Facebook Google+ Twitter

Czy „prawdziwa demokracja” jest osiągalna?

Kontrolę polityki uniemożliwia rozwój informatyki wykorzystywanej w środkach masowego przekazu. Będąc pod wpływami aktualnej władzy potrafią, nie tylko dokonać „dzieła spustoszenia” w głowach obywateli. Zrobić im „wodę z mózgu” – też.

"„Prawdziwa demokracja” oznacza skuteczną kontrolę obywateli nad polityką, odpowiedzialne rządy, uczciwość i otwartość w polityce, a także oparte na wiedzy i racjonalne debaty o najważniejszych problemach, równe uczestnictwo i równą władzę oraz różne inne obywatelskie cnoty. Wybory – otwarte, wolne i równe są istotą demokracji, warunkiem sine qua non."

Takie oto uwarunkowania wymienił jeden z autorów w innym serwisie dziennikarstwa obywatelskiego. Zastanówmy się, czy ich urzeczywistnienie w naszej czasoprzestrzeni jest realne? Ja temu Panu dałem taką oto odpowiedź.

Przy dzisiejszych możliwościach manipulowania opinią społeczną, kontrola polityki jest nie
wykonalna. Władza mająca aktualnie swoje wpływy i uprawnienia decyzyjne obsadzi swoimi ludźmi kierownicze stanowiska w środkach masowego przekazu, a te już dokonają w głowach obywateli "dzieła spustoszenia". Nie ma mechanizmów kontrolnych niezależnych od władzy. W kontrolnych instytucjach państwowych, też siedzą ludzie z nadania aktualnej władzy - uzależnieni od niej politycznie i materialnie.

Tutaj na potwierdzenie takiego rozumowania podam przykład zachowań. Czekając w przychodnianej poczekalni na swoją kolejkę do lekarza, ludziska - jako że czas oczekiwania zazwyczaj nie jest krótki – starają go sobie urozmaicić, czy też umilić. Na rozmowie czas szybciej bieży. Najtrudniej jest zacząć. Jak ktoś odważny rozmowę zagai w sposób, przez ogół akceptowalny, to popłynie ona dosyć wartko. No i ktoś kiedyś zagaił. Od słowa do słowa rozmowa weszła na temat popierania polityki rządowej.

Jeden z oczekujących opowiedział, że jego znajomy, który miał firmę i dosyć dobrze prosperował, w swoich kontaktach spotkał się z którymś z „kacyków” PO, który startował w wyborach parlamentarnych. Został wybrany i trafił do ław parlamentarnych. Mój znajomy teraz siedzi na krześle sekretarza poselskiego. Ma się dobrze i działalnością gospodarczą już się nie interesuje.

Swoją wypowiedź skwitował - wygodniejsze jest załatwianie interesantów w biurze poselskim, niż prowadzenie działalności gospodarczej i widocznie takoż dochodowe. I co? Czy w podobnych sytuacjach nie znajduje się ogromna rzesza, która może mieć znaczący wpływ na kształtowanie opinii społecznej. Czy kontrola władzy prowadzona przez tę rzeszę, będzie skuteczna? Tym samym – czy obecna demokracja będzie tą „prawdziwą demokracją”?

Ja na zakończenie swoją wypowiedź skwituję tak oto - obecna demokracja, jest tworem przestarzałym. Świat w dziedzinie technologii wytwórczych, technologii przetwarzania informacji ogromnie się rozwinął. Nastąpił ogromny postęp techniczny, także w dziedzinie mediów publicznych, umożliwiający wpływ na opinię społeczną. A demokracja pozostała na etapie sprzed dwóch i pół tysiąca lat. Modernizacja jej, pod kątem zabezpieczenia przed
wykoślawianiem opinii społecznej i jej kształtowaniem, przez środki masowego przekazu jest nieodzowna – wprost konieczna.

Jak tego nie zrobimy,
Wszyscy na ty stracimy.

A jak tego dokonamy,
Wszyscy na tym zyskamy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Skutecznie odporną na populizm i demagogię jest pełna demokracja. Obywatele w tym systemie nie kupują gotowych recept leczących ich frustrację raz na cztery lata lecz rozstrzygają w referendach na bieżąco detalicznie konkretne publiczne sprawy. Demokracja bezpośrednia zmusza przeciętnych obywateli do aktywności. Mobilizuje zwolenników głosu na TAK oraz zwolenników głosu na NIE do walki na argumenty. Podział na „zwolenników” i „przeciwników” jest chwilowy – do następnego pytania referendalnego. Nie ma trwałych podziałów społecznych, nie ma permanentnej wojny domowej.

Tak jest to osiągalne www.demokracjabezposrednia.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zdzisław Gromada
  • Zdzisław Gromada
  • 06.03.2011 12:32

Skutecznie odporną na populizm i demagogię jest pełna demokracja. Obywatele w tym systemie nie kupują gotowych recept leczących ich frustrację raz na cztery lata lecz rozstrzygają w referendach na bieżąco detalicznie konkretne publiczne sprawy. Demokracja bezpośrednia zmusza przeciętnych obywateli do aktywności. Mobilizuje zwolenników głosu na TAK oraz zwolenników głosu na NIE do walki na argumenty. Podział na „zwolenników” i „przeciwników” jest chwilowy – do następnego pytania referendalnego. Nie ma trwałych podziałów społecznych, nie ma permanentnej wojny domowej. www.demokracjabezposrednia.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja wciąż pozostaję przy swojej naiwnej może opinii, że wodę z mózgu ludziom myślącym nie tak łatwo zrobić. Nawet przy wykorzystaniu najnowszej technologii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiadomo, że demokratyczne państwo to takie, w którym realizowane sa cele większości. To ustrój charakteryzujący się poszanowaniem prawa, podziałem władzy odpowiedzialnej przed społeczeństwem, suwerennością społeczeństwa, ale przede wszystkim silnym społeczeństwem obywatelskim wspieranym przez media.
Nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim. Owszem wybieramy swoich przedstawicieli do parlamentu, ale jest nam obojętna późniejsza ich działalność. Media nie wspierają społeczeństwa, manipulują naszą wiedzą i świadomością. W demokratycznym państwie nie spotyka się krytyki, na taka skalę jak u nas, opozycji, to rządzący czują"oddech mediów". W demokratycznym państwie media s a wolne od politycznych wpływów. Coraz częściej słyszymy o ograniczeniach wolności słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.03.2011 19:18

Tadziu, jesteś niepoprawnym marzycielem:) Już małe dzieci wiedzą o tym, że kto ma media, ten ma władzę... To takie oczywiste:) Kwestia manipulacji społeczeństwem, hmm. Jeżeli ktoś ma swój rozum i myśli, to nie da się wyprowadzić w pole i pójdzie swoją drogą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O demokracji niezadługo napiszę. Z niego Panie Makieła każdy będzie mógł się dowiedzieć co myślę o obecnej demokracji.
Pani Jadzieńko Droga! Jak może mnie pani przypisywać taki ogrom głupoty? Pani Jadzieńko! Wystarczy, aby środki masowego przekazu ludzi informowały, a nie nimi manipulowały. Ale wielu ludzi jest takich, że "zrobią wszystko" dla ludzi ubezwłasnowolnienia, a nie dla ich wyzwolenia. Jak trzeba coś dla ludzi zrobić dobrego, będą dwoić się i troić - ale po to - aby znaleźć przyczynę usprawiedliwiającą niemożliwość wykonania dobrego, miast dwoić się i troić, aby znaleźć sposób umożliwiający zrobienie dobrego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słuszny lament nad wypaczaniem i wykoslawianiem opinii społecznej przez środki masowego przekazu i internet - czas najwyższy rozwalic to wszystko i wrócic do konnych posłańców oraz tajnych emisariuszy. Ludnośc zgromadzic w leśnych ostępach, gdzie nikt im wody z mózgu nie zrobi. No, chyba że dotrze tam znowu Cyryl i Metody, a historia kołem sie potoczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek K
  • Mirek K
  • 01.03.2011 09:32

Czekistom nie należy odpowiadać - czekistów trzeba pod sąd .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tadeuszu, ale niech Pan odpowie, szczerze tak jak czekista czekiście:-)))) Czy gdyby teraz rządził PiS też by się Panu nie podobała demokracja?
:-)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zostanę sam
Wśród swoich dróg,
Co każda w inną stronę wiedzie.
- Zostać i stać?
Nie! To nie dla mnie.
Lecz w którą udać się stronę?

Gdybym tak wiedział,
Która jest ta,
Co mnie zawiedzie do celu?
Znowu mam problem.
Gdzie jest mój cel?
I jak go szukać, wśród wielu?

Będę się wspinał, będę drapał,
Wysoko! Po błękit nieba!
Może gdzieś znajdę sens istnienia.
- cel życia istot ludzkich.
A może celem życia jest
- Szykanie tego celu?

To wyżej pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat.
Dzisiaj - nadal pozostaję sam wśród wielu.
I nadal będę poszukiwał swego celu.
Może gdzieś na dnie, pod stertą rupieci.
Odnajdę jakiś skrawek, co zaświeci.
I olśni swoim czarodziejskim światłem.
I znowu zdawać mi się będzie,
Że droga którą idę oświetla światło
Jaśniej od naszego słońca.
- Widać już taki mój los!
Abym sam dobrnął do końca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.