Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11860 miejsce

Czy Polska powinna pomóc kobietom - uchodźczyniom? Zapis z debaty

Podczas debaty "Uciekinierki. Jak Polska i Europa może pomóc uchodźczyniom", zorganizowanej przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, eksperci zastanawiali się, jak można pomóc kobietom, które uciekają ze swoich krajów.

Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Elżbieta Łukacijewska zastanawiała się, jak to jest z nasza solidarnością - Musimy Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce, Jacek Safuta. / Fot. Paweł Kiliańskipamiętać, że kiedyś to my potrzebowaliśmy pomocy. Teraz jesteśmy w innym miejscu i dlatego patrzymy na ten problem z innej perspektywy".

Po chwili dodała - Pierwszeństwo w otrzymaniu statusu uchodźcy powinny mieć kobiety.W obozach dla uchodźców często mieszkają one na jednaj sali z mężczyznami. Parlament Europejski wezwał, by potrzeby kobiet były uwzględniane na wszystkich etapach procedury azylowej. By zapewniono im oddzielne miejsce do mieszkania, oddzielne łazienki. Trzeba zaraz po przyjeździe rozpocząć jak najszybsze integrowanie uchodźczyń ze Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Warszawie / Fot. Paweł Kiliańskispołeczeństwem. Przede wszystkim należy zacząć od nauki języka, ale nie można zapominać o pracy dla tych kobiet. Muszą one poczuć się potrzebne - mówiła posłanka.

Profesor Michał Kowalski z Rady do Spraw Uchodźców studził entuzjazm na sali. - Należy rozróżnić osoby, które napływają do Europy, ze względu na prześladowanie, od tych, którzy przybywają na Stary Kontynent w poszukiwaniu pracy. W normalnych warunkach jest to bardzo trudne, natomiast w przypadku kryzysu uchodźczego - wręcz niewykonalne - tłumaczył profesor.

- Ludzie pytają mnie, co jest najpotrzebniejsze dla kobiet, które przybywają do Polski. Zawsze odpowiada - mieszkanie! Jeżeli kobieta, nie ma zapewnionego dachu nad głową dla swoich dzieci, to ona nie pójdzie pracować na osiem godzin, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Elżbieta Łukacijewska / Fot. Paweł Kiliańskiponieważ będzie się martwiła, gdzie i co w danej chwili robią jej dzieci. Już w ośrodkach dla uchodźców należy organizować różne kursy dla nich. Nauka była dla mnie bardzo ważna, nie wiedziałam, jaki kurs będzie mi potrzebny w życiu. Dlatego chłonęłam wiedze i w przyszłości wiele z tych kursów przydały mi się w życiu - powiedziała uchodźczyni z Czeczeni, aktywistka fundacji Ocalenie, Leyla Elsanowe.

Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej tłumaczyła zagrożenia, jakie czekają na kobiety podczas ucieczki do Europy. - Uchodźczynie to specyficzna grupa, którą stanowią samotne kobiety, często matki z dziećmi. Ich rolaDebata przyciągnęła ponad 70 osób. / Fot. Paweł Kiliański w krajach, z których uciekają jest często podrzędna. Podczas całej drogi do Europy, są narażone na liczne akty przemocy wobec nich m.in seksualnej. Warto podkreślić, że kobiety chętniej przystosowują się do społeczeństwa, niż mężczyźni. Trzeba je tylko wesprzeć".

Debata Biurze Parlamentu Europejskiego w Warszawie przyciągnęła ponad 70 osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czyżby kobieta była innym gatunkiem człowieka...?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.