Facebook Google+ Twitter

Czy polskiej kulturze potrzebny jest nowy plan Balcerowicza?

Ile państwa w kulturze - między innymi na to pytanie starali się odpowiedzieć dzisiaj uczestnicy pierwszego dnia VI Kongresu Kultury Polskiej. Nie obyło się bez emocji.

 / Fot. Materiały prasowe VI Kongresu Kultury PolskiejVI Kongres Kultury Polskiej rozpoczął się dziś w Krakowie. Bierze w nim udział około tysiąc stu twórców, intelektualistów i animatorów życia kulturalnego.

W trakcie pierwszego dnia obrad odbyła się sesja plenarna zatytułowana "Ile państwa w kulturze: rząd, samorząd czy społeczeństwo obywatelskie". W jej trakcie dyskutanci starali się znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące problematyki finansowania kultury przez państwo. Nie obyło się też bez chwil pełnych emocji.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Leszka Balcerowicza, byłego ministra skarbu. Ten słynny reformator finansów publicznych już na wstępie stwierdził, że nie jest w kulturze potrzebny nowy "plan Balcerowicza", gdyż mamy "plan Hausnera". W ten sposób wyraził swoje poparcie wobec propozycji Jerzego Hausnera, którego plan reformy finansowej polskiej kultury został przedstawiony w maju br. Jego wypowiedź była także odpowiedzią na apel Agnieszki Holland i Andrzeja Wajdy, którzy w przededniu KKP mówili, iż "potrzebny jest plan Balcerowicza dla kultury".

W trakcie swojego wystąpienia prof. Balcerowicz stwierdził również, że w "socjalizm pozostawił w Polsce osad, który teraz przezwyciężamy”. Podsumowując 20-lecie demokratycznej Polski uznał, że nasze państwo jest słabe, tam gdzie winno być silne; "rozdęte w trzech miejscach". Jako główne problemy naszego kraju uznał narastające dziury budżetowe, złą legislatywę oraz sporą pozostałość sektora państwowego. "Własność państwowa to Włoszczowa - zatruwa gospodarkę i politykę" - przyznał Balcerowicz. Jak więc sprawić, aby kultura nie ulegała degradacji, tak jak dzieje się to z kulturą polityczną? Według byłego ministra skarbu rozwoju kultury należy dopatrywać się w osłabieniu jej zależności od aparatu urzędniczo-państwowego. "Nie jest prawdą, że funkcję publiczną mogą pełnić tylko jednostki publiczne" - skwitował.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

nie intuicja Panie Tomku, ale fakty!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.09.2009 10:13

Aleksandro skąd czerpiesz taką wiedzę ?
Intuicja ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Czy polskiej kulturze potrzebny jest nowy plan Balcerowicza?" - zdecydowanie NIE!
Nie chcę wchodzić w kompetencje byłego Ministra Skarbu... ten Pan już raz się "popisał"... i moim zdaniem wystarczy!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.09.2009 09:43

Dobrze gadają!
TVP to ogólnie ściema jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na temat polskiej kultury powinien się wypowiedzieć wielki polski patriota Kazimierz Kutz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.