Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Polska potrzebuje elektrowni jądrowej?

Ewa Bo
Ewa Bo
Niedokończona elektrownia w Żarnowcu.
Niedokończona elektrownia w Żarnowcu. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Ejz_bloki.jpg&filetimestamp=20070125174604
Budowa elektrowni jądrowej w Polsce wciąż budzi gorące dyskusje. Specjaliści zastanawiają się czy jest ona nam potrzebna, czy będzie opłacalna i przede wszystkim czy będzie bezpieczna. Padają argumenty za i przeciw. A przeciętny mieszkaniec kraju nadal nie wie, komu uwierzyć i zaufać.

Czy Polska potrzebuje elektrowni jądrowej?

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce wciąż budzi gorące dyskusje. Słychać argumenty zwolenników jak i przeciwników. Kto ma rację?

Postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i poszłam na spotkanie z fizykiem jądrowym, które zostało zorganizowane przez Uniwersytet Dzieci w Warszawie. Warto bowiem poznać zdanie specjalistów. Pan Krzysztof Andrzejewski z Instytutu Energii Atomowej poprowadził wykład zatytułowany "Czy Polska potrzebuje elektrowni jądrowej?"

Jak wiemy węgiel jest bogactwem Polski i podstawą naszej elektroenergetyki. Ale nic nie trwa wiecznie. Wkrótce (za jakieś 30 lat) zasoby węgla ulegną wyczerpaniu. Dlatego elektrownie atomowe mogą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energii elektryczną i stać się uzupełnieniem istniejących elektrowni węglowych.

Większość krajów na świecie postawiło już na energetykę jądrową - nawet szybko rozwijające się azjatyckie potęgi gospodarcze (Japonia, Korea Południowa, Chiny i Indie). W Żarnowcu w latach 1982 -1990 budowano elektrownię jądrową. Docelowo miała się składać z czterech bloków energetycznych napędzanych reaktorami WWER-440 o łącznej mocy ok. 1600 MW.

Zmiana warunków ekonomicznych jaka nastąpiła w Polsce po 1989 roku, długotrwałe protesty ekologów i negatywne reakcje części społeczeństwa, które zwiększyły się po katastrofie w Czarnobylu, spowodowały, że budowa została przerwana. Została uznana za mało bezpieczną i ją zamknięto (a na Słowacji powstają takie same 2 reaktory jądrowe).

Ktoś może spytać dlaczego nie wykorzystać naturalnych źródeł energii? Dlaczego nie budować w Polsce wiatraków (nieliczne już istnieją). Przecież energia odzyskiwana z wiatru to czyste niewyczerpalne źródło nowoczesnej mocy. Dlatego, że to jest nieopłacalne.

Energia z wiatraków będzie u nas droższa niż w Danii, Szkocji czy Irlandii. U nas prędkości wiatru są o wiele mniejsze niż w wymienionych krajach. Nawet w okolicach nadmorskich, np. w Łebie, średnia roczna prędkość wiatru wynosi od 3 do 6 m/s, a nie jak w Danii 79-11 m/s. Natomiast w okolicach podgórskich prędkości wiatru są tak małe, że budowa wiatraków jest zupełnie nieopłacalna. Opłaty za emisję CO2 powodują, że elektrownie atomowe cieszą coraz większą popularnością (Duńczycy płacą za elektryczność najwięcej z krajów Unii).

Dzięki zastosowanym w elektrowniach jądrowych rozwiązaniom technicznym, podczas normalnej eksploatacji elektrownia jądrowa nie powoduje zagrożenia promieniowaniem dla jej personelu, a tym bardziej dla ludności i środowiska. Zarówno teraz jak i dla następnych pokoleń.

W całej historii reaktorów atomowych nikt nie stracił życia i zdrowia (poza Czarnobylem) w skutek awarii jądrowej. Te reaktory pracujące w Czarnobylu były inne niż pozostałe. Ich konstrukcja oparta była o rozwiązania reaktorów wojskowych do produkcji Pu, nie miały obudowy bezpieczeństwa, przy małych mocach po awarii ich moc rosła zamiast się zmniejszać i były eksploatowane wbrew zasadom bezpieczeństwa.

Jak każdy z nas się orientuje odpady pochodzące z urządzeń atomowych pracujących w elektrowniach jądrowych wykazują różne stopnie zagrożenia. Jak się je składuje, aby bezpieczeństwo zostało zachowane, pokazuje zamieszczone obok zdjęcie (na przykładzie Szwecji).
Niemożliwe było, aby podczas prawie godzinnego spotkania pan Krzysztof Andrzejewski omówił szczegółowo dany temat. Bardziej dociekliwi słuchacze zostali więc po wykładzie i kontynuowali dyskusję.

Nie tylko mali studenci spędzają interesująco czas na Uniwersytecie Dzieci w Warszawie. Dorośli także.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto