Facebook Google+ Twitter

Czy polski sport jest nowoczesny? Wywiad z Arkadiuszem Mąkiną

O wdrażaniu nowych technologii w sporcie profesjonalnym z Arkadiuszem Mąkiną, koordynatorem programu Bloch Vision4Sport, rozmawiał Bogdan Węgrzynek.

Bogdan Węgrzynek: Ultranowoczesne programy treningowe, zawodnicy z najwyższej światowej półki, których widzimy na stadionach. Ciężko ocenić, co decyduje o wynikach współczesnych sportowców bardziej: talent, czy technologia?
Arkadiusz Mąkina - polski trener/manager sportowy specjalizujący się w przygotowaniu fizycznym, treningu mózgu, przygotowaniu psychofizycznym, zagadnieniach obszaru psychomotoryki oraz szkoleniu technicznym (a w szczególności w technice biegu). / Fot. arch. Menu GroupArkadiusz Mąkina: Zarówno aspekty technologiczne, jak i trening sportowy są niezwykle istotne w odnoszeniu sukcesów. Nie rozumiem, dlaczego w dyskusjach tematy te są traktowane oddzielnie? Powinniśmy mówić o zaawansowanych technologicznie programach rozwoju sportowców lub też o technologii używanej w procesie treningu. Oznacza to, że kształtowanie wyniku sportowego jest rozłożone w czasie. Nie wystarczy założyć najlepszych na świecie kolców lekkoatletycznych, żeby szybciej pobiec.

Jak mamy takie łączenie koncepcji rozumieć?
Każda technologia, która ma realnie przyczynić się do odniesienia sukcesu - niezależnie czy to przedsiębiorstwo produkcyjne czy człowiek - musi być prawidłowo wdrożona. Nie mówimy tu już o fazie testów, badaniach naukowych. Dyskutujemy o solidnej egzekucji i transferze w praktykę sportową.

Co tak właściwie oznacza wdrożenie technologii w działaniach sportowych?
Wyobraźmy sobie dwie wielkie fabryki o podobnych zasobach, lecz nieco innym zarządzaniu i układzie hali produkcyjnej. Obydwie zamawiają najbardziej innowacyjny sprzęt produkcyjny. Która z nich będzie bardziej wydajna? Nie ta, która zamówi tego sprzętu więcej, lecz ta, która dostosuje go do swoich możliwości, układu pomieszczeń, stworzy odpowiedni proces sterowania maszynami i system zarządzania jakością. Tak naprawdę technologia odgrywa kluczowe znaczenie, pod warunkiem, iż dostosujemy ją i wykorzystamy optymalnie do naszych celów. Nie liczy się sam fakt jej posiadania. Kluby mogą kupić kosmiczne technologie, ale bez bieżącego, codziennego wsparcia sektora B+R, tak jak w programie Blocha, który zaczęliśmy wdrażać niedawno, tak jak w programach Garroxa i Mcourtu, bez analizy potrzeb klubu sportowego, istnieje duże ryzyko niepowodzenia we wdrożeniu takiego programu. Dlatego właśnie przy programie Vision4Sport salony optyczne Bloch i ich naukowcy odgrywają ogromną rolę, podobnie zresztą, jak specjaliści rozwijający naukę o koordynacyjnych zdolnościach motorycznych we wspomnianych programach rozwoju koordynacji.

Specjalistyczny sprzęt, który został wykorzystany w profesjonalnym sporcie / Fot. arch. MENU GROUPNo tak, to podobnie jak z walką Edisona i Tesli. Jeśli mamy urządzenia na prąd zmienny, to samo posiadanie urządzenia na prąd stały mimo, że jest zaawansowane nie sprzyja jego wprowadzeniu na rynek.
Dokładnie. Musimy sobie uświadomić, że to ludzie i ich styl zarządzania zasobami, procesami i technologią decydują o efektywności wykorzystania swoich atutów.

Brzmi nowocześnie i biznesowo.
Bo tak ma to brzmieć. Tylko profesjonalizm potwierdzony doświadczeniem i wiedzą kadr sportowych wpłynie na postęp dokonywany przez ich zawodników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.