Facebook Google+ Twitter

Czy radny jest bezradny?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-29 11:57

Kim jest radny osiedla? Społecznikiem? Dobrym sąsiadem zaangażowanym w życie lokalnej społeczności? Młodym karierowiczem? A może znudzonym emerytem, dla którego rada osiedla jest szansą na spotkanie się z ludźmi i „pozaserialową” rozrywkę?

Kim jest radny osiedla? Społecznikiem? Dobrym sąsiadem zaangażowanym w życie lokalnej społeczności? Młodym karierowiczem? A może znudzonym emerytem, dla którego rada osiedla jest szansą na spotkanie się z ludźmi i „pozaserialową” rozrywkę? Gdybyśmy przyjrzeli się bliżej radom osiedli, na których mieszkamy, zobaczylibyśmy, jak wielki potencjał w nich tkwi. Niestety często niewykorzystany...

Jaki jest cel istnienia rady osiedla? Jakie są jej uprawnienia? Czy do funkcjonowania osiedla w mieście nie wystarcza zwykła rada miejska? We współczesnych wielkich miastach, gdzie osiedla mają status małych miasteczek, rady osiedla są nie tylko potrzebne, ale i często wręcz niezbędne.

Ma to również związek z ideą budowania społeczeństwa obywatelskiego - czyli tak zwanej współodpowiedzialności - każdy z nas ma wpływ na to, co się dzieje w naszym szeroko pojętym otoczeniu.

Jest wiele możliwości realizowania tej idei w praktyce. Możemy się angażować w działalność organizacji pozarządowych, możemy - jako obywatele i mieszkańcy - brać udział w tzw. „konsultacjach społecznych” i dyskutować o planowanych przez samorząd inwestycjach. Możemy również obserwować to, co robi nasz samorząd w formie monitoringu i konsekwentnie korzystać z naszego konstytucyjnego prawa do dostępu do informacji publicznej. Możemy wreszcie zacząć działać w organach samorządowych - w tym również w radzie osiedla.

Radny opiniuje

Oczywiście należy pamiętać, iż rada osiedla jest tylko organem doradczym dla rady miejskiej. Opinia rady osiedla jest potrzebna w sprawach takich, jak:

- zagospodarowanie przestrzenne (plan szczegółowego zagospodarowania przestrzennego osiedla wraz z analizą uciążliwości różnych inwestycji dla środowiska);
- nieruchomości (zbywanie nieruchomości gruntowych oraz lokali użytkowych, przeznaczenia pustych lokali użytkowych);
- inwestycje (lokalizacja inwestycji, plan rzeczowy i finansowy remontów kapitalnych, budowy dróg i ulic oraz ich oświetlenia, wodociągów, kanalizacji, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną, budynków komunalnych; terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, zieleni komunalnej);
- komunikacja miejska (zmiana w rozkładzie jazdy środków komunikacji miejskiej, przebiegu przez teren osiedla tras komunikacyjnych i rozmieszczenia przystanków),
- zmiana przeznaczenia obiektów (oświaty, służby zdrowia, kultury, pomocy społecznej, sportu i rekreacji oraz rozmieszczenia punktów handlowych, gastronomicznych usługowych i targowych).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.