Facebook Google+ Twitter

Czy Polska przebudzi się po marszu ojca Rydzyka?

Manifestacja w Warszawie, na którą liczy dyrektor Radia Maryja, nie poruszy nikogo. Europa ignoruje miliony na ulicach. Rządzący nic na tym nie tracą. Ruch uliczny wpisuje się jednak w szerszą, dyskretną zmianę kulturową.

 / Fot. W24Ogólnie zgadzamy się, że zasada pluralizmu została w przypadku Telewizji Trwam złamana. Nie ma wątpliwości, że należy jej się miejsce na Multiplexie. Rząd postąpił butnie, odcinając olbrzymią populację starszych i samotnych osób od nadawania cyfrowego. Ich ulubioną stacją nie jest "Dyskopolo" i "Eska", ale właśnie telewizja redemptorystów.

Dzieje się jednak coś więcej. Ojciec Rydzyk włącza odmowę koncesji cyfrowej dla swoich mediów w ścisłą politykę (bez kulturowej ściany). Na manifestacji w Warszawie stawią się licznie przedstawiciele prawicy zabiegający o zdyscyplinowany elektorat radiomaryjny i będą punktować władzę. Żądania związkowców i opozycji to wolność dla mediów i zgromadzeń, podwyższenie płacy minimalnej, wycofanie się z ustawy wydłużającej wiek emerytalny, ograniczenie patologii rynku pracy. Pod tymi postulatami znowu podpisałaby się większość społeczeństwa.

W czym tkwi słabość tego ruchu? Siła starszych ludzi wkrótce się wyczerpie, a Donald Tusk spokojnie przeżyje 100 tys. lub 200 tys. pod pałacem prezydenckim czy Sejmem.

Rewolucja lat 60. zgromadziła znikomą część tej liczby demonstrantów, która stawiła się na wezwanie de Gaulla. Ale manifestacje studenckie urosły do rangi kultowych. Były szeroko relacjonowane i komentowane. Charakteryzowały je agresja i konsekwencja. Kody kulturowe, reprezentowane przez studentów, były na tyle atrakcyjne, że dorastające pokolenia identyfikowały się z nimi i uważały za swoje.

Kody kulturowe ojca Rydzyka, sumujące się w patriotyzmie i w katolicyzmie, są najlepiej dostrojone do najstarszej generacji. Brak łączności mediów redemptorysty z ponowoczesnością ogranicza poparcie dla nich. Ten sam problem gnębi od lat Jarosława Kaczyńskiego, z którym Polacy nie będą się utożsamiać, a prawica pozbawiona lidera, za którym chciałoby się pójść na wojnę z rządem, nigdy nie będzie masową formacją.

Tymczasem kulturowy obraz ojczyzny Rydzyka zdominowany jest przez agresywnych i prowokujących celebrytów, i to oni nadają ton żądaniom i pragnieniom mas a nie przewodniczący związku zawodowego Duda. Przestaliśmy być społeczeństwem przemysłowym. Staliśmy się odbiorcami i nadawcami usług regulowanych w dużej mierze przez rynek reklam i konsumpcji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (39):

Sortuj komentarze:

Panie Adrzeju!
Na pewno nie za darmo, ponieważ chce jeszcze do tego wymusić co łaska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju!
Jeżeli ta telewizja i to radio będą tak samo traktowane jak inne nośniki to nie obchodzi mnie ich oglądalność bo to jest problem dyrektora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy zasada pluralizmu została w przypadku Telewizji Trwam złamana. i kto ją złamał? A z jakiej to niby racji coś tam należy jej się? Bo Dyrektor tak to ocenił?
W ramach tego pluralizmu należy się miejsce na multipleksie redakcji katolickiej po spełnieniu pewnych warunków równych dla wszystkich oraz uznania takiej telewizji przez Episkopat.
Wcale nie musi to być Radio M i telewizja Trwam.

A Polska już sie obudziła i to wtenczas gdy Episkopat pokazał swoją butę w czasie sprowadzania trumien ofiar wypadku i podczas pogrzebu pary prezydenckiej. Polskie elity nareszcie zrozumiały że jeśli nie chcemy być katotalibanem to musimy zmienić politykę względem Kościoła.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Inka
 • Inka
 • 02.10.2012 14:51

Polska musi się przebudzić, by pogonić agenturalny rząd .Polska musi się przebudzić niezależnie kto poprowadzi Polskę do zwycięstwa ,czy to będzie o. Tadeusz Rydzyk czy Kaczyński.

Polska jest zagrożona utratą suwerenności . Muszą nastąpić zmiany

Komentarz został ukrytyrozwiń
patriota
 • patriota
 • 02.10.2012 00:43

Czy Polska przebudzi się po marszu ojca Rydzyka?
To należy wreszcie zrobić


Czas wypędzić z Polski watykańskich okupantów, gorszych od sowieckiej zarazy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
damian
 • damian
 • 30.09.2012 14:43

ty potrzebujesz psychiatry. tacy jak ty zabili polityka w Łodzi. Ideologia nienawiści do prawicy jest alapki na oczach konia. Tyle że koń nie morduje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
podatnik
 • podatnik
 • 30.09.2012 13:21

Marcin Stanowiec-schwałes się niczym struś głowe w piasek .Ty uporczywie milczysz bo ci brak zwyklej odwagi albo przyzwoitości by napisać na przykład jak w poniższym adresem

Hołownia bije w biskupów. "Bali się reakcji toruńskiego redemptorysty"
http://rozrywka.dziennik.pl/telewizja/artykuly/405930,szymon-holownia-za-upadek-religia-tv-wini-instytucjonalny-kosciol-w-tym-biskupow.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mówmy raczej o o.Rydzyku i ukazujmy jego szachrajstwa-Episkopat to troszeczkę inna bajka.-Sam nie cieszę się,jako katolik z milczenia Episkopatu,w sprawie o.Rydzyka i jego tv,ale rozumiem,że strach,przed utratą datków na tacę w parafiach,od tej bądź co bąź znacznej części oczarowanego społeczeństwa wiernych,-zamyka skutecznie usta Episkopatowi.

Atakowanie całego KK,pod byle pretekstem,może co najwyżej przyspożyć więcej sympatyków o.dyrektorowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
podatnik
 • podatnik
 • 30.09.2012 09:21

Dlaczego został ukryty ten artykuł ;"KUL: Bauman i Ravasi o ponowoczesności "autorstwa Marcin Stanowice
link
Czy czasem cynizm nie przemawia przez hierarchów z Kościoła Katolickiego , ktorzy podburzają na władze świeckie a sami PEŁNYMI GARŚCIAMI CZERPIĄ KORZYŚCI WŁAŚNIE Z TAKIEGO STANU RZECZY jak napisał autor
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
podatnik
 • podatnik
 • 30.09.2012 09:10

Marcin Stanowiec spłodził następny artykuł
link
Przemilcza w nim rolę Kościoła Katolickiego w utrzymywaniu nie sprawiedliwości wobec Polski , polskich podatników , katolików .Dlaczego Kościół Katolicki nie płaci podatków do budżetu państwa polskiego a jest na utrzymaniu właśnie nas wszystkich podatników i tych nie katolików również ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.