Facebook Google+ Twitter

Czy potrzebujemy filozofów? Tak! Wyzwanie dziennikarskie W24 i PAP rozstrzygnięte

Wyzwanie dziennikarskie W24 i PAP "Czy potrzebujemy filozofów?" spotkało się z dużym zainteresowaniem. Do redakcji wpłynęło 13 tekstów, o różnej formie, z różnymi argumentami, ale z tożsamym przesłaniem: potrzebujemy filozofów, potrzebujemy humanistów, potrzebujemy ludzi, którzy potrafią myśleć. Za wszystkie materiały bardzo dziękujemy!

 / Fot. .Właściwie we wszystkich tekstach autorzy podkreślali wagę studiów filozoficznych i humanistycznych w ogóle, studiów, które wybiera się nie dla korzyści materialnych, ale z prawdziwej pasji. "Zapomina się dziś, a raczej można zaobserwować brak wiedzy o tym, co daje filozofia. A filozofia uczy myślenia i to nie schematycznego. Pozwala rozwinąć skrzydła, uczy otwartości na poglądy innych, zupełnie innego podejścia do tego samego zagadnienia" - czytamy w "Spowiedzi filozofa", Macieja Rutkowskiego.

"Problem z filozofią jest taki, że nie istnieje zawód filozofa rozumiany tak dosłownie, jak zawód lekarza, który można wykonywać po ukończeniu medycyny, albo prawnika – po ukończeniu prawa. Gdy oczekiwania pracy tak ściśle ograniczają się do jednego, konkretnego zawodu, którego nazwa kojarzy się z nazwą wydziału, to rzeczywiście alternatyw po filozofii jest niewiele. Gdy jednak przestanie się postrzegać studia w tak sztywnych ramach – czego przecież filozofia uczy – okazuje się, że nie trzeba z nich wynieść gotowego zawodu, który mieści się w idealnie skrojonym szablonie, ale pewien zestaw umiejętności, które pomogą się odnaleźć w niemal każdym zawodzie" - podkreśla Agata Waszkiewicz.

Doskonałe, wśród wielu pytań jest to, postawione przez Marcina Leszczyńskiego: Czy filozofia ma coś do zaproponowania biznesowi? Wygląda na to, że może mu zaproponować, by przestał być zasadniczym wyznacznikiem wartości, o które powinnyśmy się starać jako wspólnota".

Ciekawie podchodzi też do kwestii studiowania filozofii rozmówca Joanny Kasprzak, twierdząc, że : "Kryzys filozofii akademickiej jest odzwierciedleniem kryzysu całego wyższego nauczania. Kiedyś wyższe nauczanie było czymś elitarnym, teraz to się "umasowiło", przez to stało się takie merkantylne i musi pasować w wąskie żerdki tabelek, wziętych rodem z korporacji".

 / Fot. PAPCieszy nas ta wymiana myśli i dziękujemy za wszystkie nadesłane teksty. Wybór trzech najciekawszych był trudny, bo każdy z materiałów był ciekawym głosem w dyskusji.

Ostatecznie jednak połączone siły W24 i PAP (patron wyzwania) zdecydowały o przyznaniu nagród następującym osobom:
I nagroda - 500 zł - dla Marcina Leszczyńskiego
II nagroda - 300 zł - dla Joanny Kasprzak
III nagroda - 200 zł - dla Agaty Waszkiewicz

Gratulujemy!
Wymienione osoby prosimy o kontakt mailowy na adres: redakcjaw24@wiadomosci24.pl w celu podania danych do przelania nagrody.

Wszystkie nadesłane materiały można zobaczyć w boksach tematycznych na stronie głównej.

Uwaga! 31 marca ogłosimy kolejne wyzwanie dziennikarskie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratuluję nagrodzonym!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.