Facebook Google+ Twitter

Czy Rosja powiększy swoje terytorium?

Największe państwo świata zamierza "upolować" część Arktyki, a tym samym powiększyć swoje terytorium.

Jak wiadomo Rosja od dawna rości sobie prawa do znacznej części Arktyki, gdzie pewnie znajdują się duże złoża ropy naftowej i gazu. Obecnie ani Arktyka ani Ocean Arktyczny nie należy do żadnego z państw. Zgodnie z międzynarodowym prawem, jeżeli Rosja udowodni, że część Arktyki jest przedłużeniem terytorium kontynentalnego, może ubiegać się o przejęcie nad nią kontroli.

W niedzielę niewielki okręt podwodny "Mir" z m.in. znanym naukowcem i podróżnikiem Arturem Czilingarowem na pokładzie zejdzie na głębokość ponad 4 tysięcy metrów, by zbadać czy jeden z szelfów, tak zwany Grzbiet Łomonosowa, jest częścią kontynentu od strony Rosji. Jeżeli jest to prawdą i dane naukowe przekonają ekspertów z ONZ, Rosja będzie mogła ubiegać się o powiększenie swego terytorium. Podobne roszczenia zgłaszają także inne państwa, w tym Kanada i Dania.Władimir Putin / Fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV/RIA NOVOSTI/KREMLIN

PrzypomnijmyStatus prawny Arktyki, jak na razie, nie został unormowany żadną umową międzynarodową. Istnieją jednak dwie teorie odnoszące się do statusu prawnego tych terenów:

- teoria morza pełnego – na terenie Arktyki panuje wolność żeglugi taka jak na morzu pełnym.

- tzw. teoria sektorów – państwo, którego terytorium przylega do obszarów arktycznych, rości sobie prawo do wszystkich obszarów, zarówno odkrytych, jak i tych, które zostaną odkryte w przyszłości w sektorze. Wierzchołkiem sektora jest biegun północny, granicami bocznymi – linie przeprowadzone wzdłuż południków do bieguna północnego od krańcowego punktu wschodniego i zachodniego terytorium lądowego danego państwa. Północna linia brzegowa stanowi podstawę tego sektora. Teorię sektorów odnośnie Arktyki uznała Kanada i Rosja. Nie uznały jej USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.07.2007 11:37

Duży może więcej... tylko jakoś zawsze się tak składa, że ten "duży" to wróg najgorszy, dziwne. Może gdybyśmy byli republiką Rosji to byśmy się z tego bardziej cieszyli? A tak... eh :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powoli... To co będą robić w okręciku podwodnym to będą rosyjskie badania. Myślę że ONZ nie da się tak łatwo przekonać i sama wyśle naukowców do zbadania sprawy, i zapewne USA użyczy jakiegoś swojego okrętu badawczego :) ONZ będzie się bronić rękami i nogami przed tym aby Rosja przejęła znaczną cześć Arktyki, bo im oczywiście to nie na rękę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli Rosja uzna ze Grzbiet Łomonosowa jest częścią kontynentu, a uzna, to jak ich znam, jednostronnie
ogłosi ze maja wyłączne prawo do eksploatacji bogactw naturalnych dużej części Arktyki.
Wyslą okręty i samoloty i będą pilnować tego terytorium jak swojego.
I co im kto zrobi ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnym stanem Rossijskoj Impierii (bez względu na czasy) jest rozszerzanie terytorium? Hmm..

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. Naukowiec płynie z góry ustaloną tezą i ma ja potwierdzić.
2. Moze Rosjanie sa najbogatsi w świecie, ale nic o tym nie wiedza jeszcze?
3. Finlandia nie ma dostępu do morza od północy, bo Norwegia graniczy z Rosją (Finom zabrakło kilku kilometrów do morza), zatem nigdy nie będą mieli udziałów wg teorii sektorów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.