Facebook Google+ Twitter

Czy polska piłka nożna się obroni?

W starożytności władcy zapewniali pospólstwu "chleb i igrzyska", poprzez budowanie amfiteatrów, gdzie odbywały się walki gladiatorów, podczas których rzucano w tłum monety lub rozdawano chleb, zboże czy pieniądze.

Opustoszały boiska i stadiony. / Fot. Wincenty SadowskiCelem rozdawnictwa były nie tyle pobudki humanitarne czy łagodzenie napięć społecznych, a chęć zdobycia popularności potrzebnej w działalności politycznej. Kontakty z ludem były dla władców okazją do poznania panujących wśród niego nastrojów i możliwością wpływania na jego opinię.

W dzisiejszych czasach rolę tamtejszych igrzysk przejęły mecze piłkarskie i chociaż nie rozdaje się już tam chleba, to umożliwienie kibicom brania udziału w meczach (stadiony) pomaga władzom tak jak i wtedy w zdobyciu popularności potrzebnej w działalności politycznej.

Budowa nowego stadionu to olbrzymie koszta (ok. 300 milionów) a trzeba się jeszcze zastanowić czy wyniki drużyn ligowych i w ogóle piłkarskiej reprezentacji Polski gwarantują, że na nowych stadionach będą odbywać się atrakcyjne mecze piłkarskiej między reprezentacjami, czy chociaż drużynami klubowymi.

Polska piłka, po nieudanych występach w finałach Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, obecnych eliminacjach do Finału Mistrzostw Świata jest w głębokim dołku, podobnie jak zespoły klubowe, które nie mogą pokonać bariery pierwszej czy drugiej rundy w rozgrywkach UEFA. Czy występy drużyn ligowych, zapewnią w przyszłości kilkudziesięciotysięczną widownię na stadionach (przy obecnej średnio 5 tysięcznej).

Niestety piłka nożna nie jest już w Polsce, w miastach takim jak kiedyś sportem popularnym i masowym (na podwórkach, pustych placach młodzież grała w piłkę nożną), opustoszały szkolne i miejskie boiska (może dlatego, że polscy piłkarze dawno nie odnieśli jakiegoś spektakularnego zwycięstwa). Obecnie chyba bardziej popularnymi sportami są: wyścigi samochodowe, siatkówka, piłka ręczna, pływanie, lekkoatletyka, wioślarstwo, skoki narciarskie itp., w których mamy mistrzów świata czy Europy.

Jeżeli już mierzyć według popularności sportów, to bardziej przydałby się w miastach nowe stadiony lekkoatletyczne lub hale widowiskowo sportowe, nie wspominając o basenach o wymiarach olimpijskich, gdyż właśnie w tych sportach nasi zawodnicy osiągają najwyższe światowe sukcesy.

Czy piłka nożna w Polsce się obroni zależy od ewentualnych wyników naszej reprezentacji i drużyn klubowych, ale pomimo naszego udziału (jako gospodarza) w Euro 2012, czy budowie na Euro nowych stadionów, trudno dobrze wróżyć tej coraz mniej popularnej w Polsce dyscyplinie sportowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Obroni się. Siatkówka z całym szacunkiem nie jest sportem tak popularnym na świecie. Nie uprawia jej tylu ludzi zawodowo co piłki a więc łatwiej w niej o sukces.

Komentarz został ukrytyrozwiń

CEV Indesit: Final Four Ligi Mistrzów w Łodzi. http://www.siatkowka-w-obiektywie.pl/index.php/cev-indesit-final-four-w-lodzi Doczekamy się kiedykolwiek finału piłkarskiej LM w Polsce? NIGDY! A w siatkówce... Zapraszam!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.