach płynących z największych banków w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Banki zaczęły skrupulatniej przyglądać się portfelowi kredytów trudnych i nietrafionych. Analiza wymusiła zaostrzenie procedur przyznawania kredytów. Ale czy te działania są skuteczne i wystarczające?

Warto przyjrzeć się zarobkom prezesów i członków zarządów banków w Polsce. Roczne wynagrodzenie prezesów banków liczone jest w milionach. Średnie roczne wynagrodzenie członków zarządów banków spadło w 2009 r. w porównaniu z rokiem 2008 o 20 procent (do 1,3 mln zł.) - taką informację podaje "Dziennik Gazeta Prawna". W tym samym czasie zyski sektora bankowego zmniejszyły się o 36 proc.

Po raz pierwszy od 2001 r. prezesi największych banków w Polsce zarobili mniej niż rok wcześniej. Najwięcej zarobił były szef PKO Jan Krzysztof Bielecki - 8,7 mln zł, z czego 7 mln zł to odprawa. 19,8 mln zł rada nadzorcza banku wydała na wynagrodzenia całego zarządu w 2009 r. Niewiele mniej zarobił prezes BRE Banku Mariusz Grendowicz - 4,4 mln zł, Józef Wancer z BPH - 4,3 mln zł, Bogusław Kott z Millennium 3,8 mln zł, a Sławomir Sikora z Banku Handlowego SA 3,6 mln zł. Powyższe dane liczbowe zawarte zostały w sprawozdaniach finansowych banków za rok 2009.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.