Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2246 miejsce

Czy Powstanie Warszawskie było potrzebne?

Pytania o sens Powstania Warszawskiego pojawiają się coraz częściej. Szacunek do heroicznego czynu narodu musi przeplatać się ze świadomością politycznego i militarnego bezsensu.

 / Fot. Jerzy TomaszewskiMówiąc o Powstaniu Warszawskim mam zawsze mieszane uczucia. Czuję podziw i szacunek dla ludzi, którzy potrafili bezkompromisowo walczyć i oddać życie za ojczyznę, ale jednocześnie świadom jestem kompletnej politycznej i militarnej bezsensowności tego zrywu, nie mającego precedensu w historii świata. W wyniku działań będących następstwem Powstania Warszawskiego zginęły setki tysięcy ludzi, a miasto określane mianem "Paryża Północy" przestało istnieć. Nie osiągnęliśmy militarnie i politycznie nic.

1 sierpnia o godz. 17 zawyją syreny upamiętniające 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zrób zdjęcie lub nagraj film i pokaż nam, jak wyglądała Twoja okolica w godzinę "W"!


Dramat tysięcy ludzi, którzy oddali swoje życie, ponieważ ktoś źle ocenił sytuację w Europie u schyłku wojny oraz podjął decyzję o wybuchu powstania, jest przygniatający i przygnębiający. Jak wielkim ignorantem trzeba było być nawet wtedy, aby sądzić, że w przypadku powodzenia (co już było wątpliwe) i oswobodzenia miasta z rąk Niemców, Stalin wkroczy do miasta i powie "Przepraszam, skoro już się sami oswobodziliście, to to wasz kraj, zawieszam PKWN". Ukonstytuowałby się w ciągu kilku dni rząd tymczasowy? Kto stanąłby na jego czele? Jaką by miał legitymację? Dlaczego Stalin miałby go respektować, zwłaszcza, że wiadomo było co zrobił z tysiącami polskich oficerów kilka lat wcześniej? Takie pytania musiały postawić sobie osoby, które uznały, że powstanie powinno wybuchnąć, ale mam wątpliwości czy sobie postawiły. Uważam raczej, że dominował pogląd - wygramy, oswobodzimy Warszawę i jakoś to będzie.

Gdyby nawet taki scenariusz miał szansę urzeczywistnienia, to można być niemal pewnym, co zrobiłby Stalin - rozstrzelałby "zdrajców narodu Polskiego spiskujących z Hitlerowcami" i sprowadził do Warszawy Krajową Radę Narodową, która już na dobre zadomowiła się w Polsce i była wg Sowietów jedyną legalną władzą na ziemiach polskich.

Naiwność, która przyświecała decyzji o ogłoszeniu "godziny W" musi porażać zwłaszcza w zestawieniu z konsekwencjami. Z ogromem ofiar, które poniósł polski naród, musi zmierzyć się każdy, kto oceniał będzie politycznie sens powstania. Z podobnym problemem zmagają się do dziś Rosjanie, a wcześniej Sowieci, podając zaniżoną liczbę ofiar swoich żołnierzy w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej. Bowiem każdy kto analizuje straty na froncie, musi zadać sobie pytanie - jak to możliwe, że tak wielkim kosztem osiągnięto tak niewiele i badanie działań wojennych musi wskazywać na fatalne dowodzenie i kompletne nieliczenie się z życiem ludzkim w niespotykanej dotąd skali. Dlatego dane o zabitych na froncie wschodnim po stronie radzieckiej, są często zaniżane przez samych Rosjan.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (57):

Sortuj komentarze:

łowca komuchów
 • łowca komuchów
 • 04.08.2012 18:51

katolikus -pochwal się ile lat byłeś w PZPR.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antyleming
 • antyleming
 • 04.08.2012 14:47

Nie Kaczyńskiego a Wałęsy vel TW Bolek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
katolikus
 • katolikus
 • 03.08.2012 12:13

Jedyne powstanie ktore zasluguje na gloryfikacje to Powstanie prawdziwej Solidarnosci pod przwodztwem prezydenta noblisty Lecha Kaczynskiego

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maciej
 • Maciej
 • 03.08.2012 00:33

@ Paweł Janus Niestety,opinia taka Pańska,że wybuch powstania,to wina dowództwa,które żle podjęło decyzję nie jest całą prawdą a więc jest niesprawiedliwa.Oczywiście ,że oni liczyli na włączenie się do walki Rosjan z Armią Czerwoną. To samo było np. w Wilnie po akcji" Ostra Brama". Rosjanie do czasu współpracowali bardzo dobrze z dowódcami AK. Wspólnie wypędzali Niemców ,AK i Armia Czerwona. Ale nagle urządzili Polakom pułapkę bardzo podstępną i wszystkich polskich żołnierzy jako bandytów uwięzili,bądź zabili a większość do łagrów wysłali. W Warszawie także podstępnie czekali aż Niemcy wyniszczą maksymalnie powstańców i miasto.I tego nikt przewidzieć nie mógł,tak samo ,jak i wszystkich działań diabelskich Stalina i układów z Rooseveltem oraz Churchilem poza plecami Polaków.

Komentarz został ukrytyrozwiń
diagnoza
 • diagnoza
 • 03.08.2012 00:12

Ty lecz sie na głowe .myNaród Wczoraj 23:14 .
Masz nierówno poustawiane pod sufitem .Wyraźniej ci napisze jesteś psychol.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 02.08.2012 23:14

ZBYSZEK Dzisiaj 15:35

zbiniu, syneczku, chyba się intelektualnie zagubiłeś.

polskie społeczeństwo zostało trwale skłócone w okresie 2005 do 2010.
to największa zbrodnia dokonana na Polskim Narodzie przez polskojęzycznych funkcjonariuszy ukrytych w PO i mediach.
skłócanie zakończyło się (deklaratywnie nie faktycznie) po zamachu i śmierci Prezydenta LK, jego małżonki i 94 najważniejszych (konstytucyjnie) osób w państwie.
Polskojęzyczni funkcjonariusze zauważyli, że przegięli i teraz próbują zatuszować ukryć i udawać porządnych. a że to była zbrodnia, już teraz wie 90% społeczeństwa, lecz 30% ma odwagę mówić głośno.
to się zmieni, gdy sprawcy odejdą z rządu i z pałacu, i wówczas wielu wystraszonym wróci odwaga. tak zawsze bywa.
dziś winni mają po ok 45- 60 lat, są w rządzie są i w pałacu. czeka ich ukrywanie się tak Karadżić, Miloszewisz, Dejmianiuk, Eichmann lub postępowanie na wzór asada w syrii.
to tyle w tej kwestii skłócenia.

co do kwestii "państwo wydało kasę..."
przede wszystkim dziecino państwo redystrybuuje środki, które wcześniej zabrało obywatelom.
państwo wydało nie ze swoich, bo takich nie ma lecz z moich, twoich(o ile zarabiasz mi kupujesz) i z innych.
to państwo wydaje na naukę szkolenia, wychowanie i t p znacznie mniej(procentowo) niż komuniści
to państwo spycha obywateli w straszliwy obszar ciemnoty.
nasza podstawowa wiedza to jak wyplatać wiklinę kisić ogórki, kwasić kapustę, pędzić wódę.
papierki z nagłówkiem dyplom, świadectwo, certyfikat praktycznie nie mają znaczenia, gdyż za tym w polsce nie idzie żadna wiedza.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ZBYSZEK
 • ZBYSZEK
 • 02.08.2012 15:35

DO WSZYSTKICH!!!MÓWICIE O POWSTANIU WARSZAWSKIM,JEDNI ZA DRUDZY PRZECIW,I SAMI ROBICIE POWSTANIE ALE OGÓLNOPOLSKIE,A TO JUŻ JEST GROŻNE,BO TO DZIELI POLAKÓW,A POTEM WSZYSCY LAMENTUJĄ ŻE JEST ŻLE,SŁUCHACIE POLITYKÓW KTÓRZY WAM ROBIĄ WODĘ Z MÓZGU,MAŁO TEGO ,JESZCZE NA DURNIÓW GŁOSUJECIE A ONI SIĘ Z WAS ŚMIEJĄ.
LUDZIE W POWSTANIU UMIERALI ZA POLSKĘ,CIERPIELI W OBOZACH SOWIETSKICH,ROBILI TO DLA WAS DLA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ.ŻAL MI WAS ŻE TEGO NIE WIECIE NIE DOCENIACIE ALBO NIE ROZUMIECIE.
PAŃSTWO POLSKIE WYDAŁO CIĘŻKĄ KASĘ NA WASZE KSZTAŁCENIE,A WY TEGO NIE WYKORZYSTALIŚCIE

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ludwik K
 • Ludwik K
 • 02.08.2012 13:28

Dzisiejsze władze wraz byłymi komunistami; utrwalają sowiecką ideologię!

Sprzedaż Polski i zdrada naszych interesów trwa w najlepsze!

Powstańcy nigdy by tego nie zaakceptowali!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Romuald
 • Romuald
 • 02.08.2012 13:26

Mirek K Dzisiaj 12:45 , naucz sie historii , później zabieraj głos gdziekolwiek.
Tu sobie poczytaj o tych faktach historycznych , oczywiście na początek .Wpierw się ucz , nie ubliżaj nikomu .Dzięki temu ,że żyjesz ( chyba mieszkasz w Polsce) jest wolność słowa i żyjesz!
http://www.wojna.republika.pl/jalta.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Romuald
 • Romuald
 • 02.08.2012 13:21

W Jałcie na Krymie rozpoczęła się konferencja z udziałem F. D. Roosevelta, W. Churchilla i Józefa Stalina.
To już wówczas alianci nasi "PRZYJACIELE" , teraz w NATO(USA o Wielka Brytania ) nas Polskę i wszystkich Polaków zdradzili i wepchnęli w łapska CCCP(ZSRR).
To warto przypomnieć wszystkim bezmózgowcom i tym co tak ślepo wierzą , wrogom Rzeczpospolitej Polskiej ,a w Polsce PiSowi , z tymi obłąkańcami:Jarosławem Kaczyńskim , Antonim Macierewiczem(jakiej to są narodowości i komu tak na prawdę złoża ?) .
Tu sobie poczytajcie jak to już wtedy nas zdradzili"przyjaciele" a wepchnęli w łaska komunistów zwanych sowietami i tego zbrodniarza , Stalina!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.