Facebook Google+ Twitter

Czy Roman Polański kupi sobie wolność?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-27 12:26

Roman Polański został zatrzymany w Szwajcarii przez tamtejszą policję na wniosek władz amerykańskich.

Roman Polański / Fot. PAPPodstawą zatrzymania był nakaz aresztowania z 1978 r. Polański miał odebrać nagrodę na festiwalu filmowym w Zurychu. Na polskim reżyserze ciąży zarzut kontaktów seksualnych z nieletnią. W 2008 roku rzekoma ofiara Polańskiego Samantha Geimer wystąpiła do sądu o umorzenie sprawy, jednak w maju 2009 roku sąd w Los Angeles odrzucił ten wniosek. Dorosła już Samantha Geimer (w chwili uprawiania seksu z Polańskim miała 13 lat) przyznała, że stosunek seksualny odbył się za jej przyzwoleniem. Przez wiele lat Polański, bojąc się aresztowania, nie odwiedzał Stanów Zjednoczonych. Nie przyjechał nawet, by odebrać Oscara przyznanego mu w 2003 roku za "Pianistę".

W przeszłości Polański wielokrotnie odwiedzał Szwajcarię, posiadał nawet dom w tym kraju i odwiedzał go kilka razy do roku. Jak wyjaśnia szwajcarska minister sprawiedliwości Eveline Widmer-Schlumpf, dopiero teraz o planach jego wizyty wiedziano z wyprzedzeniem. Ponadto Stany Zjednoczone dopiero w 2005 roku wszczęły międzynarodowe procedury w celu zatrzymania reżyseria.

Aresztowanie Polańskiego wywołało w świecie kultury prawdziwą burzę: na stronach  / Fot. PAPhttp://www.sfp.org.pl/ i http://www.bazafilmowa.pl/pl/ znajduje się petycja przedstawicieli kultury polskiej zawierająca apel do władz Polski o interwencję w sprawie reżysera. Chętni mogą składać pod nią podpisy. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiedział wystąpienie do MSZ z prośbą o kontakt z władzami Szwajcarii.

Zszokowani informacją o zatrzymaniu Polańskiego są również organizatorzy festiwalu w Zurychu, podczas ktorego reżyser miał odebrać nagrodę za całokształt twórczości. W kręgach szwajcarskich filmowców całe wydarzenie zostało określone jako "grosteskowa farsa" i "skandal kulturalny". Eveline Widmer-Schlumpf ocenia jednak: - To są zasady prawa i każdy jest traktowany w ten sam sposób, niezależnie od tego, czy jest zwykłym obywatelem, czy znaną osobistością.

Na razie nie wiadomo, czy i na jakich zasadach odbędzie się ekstradycja Polańskiego do USA. Szwajcarski adwokat reżysera zamierza wystąpić do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o określenie wysokości kaucji, za którą mógłby on zostać wypuszczony z aresztu. Jednak nawet jeśli prośba adwokata zostanie rozpatrzona pozytywnie, Polański będzie musiał pozostać w Szwajcarii.

Czytaj też informacje o aferze z udziałem Polańskiego i 13-letniej Samanthy Geimer
Poszukiwany i pożądany Polański
Polański i Dunaway na trójmiejskim festiwalu gwiazd

 / Fot. PAPZofia Komedowa (w wywiadzie jakiego udzieliła autorowi Wiadomości24.pl, Markowi Różyckiemu jr.) powiedziała m.in. o Polańskim :
(...)
Romek Polański, gdy byli w ciężkiej sytuacji z Basią Kwiatkowską w Paryżu, gdy walczył o to, żeby się wybić - statystował i pisał za pół darmo sceny do scenariuszy, to właśnie ze mną korespondował i zawsze znajdowaliśmy wspólny język. Opisywał - co zrobił, komu jakiś kawałek scenariusza napisał za grosze, gdzie statystował itd. Zupełnie jak dwie bliskie sobie dziewczyny, które rozstały się na jakiś czas, pisaliśmy do siebie obszerne listy.
(...)on był bardzo konsekwentny i niejednokrotnie potrafił być okrutny, żeby tylko osiągnąć sukces za wszelką cenę. Absolutnie bez sentymentów odrzucił Hłaskę, którego przecież sam ściągnął do Ameryki. Potrafił deptać ludzi!(...)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (21):

Sortuj komentarze:

Wyrabiamy sobie wszyscy opinię na temat jakiegoś zdarzenia na podstawie własnych doświadczeń, wychowania, płci, wieku ect. Jedna rzecz nie daje mi w tej całej spawie spokoju. Mam więc pytanie do tych wszystkich "przeciwników" Polańskiego, gdzie byli przez te 30 lat zanim go złapano? Czy przez te 3 dekady nie był równie winny co teraz? Czy to, że go nie złapano powodowało, że większość atakujacych teraz siedziała cicho? Ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

czemu to jest podpisane autorem Marcinem Bobińskim, skoro pochodzi z IARu?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coz - jakiez to raptem spotyka sie wyrozumiale opinie dla pedofilstwa... Ci natomiast, ktorzy uwazaja ze kara ma zalezec od tego kim jest dana osoba (za nic sobie maja podstawowa zasade demokracji, iz wszyscy powinni byc rowni wobec prawa) niech sie zastanowia ile nowych wpsoanialych (chwytajacych za serce) filmow moglby ow rezyser nakrecic, bazujac na doswiadczeniach wyniesionych z odsiadki...

Komentarz został ukrytyrozwiń

najpierw gwiazdki za wyważony ton relacji i końcowy cytat, który nie przesądzając o winie naświetla trochę bardziej obiektywnie postać wybielanego przez nasze media artysty. ponizej fragment z mojego listu, w krórym opisuję szokującą dyskusję na ten sam temat w Tvp Kultura w nocy z poniedziałku na wtorek:
(...)chciałam podzielić się b.gorzką refleksją, której źródłem stała się dzień wcześniej szokująca dyskusja w Tvp Kultura - chyba w ramach programu Rozmowy Jerzego Sosnowskiego (nie mam programu, a w ramówce internetowej nie podano szczegółów i osób) - tym razem dotycząca casusu Polańskiego.
Otóz przy okazji omawiania tej trudnej, niejednoznaczej etycznie sytuacji, zaproszeni goście zaprezentowali z brutalną szczeroscią poglądy co namniej kontrowersyjne, a napewno ów tak modny relatywizm moralny bez najmniejszej żenady popierające.
Znany krytyk filmowy oświadczył np.m.in, że artystów nie można osądzac tą samą miarą, co zwykłych zjadaczy chleba, bo ich wielkie dzieła niejako usprawiedliwiają, a nawet wymagają doznań ocenianych przez społeczeństwo jako naganne!
Sama jestem artystką i choćby z historii sztuki wiem doskonale, ze brutalne życie na granicy prawa w wielu przypadkach stało się rzeczywiście pożywką interesującej twórczości, ale sugerowanie, że jest to nieomal warunek wielkości, jest co najmniej nadużyciem, jeśli nie b.szkodliwą formą kabotyństwa, które sprawia, że potem tzw. przeciętny widz do jednego worka wrzuca np. artystyczne akty i zwykłą pornografię i potępia artystów w czambuł, postrzegając ich wszystkich jako istoty z gruntu zepsute. To właśnie takie podbijanie bębenka sprawia, że potem tacy młodzi twórcy jak niegdyś Polański mają się za kogoś ponad prawem i robią swiństwa, albo głupstwa, bo im woda sodowa do głowy uderza!
Nawiasem mówiąc uważam, że wysoki duchowy rozwój i doświadczenie walki z własnym cierpieniem, słabościami i ograniczeniami, albo zywiołowość i nieposkromiony apetyt na pełne i piękne zycie są conajmniej równie inspirujące jak te "ciemne" doświadczenia. Ci artyści zresztą, którzy obalali tabu i społeczne ograniczenia, robili to jako buntownicy, z cała świadomością niebezpieczeństwa i kary i nie wiem, czy w atmosferze ogólnego pobłażania nie popadliby w gnuśność i impotencję twórczą...
Inny uczestnik dyskusji raz po raz zaznaczał, że ta trzynastolatka uprawiała seks od ósmego roku życia, jakby była to jedynie okoliczność łagodząca dla Polańskiego, a nie beztroskie sankcjonowanie pedofilskiego łańcuszka, którego wprawdzie tylko kolejnym ogniwem stał się ten "wrażliwy artysta" - łańcuszka mężczyzn doprowadzających to dziecko do takiego stopnia upodlenia, ze być może była w tym przypadku już stroną aktywną, z czego tamten tylko skwapliwie skorzystał, napędzając jak inni klienci ten obrzydliwy przemysł!
Starsi panowie dwaj, eleganccy jak Tamci, tyle że w wydaniu diabolicznym , wypuścili na zwierzenia jakby rodem z Rosemary`s baby - trzeciego, młodszego kolegę - Obiecującego Twórcę. Zapytany jakie wartości byłby gotów poświęcić za cenę wielkości i uznania - odpowiedział, że wszelkie, łącznie z duszą i honorem chyba, bo całkiem poważnie potwierdził to kilka razy niedowierzającemu prowadzącemu, który coś o polityce - nie tylko seksie napomykał...
Program zakończyło pobozne życzenie prowadzącego, żeby ów przerażający konformista nigdy nie musial duszy tak zaprzedawać, ale zostawił widzów chyba z wrażeniem, że cóż...jak mus, to mus!!
To wszystko w publicznej telewizji, wprawdzie w programie dość niszowym, ale za to jawnie niemoralne!
I nie chodzi mi tu o to, żeby wydawać sądy na temat zasadności aresztowania Polańskiego, bo w jego przypadku ucieczka przed wyrokiem była w znacznej mierze ucieczką przed linczem i jego niegdysiejsza bezkarność jest być może tylko skutkiem stronniczości i nietolerancji pełnych hipokryzji instytucji prawnych, ale żeby napiętnować tę moralność Kalego, która inaczej sądzi ulubieńca mediów, a inną miarę przykłada np. do księży oskarżanych o podobne przewinienia, oraz żeby ostrzec przed podobnie ryzykownymi apelami nieodpowiedzialnych dyskutantów, wobec których prowadzący chyba nie potrafił znaleźć odpowiedniej puenty! Kuba Wojewódzki i jemu podobni przyzwyczaili już nas do tego, że za zapaszek siarki gotowi są przepuścić w swoich programach każdą głupotę czy szmirę, ale w programie o wysokich aspiracjach kulturalnych mozna chyba spodziewać się mniej kabotyńskich wypowiedzi błyskotliwych skądinąd rozmówców...

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.doorg.info/2009/09/28/free-polanski/#comments

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znam sprawy na tyle dokładnie, aby definitywnie potępić lub stanąc w obronie Polańskiego. Ale kilka przemysleń mam. Nie ważne jak znaną osobą się jest. Nie wolno popełniać przestępstwa, licząc na bezkarność. Musiał liczyć się z tym, że jeżeli na prawdę dopuscił się współżycia z nieletnią (celowo nie używam słowa "gwałt"), to poniesie konsekwencje. Kolejne przemyślenie dotyczy "ofiary". A jeśli oszukiwała w sprawie swojego wieku? Jeśli jej wygląd na prawdę był poważniejszy niż 13-latki? Jeśli rzeczywiscie liczyła na sex ze znaną osobą? Owszem, facet 40-letni powinien interesować się kobietami blizej jego przedziału wiekowego.... Jednak to Los Angeles, lata 70-te.... Rozwiązłośc obyczajowa.... Ktoś moze powołać sie na zeznania. Ale czy wierzycie w to, że 100% osób zeznajacych pod przysięgą zawsze mówi 100% prawdy?
Reasumujac: Jeśli dopuścił się gwałtu, niech zostanie skazany. Jeśli dziewczyna była świadoma swego postępowania, niech bije sie teraz w piersi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyrok w zawieszeniu to najlepsza kara dla wybitnego reżysera. Myślę, że może otrzymać także wysoką karę pieniężną lub prace społeczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem zatrzymanie Polańskiego nic nie wnosi i powinien zostać już dawno uniewinniony. Sama S. Geimer chciała umorzyć śledztwo no więc po co to aresztowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.09.2009 08:25

W 1986 roku ukkazała się w Polsce powieść niejakiego A. Makowieckiego "Rapier Napoleona", traktująca o tej sprawie, nie wiem na ile prawdziwie, ale na pewno daje do myślenia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

i dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.