Facebook Google+ Twitter

Czy Polska stanie się gazowym eldorado?

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe wydało komunikat, że szacowane zasoby gazu łupkowego z 15 koncesji na poszukiwanie gazu, którymi dysponuje, wynoszą 900 mld m3. To 60 razy więcej niż wynosi roczne zapotrzebowanie Polski.

 / Fot. getwired/stock.xchng/royalty freeW Polsce wydano dotychczas ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego. Otrzymali je m.in. tacy potentaci jak Chevron, Exxon Mobile, Conoco czy Lane Energy oraz polskie firmy: Orlen, Lotos i PGNiG. Ta ostatnia posiada 15 koncesji.

PGNiG poinformowało, że szacowane zasoby gazu łupkowego w "ich" złożach mogą wynosić nawet 900 mld m3 gazu. Szacunków dokonano na podstawie
danych amerykańskiego Advanced Research Institute. Inna amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. gazu łupkowego. To największa ilość w Europie, która powinn zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

PGNiG przeprowadziła dotychczas odwierty w Lubocinie i Markowli na Pomorzu. Na początku 2012 r. zamierza dokonać kolejnego odwiertu na złożu Tomaszów Lubelski. Jak poinformował szef zespołu ds. poszukiwań gazu z łupków PGNiG Przemysław Krogulec, w 2014 r. spółka chce rozpocząć eksploatację gazu z odwiertu w Lubocinie. Firma szacuje, iż początkowe wydobycie wynosić będzie 200 m3 na minutę, a po kilkunastu miesiącach 40 - 60 m3 na minutę. Na odwierty w Lubocinie PGNiG chce przeznaczyć 200 mln zł - informuje gazetaprawna.pl.

Wydobycie gazu łupkowego zbliża się więc wielkimi krokami, o wiele szybciej niż początkowo przewidywali to eksperci (mówiło się o 10 latach). Oby tylko rząd zdążył z odpowiednimi regulacjami prawnymi, dotyczącymi wydobycia i ochrony naszych interesów. A jeśli szacunki się potwierdzą, to Polska może się stać światowym gigantem gazowym.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Gaz łukowy to nasza Polska wyjątkowa szansa na niezależność energetyczną. Projekt powinni poprowadzić mądrzy ludzie z nastawieniem propolskim. Nie słuchajmy głosów sprzyjających opcji rosyjskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko szybciej się posuwa, bo politycy i frimy boją się oporu społeczeństwa , którego świadomosc z czasem rośnie. Gaz łupkowy jest wielką pułapką. Będziemy płacić za gaz koncernom a koncerny bedą nam sprzedawać wodę. Bo nasza będzie już zatruta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś się nie zgadza: "Firma szacuje, iż początkowe wydobycie wynosić będzie 200 m3 na minutę, a po kilkunastu miesiącach 40 - 60 m3 na minutę." Po kilku miesiącach eksploatacji spadnie tak drastycznie wydobycie?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.