Facebook Google+ Twitter

Czy powodzenie 21. finału WOŚP jest zagrożone?

Każdego roku finały WOŚP wzbudzają ogromne emocje. Z każdą następną edycją orkiestry, jej wynik finansowy jest lepszy od poprzedniego. Ale czy tak samo będzie 13 stycznia 2013 roku?

 / Fot. Mariusz RomekWOŚP kończy „oczko”! Przed nami 21 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 3-go stycznia 1993 roku prowadzący piątkową audycje Polskiego Radia o nazwie BRUM TOP Jerzy Owsiak, rozpoczął akcję zbierania pieniędzy dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej, mieszczącego się w szpitalu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Podczas jednego dnia zebrano ponad 1,5 miliona złotych. Wynik ten przebił najśmielsze oczekiwania organizatorów i ustanowił rekord, gdyż do tamtej pory żadna akcja charytatywna w tak krótkim czasie nie przyniosła tak dużych zysków. Zebrana suma pieniędzy pozwoliła Jerzemu Owsiakowi zakupić niezbędny sprzęt medyczny zarówno dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie jak i dla 10 innych szpitalnych oddziałów kardiochirurgii dziecięcej w całej Polsce.

Od tamtej pory Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra regularnie w styczniu każdego roku. Wspomagana przez rzesze swoich wolontariuszy, z każdą następną edycją powiększa ilości zebranych pieniędzy. W finale 2012 WOŚP zebrała ponad 50 mln złotych! Natomiast przez cały okres swojego działania suma środków zebranych przez fundacje Jerzego Owsiaka przekroczyła 150 mln złotych!

Jednak czy i w tym roku tradycja zostanie podtrzymana i znów padnie rekord? Trudno powiedzieć. Tegoroczne motto akcji brzmi „Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów”.
W 2013 roku głównym celem finału oprócz zbierania pieniędzy na pomoc najmłodszym, jest pozyskanie funduszy na zakup sprzętu medycznego mającego lepiej chronić życie i zdrowie seniorów. To sprawia, iż 21 finał WOŚP jest w jakimś stopniu rewolucyjny, gdyż zwykle celami akcji była pomoc szpitalom dziecięcym w zakupie urządzeń niezbędnych do ratowania życia, a także profesjonalnego leczenia noworodków, niemowląt i dzieci. Należy pamiętać, iż temat pomocy dzieciom jest praktycznie zawsze w naszym kraju tematem wdzięcznym. Kwestia ludzi starszych już tak pozytywnych emocji niestety nie wzbudza. Zwłaszcza młodym ludziom, którzy stanowią główną siłę napędową orkiestry, seniorzy kojarzą się z kolejkami w przychodniach lekarskich, wiecznym marudzeniem, "niereformowalnością" i ogólnym nieprzystosowaniem do wymóg współczesnego świata.

Dodatkowo niektórzy zarzucają Jerzemu Owsiakowi, iż 21 finał WOŚP będzie zbierał pieniądze na sprzęt do eutanazji, na co szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odpowiada, że jest to zwyczajna demagogia. Jeszcze inni twierdzą iż, udział Jerzego Owsiaka w reklamach firm, to nic innego jak wykorzystywanie marki swojej fundacji do celów osobistych i komercyjnych. Te zarzuty sam zainteresowany również odpiera, tłumacząc, że zorganizowanie orkiestry wymaga nakładu niemałych funduszy, a więc wsparcia sponsorów. Ci z kolei często deklarują, że mogą wspomóc orkiestrę, ale w zamian za to Jurek musi się uśmiechnąć się do kamer z ich produktem.

"Im gorzej tym lepiej" - raczył niegdyś powiedzieć jeden z czołowych polskich polityków. I choć wtedy był to tylko krótki fragment znacznie szerszej wypowiedzi, to słowa te zdają się dosyć wiernie oddawać nastawienie niektórych mieszkańców "kraju nad Wisłą". Trzeba bowiem przyznać, że Polacy są mistrzami w szukaniu, mówiąc kolokwialnie, dziury w całym. W doszukiwaniu się i wyolbrzymianiu negatywów w nawet najbardziej szlachetnych i społecznie użytecznych przedsięwzięciach. No cóż... wypada tylko mieć nadzieje, iż mimo kontrowersji jakie wzbudza 21. edycja finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zakończy się ona następnym sukcesem, a zebrane przez nią fundusze kolejny już raz pozwolą wyposażyć placówki służby zdrowia w całej Polsce w sprzęt medyczny najwyższej jakości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.