Facebook Google+ Twitter

Czy prawo prasowe obejmie internet?

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zaproponowało prace nad projektem nowego prawa prasowego. Jedną z głównych zmian ma być objęcie przepisami wszystkich środków masowego przekazu - w tym internetu.

 / Fot. A. ŚwiątekProjekt prawa prasowego zakłada ogromne zmiany w stosunku do dotychczasowego prawa jeszcze z 1984 r. Oprócz zapisu o internecie mają pojawić się nowe definicje takich pojęć, jak prasa, materiał prasowy, dziennikarz oraz podział na pracowników redakcji, dziennikarzy licencjonowanych i zawodowych. Każda redakcja ma mieć zapisaną w statucie linię programową, za której przekroczenie grozić będzie odpowiedzialność dyscyplinarna.

Projekt ma zakazywać zbierania informacji w sposób podstępny, przy pomocy prowokacji oraz publikowania wypowiedzi poufnych. Nowe prawo prasowe nakładałoby również na wydawców obowiązek ubezpieczenia dziennikarzy w zakresie odpowiedzialności cywilnej, zawierałoby definicję obowiązków wydawców w takich sprawach jak sprostowanie, wprowadzałoby instytucję dementi, czyli oficjalnego zaprzeczenia oraz autosprostowania.

Projekt na zlecenie SDP i Centrum Monitoringu i Wolności Prasy przygotowała dr Joanna Taczkowska z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Projekt został przedstawiony w ramach debaty publicznej pt. "Prawo Prasowe między anarchią, a kagańcem." Uczestnikami byli m.in. specjalistka ds. prawa konkurencji i prawa mediów prof. Ewa Nowińska, prawnik Jacek Sobczak oraz dziennikarz Maciej Rybiński.

Sprawa już budzi wiele kontrowersji. Wiele osób uważa bowiem, że nowe zapisy w prawie prasowym będą ograniczać wolne media oraz dostęp do zawodu dziennikarza. Mimo ogólnego przekonania, że prawo prasowe należy zmienić, środowisko dziennikarskie jest zgodne właściwie tylko w kwestii tajemnicy dziennikarskiej i wolności prasy.

Projekt zostanie przesłany do wszystkich oddziałów SDP. - Obecnie wprowadzane są korekty po zebraniu opinii w naszym środowisku, a w przyszłym tygodniu cały projekt będzie zaprezentowany na stronie sdp.pl - powiedziała dla gazety internetowej Wiadomości24.pl Bożena Dobrzyńska ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Ustawę z 1984 roku wielokrotnie próbowano nowelizować. W internecie można znaleźć jedną z takich prób - projekt "Obywatelskiej ustawy o Prawie Prasowym" projekt-prawo-prasowe.wikidot.com. Zakłada on wprowadzenie zmian w prawie prasowym dotyczące internetu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

"Każda redakcja ma mieć zapisaną w statucie linię programową, za której przekroczenie grozić będzie odpowiedzialność dyscyplinarna."

A w statucie będą mogły być zapisane tylko jedynie słuszne linie programowe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat... nie tylko dla mnie :-) Prawo prasowe (z 1983 roku) to w sumie ciekawy relikt. Czy ktoś zdecyduje się zmienić je na bardziej "nowoczesne"? Plus za artykuł i próbę przybliżenia nam zawiłości prawa...prasowego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat....Tylko, żeby nie było tak, że chcieli jak nigdy, a wyszło jak zawsze

Komentarz został ukrytyrozwiń

W końcu... Nasze prawo, nie tylko prasowe, zostało gdzieś daleko za tym, co się współcześnie dzieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.