Facebook Google+ Twitter

Czy pomoc finansowa dla Grecji to naprawdę dobry pomysł?

Nie milkną komentarze po decyzji krajów strefy euro oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) o udzieleniu Grecji ratunkowej pożyczki w wysokości 145 mld dolarów, aby zapobiec niewypłacalności tego najbardziej zadłużonego kraju UE.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Eurogrupy / Fot. WikipediaPomoc finansowa dla Grecji uzależniona jest od przyjęcia przez Ateny radykalnych cięć budżetowych (wynoszących prawie 40 miliardów dolarów). Działania te mają umożliwić Grecji odzyskanie płynności finansowej i przywrócić jej minimum zaufania na rynkach finansowych po tym, jak pod koniec kwietnia agencja ratingowa Standards & Poor obniżyła rating greckiego zadłużenia do poziomu tzw. junk bonds ("papierów śmieciowych"). Kraje strefy euro chcą uniknąć rozprzestrzeniania się kryzysu finansowego na inne państwa, znajdujące się w podobnej, jak Grecja, sytuacji - przede wszystkim Portugalię i Hiszpanię, co mogłoby nawet doprowadzić do końca eksperymentu ze wspólną walutą.

Jednak imponująca pomoc dla Grecji nie uspokoiła rynków finansowych. W czwartek (6.05) ostre spadki zanotowały giełdy na całym świecie - przed 15:00 Dow Jones spadł o prawie 1000 punktów (-9 proc.), co jest największym spadkiem w trakcie jednej sesji w całej historii indeksu. Potem jednak odbił się od dna, by zamknąć sesję na poziomie 10520 punktów (-3.2 proc.). Inwestorom przypomina się panika na giełdach jesienią 2008 r., gdy załamał się sektor finansowy - twierdzi Kazuhiro Takahashi z Daiwa Securities Capital Markets.

Richard Schottenfeld z nowojorskiej firmy finansowej Schottenfeld Associates w wypowiedzi dla Wall Street Journal stwierdził, że inwestorzy obawiają się efektu domina - rozprzestrzeniania się kryzysu najpierw na Portugalię, a potem na kolejne kraje. Z kolei Irwin Stelzer z Hudson Institute uważa, że wcale nie jest pewne, czy pakiet ratunkowy dla Grecji powstrzyma taki efekt. "Jest tu zbyt wiele jeżeli" - pisze Stelzer w artykule dla WSJ Europe. Atmosferę podgrzewają krążące po rynkach finansowych plotki, np. że Hiszpania ma wystąpić o wsparcie dwukrotnie większe niż Grecja. Są one dementowane, ale potęgują nerwową atmosferę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zastanawiające jest przemilczenie tego dość dobrego artykułu przez wszelakiej maści specjalistów od euro gospodarki ta chętnie wypowiadających się na forum w24.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.