Facebook Google+ Twitter

Czy Rosja powiększy swoje terytorium?

Największe państwo świata zamierza "upolować" część Arktyki, a tym samym powiększyć swoje terytorium.

Jak wiadomo Rosja od dawna rości sobie prawa do znacznej części Arktyki, gdzie pewnie znajdują się duże złoża ropy naftowej i gazu. Obecnie ani Arktyka ani Ocean Arktyczny nie należy do żadnego z państw. Zgodnie z międzynarodowym prawem, jeżeli Rosja udowodni, że część Arktyki jest przedłużeniem terytorium kontynentalnego, może ubiegać się o przejęcie nad nią kontroli.

W niedzielę niewielki okręt podwodny "Mir" z m.in. znanym naukowcem i podróżnikiem Arturem Czilingarowem na pokładzie zejdzie na głębokość ponad 4 tysięcy metrów, by zbadać czy jeden z szelfów, tak zwany Grzbiet Łomonosowa, jest częścią kontynentu od strony Rosji. Jeżeli jest to prawdą i dane naukowe przekonają ekspertów z ONZ, Rosja będzie mogła ubiegać się o powiększenie swego terytorium. Podobne roszczenia zgłaszają także inne państwa, w tym Kanada i Dania.Władimir Putin / Fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV/RIA NOVOSTI/KREMLIN

PrzypomnijmyStatus prawny Arktyki, jak na razie, nie został unormowany żadną umową międzynarodową. Istnieją jednak dwie teorie odnoszące się do statusu prawnego tych terenów:

- teoria morza pełnego – na terenie Arktyki panuje wolność żeglugi taka jak na morzu pełnym.

- tzw. teoria sektorów – państwo, którego terytorium przylega do obszarów arktycznych, rości sobie prawo do wszystkich obszarów, zarówno odkrytych, jak i tych, które zostaną odkryte w przyszłości w sektorze. Wierzchołkiem sektora jest biegun północny, granicami bocznymi – linie przeprowadzone wzdłuż południków do bieguna północnego od krańcowego punktu wschodniego i zachodniego terytorium lądowego danego państwa. Północna linia brzegowa stanowi podstawę tego sektora. Teorię sektorów odnośnie Arktyki uznała Kanada i Rosja. Nie uznały jej USA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 27.07.2007 11:37

Duży może więcej... tylko jakoś zawsze się tak składa, że ten "duży" to wróg najgorszy, dziwne. Może gdybyśmy byli republiką Rosji to byśmy się z tego bardziej cieszyli? A tak... eh :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powoli... To co będą robić w okręciku podwodnym to będą rosyjskie badania. Myślę że ONZ nie da się tak łatwo przekonać i sama wyśle naukowców do zbadania sprawy, i zapewne USA użyczy jakiegoś swojego okrętu badawczego :) ONZ będzie się bronić rękami i nogami przed tym aby Rosja przejęła znaczną cześć Arktyki, bo im oczywiście to nie na rękę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli Rosja uzna ze Grzbiet Łomonosowa jest częścią kontynentu, a uzna, to jak ich znam, jednostronnie
ogłosi ze maja wyłączne prawo do eksploatacji bogactw naturalnych dużej części Arktyki.
Wyslą okręty i samoloty i będą pilnować tego terytorium jak swojego.
I co im kto zrobi ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnym stanem Rossijskoj Impierii (bez względu na czasy) jest rozszerzanie terytorium? Hmm..

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. Naukowiec płynie z góry ustaloną tezą i ma ja potwierdzić.
2. Moze Rosjanie sa najbogatsi w świecie, ale nic o tym nie wiedza jeszcze?
3. Finlandia nie ma dostępu do morza od północy, bo Norwegia graniczy z Rosją (Finom zabrakło kilku kilometrów do morza), zatem nigdy nie będą mieli udziałów wg teorii sektorów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.