Facebook Google+ Twitter

Czy Ruch Obywatelski zmieni coś na polskiej scenie politycznej?

"Nowe państwo Polaków" to tytuł deklaracji programowej Ruchu Obywatelskiego Polska XXI, na czele którego stanął popularny polityk i prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.

Powołany kilka dni temu Ruch Obywatelski może stać się alternatywą dla tych Polaków, którzy nie widzą dla siebie miejsca w obu centroprawicowych partiach PO i PiS. Obie różnią się subtelnymi szczegółami i programem, lewica, mimo wysiłków jej przywódców, jest osłabiona. Trzecia opcja może ożywić polską scenę polityczną. Chociaż pozycja obu partii jest w tej chwili silna, hegemonia ich skończyć się może wraz z pojawieniem się innych ciekawszych propozycji politycznych.

Zgodnie z założeniami twórców, Ruch ma zrzeszać ludzi, którzy chcą działać na rzecz Polski i mają dość obecnej sytuacji. Ruch ma mieć charakter masowy, z dużą rolą przypadającą działaczom struktur lokalnych i lokalnych elit, które zechcą zasilić Ruch Obywatelski.

Co zawiera deklaracja programowa?

Rzecz najistotniejsza to zmiana konstytucji. Autorzy deklaracji opowiadają się za ustrojem prezydenckim, w którym głowa państwa, wyposażona w dodatkowe prerogatywy, miałaby realną władzę. Prezydent sprawowałby władzę sam, bądź za pośrednictwem wybranego przez siebie premiera. Politycy chcą zreformować też parlament, przypisując szczególną rolę Senatowi. Deklaracja mówi też o zdecentralizowanym życiu społecznym.
W zapisach zawarty jest też istotny cel powstania Ruchu: "Naszym celem jest zmobilizowanie grup i środowisk do merytorycznej dyskusji, w której będziemy podejmować najważniejsze dla Polski zadania cywilizacyjne, jakie stawia przed nami współczesny świat"

Kim są twórcy Obywatelskiego Ruchu?

Wśród założycieli znajdują się dawni członkowie PiS: Kazimierz Ujazdowski, Jarosław Sellin czy politolog Rafał Matyja, ale twarzą Ruchu jest Rafał Dutkiewicz, potencjalny kandydat na prezydenta RP. W nowy ruch zaangażowali się też działacze i samorządowcy. Nie ma w szeregach Jana Rokity. Ten zmarginalizowany polityk PO nie potrafi działać w grupie, jednak to jemu należy przypisać inicjatywę stworzenia nowego ugrupowania politycznego.

Niewątpliwie kluczową postacią jest Dutkiewicz. Wielu polityków i publicystów nie wierzy jednak w charyzmę lidera. Piotr Semka pisze: "Od lidera formacji, która chce wejść na polityczną arenę i ścierać się z pisowskimi i platformerskimi gladiatorami wypada oczekiwać choćby woli walki. Tego jednak u Dutkiewicza nie widać "("Rz" 2.10.08).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

"Naszym celem jest zmobilizowanie grup i środowisk do merytorycznej dyskusji, w której będziemy podejmować najważniejsze dla Polski zadania cywilizacyjne, jakie stawia przed nami współczesny świat"

A może by tak zacząć od usunięcia awarii toalety http://schwalk.orgwieckowskiego ;-P. Zaczniemy od merytorycznych dyskusji nad zadaniem cywilizacyjnym stawianym przez świat wylewających się fekaliów. Prawdą jest, że Dutkiewicz może i dobrym mówcą jest (toż to filozof), lecz do działania się nie nadaje. Nadaje się jedynie do marionetkowej prezydentury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

bajt, sprecyzuj swoje pytanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy ten ruch ma coś wspólnego z Podlasiem XXI w.?

;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.