Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12632 miejsce

Czy pomnik Tadeusza Kościuszki w Łodzi zostanie przesunięty?

Łódzki magistrat podjął decyzję o przebudowie i przesunięciu pomnika Tadeusza Kościuszki. Musi jednak uzyskać aprobatę Rady Miasta. I tu pojawia się problem. Radni są przeciwni temu rozwiązaniu i negatywnie zaopiniowali projekt uchwały RM. Prezydent Miasta Łodzi wycofała z porządku obrad RM, uchwałę dotyczącą przebudowy pl. Wolności i przesunięciu pomnika. Do sprawy RM ma powrócić na sesji 22 lutego.

Pomnik Tadeusza Kościuszki na placu Wolności w Łodzi. / Fot. Mariusz ReczulskiWedług pomysłodawcy zmian, Marka Janiaka - architekta miasta, na placu Wolności zwiększy się dzięki temu powierzchnia dostępna dla pieszych, a sam pomnik zyska na reprezentacyjności. Dzięki tym zmianom i integracji z ulicą Piotrkowską, na Placu organizować będzie można przedsięwzięcia rozrywkowe i kulturalne.

Nowy projekt zagospodarowania placu Wolności zakłada, że z obu stron pomnika Tadeusza Kościuszki zostanie wytyczona kolumnada w formie schodów. Część powierzchni placu będzie można zalać wodą. W ten sposób zimą można będzie zrobić tam lodowisko. Zmieniona zostanie organizacja ruchu, w północnej części za pomnikiem przewidziane jest torowisko i jezdnia samochodowa. Pamiątką po wcześniejszej lokalizacji pomnika, ma być stalowy "rysunek", umieszczony pomiędzy nowymi płytami posadzki i podkreślający jego ośmiokątny kształt.

ul. Piotrkowska z widocznym pomnikiem Tadeusza Kościuszki na pl. Wolności. / Fot. Mariusz ReczulskiPrzebudowa placu Wolności ma rozpocząć się w marcu 2012 roku, równocześnie z remontem ul. Piotrkowskiej. Zakończenie prac przewidziane jest w 2015 roku. Urząd Miasta chce sfinansować przebudowę z pieniędzy zapisanych w Wieloletniej Prognozie Finansowej na remont ulicy Piotrkowskiej. Urzędnicy wyliczają koszt takiej inwestycji na 61 mln zł.

Jak podaje Urząd Miasta Łodzi na wtorkowym posiedzeniu Komisji Kultury Rady Miejskiej (24 stycznia 2012 r.) radni zaopiniowali negatywnie projekt uchwały o przesunięciu pomnika Kościuszki. Uznali, że zburzy to historyczną koncepcję placu. Nie uzyskali też informacji o kosztach inwestycji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.