Facebook Google+ Twitter

Czy pomoc finansowa dla Grecji to naprawdę dobry pomysł?

Nie milkną komentarze po decyzji krajów strefy euro oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) o udzieleniu Grecji ratunkowej pożyczki w wysokości 145 mld dolarów, aby zapobiec niewypłacalności tego najbardziej zadłużonego kraju UE.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Eurogrupy / Fot. WikipediaPomoc finansowa dla Grecji uzależniona jest od przyjęcia przez Ateny radykalnych cięć budżetowych (wynoszących prawie 40 miliardów dolarów). Działania te mają umożliwić Grecji odzyskanie płynności finansowej i przywrócić jej minimum zaufania na rynkach finansowych po tym, jak pod koniec kwietnia agencja ratingowa Standards & Poor obniżyła rating greckiego zadłużenia do poziomu tzw. junk bonds ("papierów śmieciowych"). Kraje strefy euro chcą uniknąć rozprzestrzeniania się kryzysu finansowego na inne państwa, znajdujące się w podobnej, jak Grecja, sytuacji - przede wszystkim Portugalię i Hiszpanię, co mogłoby nawet doprowadzić do końca eksperymentu ze wspólną walutą.

Jednak imponująca pomoc dla Grecji nie uspokoiła rynków finansowych. W czwartek (6.05) ostre spadki zanotowały giełdy na całym świecie - przed 15:00 Dow Jones spadł o prawie 1000 punktów (-9 proc.), co jest największym spadkiem w trakcie jednej sesji w całej historii indeksu. Potem jednak odbił się od dna, by zamknąć sesję na poziomie 10520 punktów (-3.2 proc.). Inwestorom przypomina się panika na giełdach jesienią 2008 r., gdy załamał się sektor finansowy - twierdzi Kazuhiro Takahashi z Daiwa Securities Capital Markets.

Richard Schottenfeld z nowojorskiej firmy finansowej Schottenfeld Associates w wypowiedzi dla Wall Street Journal stwierdził, że inwestorzy obawiają się efektu domina - rozprzestrzeniania się kryzysu najpierw na Portugalię, a potem na kolejne kraje. Z kolei Irwin Stelzer z Hudson Institute uważa, że wcale nie jest pewne, czy pakiet ratunkowy dla Grecji powstrzyma taki efekt. "Jest tu zbyt wiele jeżeli" - pisze Stelzer w artykule dla WSJ Europe. Atmosferę podgrzewają krążące po rynkach finansowych plotki, np. że Hiszpania ma wystąpić o wsparcie dwukrotnie większe niż Grecja. Są one dementowane, ale potęgują nerwową atmosferę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zastanawiające jest przemilczenie tego dość dobrego artykułu przez wszelakiej maści specjalistów od euro gospodarki ta chętnie wypowiadających się na forum w24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.