Facebook Google+ Twitter

Czy pracownicy z lekką niepełnosprawnością stracą pracę?

Sejm proceduje zmiany w ustawie o rehabilitacji niepełnosprawnych. Poselski projekt ogranicza pewne przywileje pracodawców, ale organizacje społeczne chcą więcej i żądają, aby nie dotować pracy osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Posiedzenie podkomisji ds. ustawy rehabilitacyjnej / Fot. Grzegorz FrankiPrzez dwa dni posłowie z nadzwyczajnej podkomisji zajmowali się projektem zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Parlamentarzyści chcą zmienić ustawę, aby ratować budżet PFRON-u (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), który ma coraz mniejsze wpływy z kar za niezatrudnianie osób niepełnosprawnych i jednocześnie większe wydatki na dotacje dla pracodawców, którzy takich pracowników zatrudniają. Sytuacja taka ma miejsce, bo coraz więcej niepełnosprawnych znajduje pracę.

Ustawa ma ograniczyć niektóre przywileje zakładów pracy chronionej i zaostrzyć kryteria niezbędne do ich utworzenia. Nie będzie już zwolnień z podatków lokalnych, a klienci tych zakładów pozbawieni zostaną możliwości zmniejszania wpłat na PFRON dzięki zakupom ich towarów i usług. Zmniejszą się też dotacje do poszczególnych stanowisk pracy zajmowanych przez niepełnosprawnych w stopniu lekkim lub z III grupą inwalidzką.

Obecni w sejmie przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz środowiska osób niepełnosprawnych zaproponowali krok dalej. - Wnosimy o zaprzestanie dofinansowania pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności, za wyjątkiem tych ze schorzeniami specjalnymi - apelowała do członków podkomisji Anna Woźniak, przewodnicząca Koalicji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i prezes Polskiego Związku Niewidomych. Według wnioskodawców osoby z lekką niepełnosprawnością świetnie radzą sobie na rynku pracy nawet bez dotacji, a poza Polską żaden kraj w Europie nie stosuje takich zachęt. Zaoszczędzone pieniądze powinny zaś trafić do stowarzyszeń, które przygotowują do pracy niepełnosprawnych z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością.

Propozycję poparła Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych i przedstawiciele samorządów lokalnych. Stanowczo sprzeciwili się jej właściciele zakładów pracy chronionej, w których tacy pracownicy stanowią największą grupę zatrudnionych. Twierdzą, że wskutek takich zmian będą musieli zwalniać pracowników, a ci nie znajdą zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

- Propozycja organizacji społecznych idzie w dobrym kierunku. Z pewnością będziemy ją rozważać w toku prac nad zmianami systemowymi, które rozpoczną się już niebawem. Ale teraz nie chcemy zaskakiwać naszych partnerów społecznych, którymi są także pracodawcy osób niepełnosprawnych - tłumaczy dla Wiadomości24.pl wiceminister pracy i polityki społecznej, Jarosław Duda.

Siedmiu posłów podkomisji uznało, że nie ma kompetencji do podejmowania decyzji w tak ważnej sprawie. Wnioskiem o zaprzestanie dofinansowania pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności zajmie się w środę Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Joanna Kowalska
  • Joanna Kowalska
  • 17.10.2010 20:20

Czy w tym kraju nie może być normalnie? Ktoś coś zaplanował , w coś zainwestował a tu bach uchwalimy zmiane i wszystko wywrócimy do gory nogami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.