Facebook Google+ Twitter

Czy Polska zawarła dobrą umowę na dostawy gazu?

Nie tak dawno wynegocjowano bardzo dobrą umowę na dostawy gazu. W dodatku długoterminową. Wszystkim od razu zrobiło się cieplej. Byłem o tym przekonany.

budowa gazociągu - na podst Wikipedii / Fot. btr; http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Pipeline_im_Bau_2.JPGJak donoszą źródła, znaleźli się w kraju malkontenci. Nie wierzą mediom i oficjalnym samochwałom. Po krótkiej analizie postanowili wziąć swoje sprawy w swoje ręce.
Gdy okazuje się, że cena, jaką płacimy za gaz z Rosji, wynosi ok. 350 dol za 1000 m3, to w tym czasie na tzw. rynku spotowym wynosi ona ok. 280 dolarów.

Nic więc dziwnego, że grupa polskich firm branży chemicznej postanowiła budować własny gazociąg i otworzyć dla siebie niezależne od rządowego źródło dostaw. W przedsięwzięcie mają się zaangażować PKN Orlen, Anwil, Police, Puławy, Kędzierzyn i Azoty Tarnów.

Jak myślicie, czy im się to uda? A gdzie polska racja stanu? Oczywiście, że się nie uda, bo racją stanu w Polsce jest gaz po 350 dolarów, zgodnie z dobrym kontraktem. Kto myśli inaczej, to nie patriota.

A może lepiej i taniej byłoby zlecić tym firmom kompletne zaopatrzenie kraju w gaz?


Źródła:
http://www.cire.pl/item,49992,1,1,2,0,165763,1,analitycy-polska-placi-za-gaz-ok-350-dol-za-1-tys-m-szesc.html#komunikat
http://www.cire.pl/item,50554,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Według danych Interfaksu publikowanych przez dziennik, PGNiG zapłacił w ubiegłym roku za rosyjski gaz ponad 3 mld USD i nawet biorąc pod uwagę fakt, że spółka uzyskała of Gazpromu rabat, dzięki któremu zaoszczędziła od 50 do 70 mln USD to i tak koszty zakupu błękitnego paliwa są znacznie wyższe niż w przypadku Niemiec i Francji.
„Rz” podaje, że cena rosyjskiego gazu dla Polski wyniosła w ubiegłym roku 336 USD za 1000 m sześć., a dla Niemiec 271 USD i dla Francji 306 USD.
A to wszystko m.in. tu: http://www.cire.pl/item,52554,1.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale Steniu, warto śledzić te tematy. Energetyka jest takim języczkiem u wagi niezależności Państwa, stabilizacji i w końcu jego rozwoju. Jeśli firmy decydują się wyartykułować potrzebę niezależnego od Państwa zaopatrzenia w energię to nie świadczy dobrze o rządzących.
Tak się "przypadkowo" składa, że 1-2 tygodnie po tym, PGNiGE wydaje orędzie, że obniży ceny gazu. Ale firmy z kolei twierdzą, że nie mają zamiaru zaopatrywać się w gaz katarski, gdyż ma być nawet 50% droższy. Oczywiście, jeśli taki gaz znajdzie się w sieci, to już nie będzie gaz katarski lecz zwykły gaz, który będzie miał docelowo inną cenę - uśrednioną. Niestety ceny towarów wytwarzanych przez te firmy w żaden sposób nie będą uśredniane, gdyż muszą być rynkowe. I to stanowi "być lub nie być" dla tych firm. Ale rząd oczywiście się sam "wyżywi i utrzyma". A ludzie wyboru wielkiego nie mają.
Również przy okazji wyborów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeuszu, to nie brak zainteresowania ze strony DO.
Nawet dla specjalistów to temat trudny, jak tu polemizować?
Ja się przyznaję, zbyt mało wiedzy posiadam, aby się wypowiadać.
A wymądrzeć się nie chcę!

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak wynegocjował ten "Chłop" z PSL-u, że będziemy najdrożej płacić za gaz z państw UE. "A sio!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

A nie tak dawno, pojawiła się informacja, że Gazprom jest zainteresowany przejęciem niektórych firm, które mają zamiar budować rurociąg.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racja stanu to jedno, a podpisywane umowy...? Jeśli tak, to o co chodzi? Te kciuki przy komentarzach, skierowane w różne strony, też o czymś świadczą! Dziennikarze nie wypowiadają się na drażliwe tematy, bo czerwone kciuki ich hamują. Tak przynajmniej mi się wydaje. :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeuszu, a czy zauważyłeś jakieś echo w związku z planowanymi ograniczeniami dopłat z UE do Polski? Za chwilę się okaże, czy dotychczasowa pomoc rozwinęła gospodarkę czy też ją rozłożyła. Jakim wzrostem bezrobocia to zaowocuje?
A co by było, gdybyśmy od stycznia mieli liczyć tylko na własne dochody?
Wydaje mi się, że szwankuje instynkt? Instynkt samozachowawczy !

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 26.11.2010 23:16

Faktycznie ;bardzo mało o tej "Umowie Gazowej" w mediach .Nawet żródła niezależne milczą na ten temat.

Pytanie czy rząd pozwoli tym firmom budować niezależne gazociągi???

Komentarz został ukrytyrozwiń

I co najdziwniejsze, jak małe zainteresowanie tak ważne tematy wywołują wśród naszych dziennikarzy. Robert! Sam chyba to zauważyłeś i podejrzewam, też Cię to zadziwiło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś mi się wydaje, że za dużo wątpliwości występuje wokół tego gazu. Czy aby nie za bardzo on śmierdzi. Coś i ja kiedyś zamieściłem na W24 w tym temacie. Proszę zobaczyć. link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.