Facebook Google+ Twitter

Czy polscy katolicy zawiozą do europarlamentu wioskę?

Z głosem polskich biskupów można się nie zgadzać (jak też nie zgadzam się z nimi w wielu kwestiach), ale owa niezgoda nie powinna nikogo popychać w tendencyjność.

W maju na Jasnej Górze biskupi zaapelowali, by w eurowyborach wierni "wskazywali osoby w pełni reprezentujące stanowisko Kościoła katolickiego w sprawach etycznych oraz społecznych, szczególnie w kwestii ochrony życia ludzkiego oraz troski o małżeństwo i rodzinę" - pisze Katarzyna Wiśniewska w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”. Dziennikarka zauważa również, że w roku 2007 r. odezwa biskupów była mniej szczegółowa, pozostawiała katolikowi zdecydowanie większy wybór. W artykule przytoczone zostały wypowiedzi niektórych biskupów, wyrażające ich chłodny stosunek do Unii Europejskiej i ostrzegające przed jej plagami. W apelu Rady Społecznej przy metropolicie poznańskim abp. Stanisławie Gądeckim stwierdza się na przykład: Polacy w PE mają „oddalić pojawiające się niebezpieczeństwa degradacji kulturowej naszego kontynentu”.

Nikt z pewnością nie zaprzeczy, iż wypowiedzi niektórych hierarchów na temat ocalania przez polskich europosłów wartości chrześcijańskich, to przykład widzenia życzeniowego. Biskupi chcieliby na pewno, aby ta misja się powiodła. Jednak nie są to ludzie ograniczeni, choć może w większości konserwatywni i doskonale zdają sobie sprawę z polskich możliwości. Wiedzą, że dalszego postępu laicyzacji Europy nie powstrzymają ani parlamentarzyści z Polski, ani wszyscy europosłowie razem wzięci, ponieważ jest on efektem złożonych procesów społecznych, zapoczątkowanych już co najmniej kilkadziesiąt lat temu. Dlatego apel biskupów należałoby jednak odczytywać bardziej realistycznie.

Biskupi proszą, by głosujący nie szli na kompromis z własnym sumieniem. Jeżeli są katolikami powinni poprzeć tych, którym bliskie jest społeczne nauczanie Kościoła. Katolicyzm i katolicki punkt widzenia nie są obowiązujące. Każdy, kto chce być poza Kościołem, ma otwartą drogę, ale jeżeli już ktoś deklaruje się jako katolik, to powinien być świadom wszystkich konsekwencji tego wyboru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.