Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23162 miejsce

Czy potrzeba nam filozofów? Czapki z głów przed tymi, którzy studiują ten pozornie bezprzyszłościowy kierunek

Równie dobrze można zadać sobie pytanie "Czy potrzebujemy pływających ryb, czy wystarczą nam takie, które nieruchomo egzystują w wodzie?".

 / Fot. Joanna SzymańskaNic na świecie nie jest stworzone ot tak, żeby po prostu sobie być. Wszystkie ziemskie stworzenia są zaprojektowane w jakimś konkretnym celu i wyspecjalizowane do robienia doskonale jednej pozornie błahej rzeczy, która w połączeniu z innymi drobiazgami scala nasz świat w harmonijną całość. Ryba żyje po to, żeby pływać. Każda ryba pływa całe życie, bo robi to doskonale i tak naprawdę nie ma potrzeby, żeby robiła cokolwiek innego. Pływanie jest dla niej gwarancją przetrwania. A człowiek? Jako istota doskonała ma szerokie pole do popisu. W dzisiejszych czasach jego zdolności są już naprawdę imponująco rozwinięte. Ale małpy też dużo potrafią i podobnie jak człowiek, cały czas się jeszcze uczą. Człowieka od małpy odróżnia tylko to, że człowiek jest istotą rozumną i myślącą, a małpa jeszcze nie. Jednak w XXI w. homo sapiens ubzdurał sobie, że ‘myślenie’ nie jest darem, lecz przekleństwem. Dlatego stopniowo zamierza oduczyć się sztuki myślenia, klasyfikując je jako czynność nisko dochodową i zastąpić je czymś bardziej opłacalnym. W sumie czemu nie? Po co komu filozofia?

Tylko współcześnie ktoś mógł zadać sobie tak idiotyczne pytanie (widać, że świat schodzi na psy, a ludzie myśląc, że staną się lepsi od boga, tak naprawdę prowadzą do swojej samozagłady). Filozofia jest czymś co istnieje od zawsze. W starożytności, a nawet jeszcze wcześniej, gdy był tylko człowiek i natura, zawsze pierwsza powstawała filozofia. I nikt w starożytnej Grecji, Rzymie, ani Chinach nie zastanawiał się na tym, co teraz trzeba wymyślić. Bo oczywistym było to, że zanim ktoś wynajdzie coś nowego, trzeba najpierw gruntownie przemyśleć wszystko to co powstało do tej pory. I tak człowiek od zawsze sobie dumał. Może stracił na to sporo czasu, może gdyby nie ta bezsensowna filozofia byli byśmy w rozwoju dalej o jakieś 150 lat. Ale rozwój to nie wszystko. Gdybyśmy zrezygnowali z filozofii na początku do dziś dzień nikt z nas nie potrafił by odczuć czegoś takiego jak chociażby satysfakcja. Rezygnując z filozofii teraz, czyli na etapie na którym zdaje się, że wiemy już wszystko, człowiek skaże się na pewną nieświadomość swoich sukcesów.

Gdyby nigdy nie powstała filozofia, ani później ludzie, którzy chcą ją uprawiać to cała reszta ‘ zwykłych nas ’ nie wiedziałaby nawet, co to znaczy, że ‘ żyje ’. Lekarze odkryliby prawidłowość funkcjonowania organizmu od narodzin, aż do śmierci mówiąc nam, że to co pomiędzy to jest właśnie życie. Technolodzy wynaleźli by rzeczy, które my z prędkością światła kupowalibyśmy, zużywali, wymieniali na nowe i byli święcie przekonani, że to kupowanie- to jest właśnie życie. Jednak gdyby nie filozofia, nasz świat został by pozbawiony etyki. Żaden doktor nie złożyłby nigdy przysięgi Hipokratesa, a żaden wynalazca nie kierowałby się w swoim działaniu dobrem innych, ale wyłącznie zyskiem. Śmiem twierdzić, że nie powstało by nawet prawo i na naszym świecie panowałby zabójczy chaos.

Większość z nas nie czytała nawet jednego filozoficznego dzieła, ale każdy wie, że życie to coś więcej niż tylko oddychanie, odżywianie, rozmnażanie i wydalanie. Życie to nasz czas, każdy oprócz tego żeby przetrwać dba o to, żeby jego egzystencja miała jakiś sens. Chce spełniać marzenia, osiągać cele, realizować plany i możliwie najczęściej odczuwać satysfakcje. Dzięki indywidualnej filozofii życiowej każdego człowieka jesteśmy tacy różni, piękni i wyjątkowi. Gdyby nie było ludzi którzy doskonalą sztukę myślenia, tworząc teorię filozoficzne nikt z nas nie byłby zdolny do tego, żeby wykształcić chociażby najprostszy- swój własny światopogląd.

Nie musimy jej lubić, nie musimy nic o tej dziedzinie nauki wiedzieć, wystarczy sama świadomość, że jest coś takiego jak filozofia i to już skłania nas do myślenia i świadomego bądź nie- wewnętrznego doskonalenia się. Wszystkie inne dziedziny nauki podejmują decyzję, które w sposób wyraźny istnieją w naszym świecie. Filozofia natomiast rozpatruje tylko i wyłącznie konsekwencje. Żeby w rozwoju zachowana była równowaga potrzebny jest ktoś kto będzie tylko robił i ktoś kto będzie tylko myślał. Filozof to dość specyficzny zawód, który w dzisiejszym świecie już raczej nie istnieje, ale czapki z głów dla tych którzy studiują ten pozornie bez przyszłościowy kierunek i później niczym kolorowe motyle mieszają się z szarym społeczeństwem w najróżniejszych zawodowych kierunkach i dziedzinach.

Zamykając ośrodki kształcenia filozofów stopniowo ogłupieje całe społeczeństwo doprowadzając się do tego, że z homo sapiens, staniemy się homo idiotus.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.